لایحه سرانجام جنگ تقریباً 20 ساله آمریکا در افغانستان در سنا متوقف شد

به گزارش مجله سیاران، سنا آمریکا با 60 رأی مخالف در مقابل 33 رأی موافق، لایحه انتها جنگ تقریباً 20 ساله آمریکا در افغانستان را از دستورکار خارج کرد.

لایحه سرانجام جنگ تقریباً 20 ساله آمریکا در افغانستان در سنا متوقف شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سنا آمریکا که اکثریت سناتورهای آن را جمهوری خواستار تشکیل می دهند، لایحه سرانجام جنگ بیست ساله آمریکا در افغانستان را از دستورکار خارج کرد.

شبکه روسی راشاتودی در این خصوص گزارش کرد که سناتورهای آمریکایی روز گذشته (چهارشنبه) با 60 رأی مخالف در مقابل 33 رأی موافق لایحه پیشنهادی رند پائول سناتور جمهوری خواه ایالت کنتاکی و تام اودال سناتور دموکرات از ایالت نیومکزیکو را که بعنوان متمم لایحه بودجه دفاعی ارائه شده بود، رد کرد.

لایحه فوق تحت عنوان قانون افغان به پنتاگون دستور می داد تا خروج منظم از افغانستان را شروع کند و پاداش دو هزار و 500 دلاری به نظامیان آمریکایی بدهد.

پیش از این رأی گیری، سناتور پاول از جنگ تقریباً 20 ساله آمریکا در افغانستان بعنوان اتلاف وقت زمان و زندگی و مالیات های مردم آمریکا انتقاد نموده بود و از نمایندگان کنگره درخواست نموده بود که دستور بازگشت نظامیان آمریکایی را صادر نمایند.

پاول در جلسه سنا با تأکید بر اینکه بعضی از نظامیان آمریکایی که در جنگ افغانستان مشارکت دارند، حتی در زمان شروع این جنگ در سال 2001 به دنیا نیامده بودند، گفت: ادامه نسل به نسل نبرد در افغانستان قابل تحمل نیست. بسیار از افراد می گویند که باید به این جنگ سرانجام دهیم. امروز شما باید رأی بدهید.

این متمم که برای اولین بار سال گذشته ارائه شد، همچنین مجوز 2001 برای استفاده از نیروی نظامی (AUMF) را که در واکنش به حملات 11 سپتامبر 2001 تصویب شده بود و هرگونه اقدام نظامی واشنگتن در سراسر دنیا را توجیه می کرد، لغو می کرد.

از زمان حمله آمریکا به افغانستان، ایالات متحده آمریکا با استفاده از AUMF برای توجیه اقدامات خود در استقرار نیروهای آمریکایی، بمباران کشورها و انجام عملیات مسلحانه در دستکم 14 کشور بهره برداری نموده است.

علیرغم آنکه طبق توافق اوایل امسال میلادی واشنگتن و طالبان، خروج مرحله ای حدود 12 هزار نظامی آمریکایی در افغانستان شروع شد اما همچنان هشت هزار و 600 نظامی آمریکایی در این کشور حضور دارند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ظاهراً طرح خروج چهار هزار نظامی آمریکایی دیگر در افغانستان تا پاییز امسال را مورد آنالیز قرار داده است اما هنوز تصمیم خود را در این زمینه اعلام ننموده است.

چندی پیش شبکه آمریکایی سی ان ان به نقل از چند مقام آمریکایی گزارش داد دولت ترامپ طرحی را نهایی نموده که براساس آن 4 هزار نظامی این کشور پاییز امسال از افغانستان خارج خواهند شد و طبق آن تعداد نظامیان این کشور در افغانستان از 8600 نفر فعلی به 4500 نفر یعنی کمترین میزان از شروع جنگ در سال 2001 کاهش یابد.

طبق گزارش راشاتودی، در حالیکه مقام های آمریکایی از جمله فرنک مک کنزی فرمانده گروه تروریستی سنتکام (فرماندهی ایالات متحده آمریکا) می گویند که شبه نظامیان طالبان در ماههای اخیر از حمله به نیروهای ائتلاف خودداری نموده اند اما نزاع میان طالبان و دولت افغانستان همچنان توافق میان این شبه نظامیان و آمریکا برای خروج از این کشور را در معرض خطر قرار داده است.

براساس توافقنامه صلح افغانستان آمریکا در مرحله اول سطح نیروهای خود را به 8600 نفر و پس از 14 ماه به طور کامل از افغانستان خارج خواهد شد، موضوعی که مقامات آمریکا اعلام کردند که براساس شرایط افغانستان و تعهد طالبان به توافق صلح انجام خواهد شد.

این اظهارات در حالی مطرح می گردد که روز گذشته رئیس جمهور افغانستان اعلام نموده بود هرگونه خروج بدون مسئولیت نیروهای آمریکایی به شدت فرآیند صلح در این کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 523

به "لایحه سرانجام جنگ تقریباً 20 ساله آمریکا در افغانستان در سنا متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایحه سرانجام جنگ تقریباً 20 ساله آمریکا در افغانستان در سنا متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید