سالانه 10 مدرسه در پایتخت فرسوده و 4 مدرسه ساخته می شود

به گزارش مجله سیاران، تهران (پانا) - استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله بر لزوم بازسازی و نوسازی مدارس در برابر ریسک زلزله در تهران تاکید کرد.

سالانه 10 مدرسه در پایتخت فرسوده و 4 مدرسه ساخته می شود

مهدی زارع همزمان با سالروز زلزله بم و روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی به ایمنی مدارس به عنوان یکی از مهم ترین اماکن اشاره کرد و به پانا گفت: زمین لرزه 1990 منجیل به عنوان یکی از ویران کننده ترین زمین لرزه های قرن اخیر در ایران به شمار می رود که یک چالش بزرگ بود. بر اساس تجربه به دست آمده از این رویداد، برنامه کاهش ریسک زلزله در سال 1370 آغاز شد که قسمت مهمی از آن به بازسازی و نوسازی مدارس مربوط بود.

شهر تهران به لحاظ سرانه و متراژ و مقاومت مدارس جزو فقیرترین استان هاست و بیشترین مدارس فرسوده کشور در شهر تهران قرار دارند

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ادامه داد: فرض بر این بود که برنامه بازسازی و نوسازی مدارس، عملکرد سازمان های مختلف را در هنگام زلزله های آینده بهبود می بخشد. بعد از زلزله های بم 5 دیماه 1382، زرند 4 اسفند 1383 و 11 فروردین 1385 چالان چولان بروجرد، در برخی از این برنامه ها تسریع شد.

زارع اضافه نمود: شهریور 1397 اعلام شد که تعداد 1461 مدرسه با 17 هزار و 532 کلاس درس در استان تهران فرسوده است و به مقاوم سازی یا تخریب و بازسازی نیازمند هستند. بیشترین مدارس فرسوده نیز ابتدا در شهر تهران و پس از آن در شهرری، اسلامشهر و شهریار هستند.

وی تاکید کرد: تهران با داشتن 264 مدرسه با قدمت 60 سال مساله مدارس قدیمی را نیز دارد. فقط 30 درصد از مدارس نیازمند مقاوم سازی، تا حدی بازسازی شده اند. موقعیت این مدارس فرسوده در مناطق با ریسک بالای زلزله در شهر تهران قابل توجه است.

این استاد زمین شناسی گفت: هسته مرکزی شهر تهران به سوی جنوب شرق و جنوب غربی تهران محدوده هایی با بیشترین ریسک زلزله برآورد می شوند. شهر تهران به لحاظ سرانه و متراژ و مقاومت مدارس جزو فقیرترین استان هاست و بیشترین مدارس فرسوده کشور در شهر تهران قرار دارند.

زارع گفت: از 2500 مدرسه دولتی شهر تهران سالانه 10 مدرسه به جمع فرسوده ها اضافه می شوند اما در مقابل هر سال فقط سه یا چهار مدرسه جدید ساخته می شود. بازسازی 22 هزار و 500 کلاس درس فرسوده تهران بیش از 6 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی با اشاره به حوادث آتش سوزی در برخی ساختمان های عمومی از جمله کلینیک سینامهر که در تیرماه امسال رخ داد، گفت: رخداد این حوادث زنگ خطر ناایمنی ساختمان های عمومی را به صدا درآورد. مدارس نیز از جمله ساختمان هایی هستند که نیازمند توجه هستند.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان اینکه تهران نیازمند ساخت 1000 مدرسه 15 کلاسه جدید است، گفت: بیش از 2 میلیون دانش آموز مدارس این استان مشغول تحصیل هستند و این آمار از جمعیت برخی شهرها و استان های کشور بیشتر است. تهران جزو سه استان محروم یعنی تهران، سیستان و بلوچستان و البرز در زمینه فضای آموزشی است. در تهران حدود 6 هزار مدرسه وجود دارد اما این تعداد مدرسه، نیاز تهران به مدرسه را رفع نمی کند.

به گفته زارع، مدارس فرسوده بیشتر در مناطق 9، 10، 11 و 12 دیده می شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 825

به "سالانه 10 مدرسه در پایتخت فرسوده و 4 مدرسه ساخته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالانه 10 مدرسه در پایتخت فرسوده و 4 مدرسه ساخته می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید