شوک به یارانه بگیران ، یارانه نقدی این افراد حذف می گردد

به گزارش مجله سیاران، در سال آینده دو یارانه نقدی و معیشتی بنزین پرداخت می گردد ولی مبلغ آن نسبت به سال جاری افزایش نیافته است. همچنین وزارت کار برای سال 1400 موظف است که یارانه نقدی سه دهک را حذف کند.

شوک به یارانه بگیران ، یارانه نقدی این افراد حذف می گردد

دیروز معاون حقوقی رئیس جمهور لایحه بودجه سال 1400 را به مجلس تقدیم کرد. براساس اطلاعات این لایحه شرایط پرداخت هر دو یارانه نقدی و معیشتی به این توضیح است:

یارانه نقدی

در کشور حدود 78 میلیون نفر یارانه نقدی می گیرند. دولت در بودجه سال آینده معادل 42 هزار و 800 میلیارد تومان برای پرداخت این یارانه در نظر گرفته است.

مبلغ این یارانه تغییر نکرده و همان 45 هزار و 500 تومان به ازای هر نفری که از ابتدا تصویب شده، در سال آینده نیز پرداخت می شود.

یارانه معیشتی بنزین

دولت برای اجرای طرح حمایت معیشتی خانوارها 31 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است.

60 میلیون نفر از جمعیت کشور یارانه معیشتی را دریافت می نمایند.

ارقام بودجه تخصیص یافته برای یارانه نقدی و معیشتی در سال 1400 نسب به سال 1399 تغییری نکرده است.

یارانه چند دهک حذف می شود؟

علی رغم این که ارقام بودجه این دو یارانه تغییر نکرده اما در بند یک تبصره 14 از حذف سه درهک گفته شده است.

طبق این بند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از کلیه بانک های اطلاعاتی در اختیار و بر اساس معیارها و ضوابطی که توسط این وزارتخانه معین می شود نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران، با ارائه دلیل و مدرک به افراد، اقدام کند.

طبق گفته مژگان خانلو، سخنگو ستاد بودجه سازمان برنامه وبودجه، 78 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می نمایند، که به نظر می رسد طبق لایحه بودجه برآورد می شود اگر شناسایی ها صورت گیرد احتمالا یارانه 20 میلیون نفر آن در سال آینده حذف شود، که از این طریق در حدود 10 هزار میلیارد تومان از منابع صرفه جویی می شود.

سه سالی می شود که در لایحه بودجه موضوع حذف سه دهک از جمعیت کشور درج می شود، اما فقط در سال 98 یک میلیون نفر از یارانه بگیران حذف شدند. سال جاری نیز یارانه هیچ کس قطع نشد. باید دید در سال آینده این بند اجرایی می شود یا خیر.

منبع: تجارت نیوز

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 777

به "شوک به یارانه بگیران ، یارانه نقدی این افراد حذف می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوک به یارانه بگیران ، یارانه نقدی این افراد حذف می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید