بوکس ایران در 98، آغاز ناامید کننده با پایانی خوش!

به گزارش مجله سیاران، بوکس ایران توانست با کسب دو سهمیه المپیک 2020 توکیو از رقابت های آسیایی در اردن، سال بد خود را با یک نتیجه نسبتا قابل قبول به خاتمه برساند.

بوکس ایران در 98، آغاز ناامید کننده با پایانی خوش!

به گزارش خبرنگاران، با وجود اینکه بوکس ایران مطابق سال های اخیر ابتدای سال 98 هم شروع چندان خوبی را در میادین بین المللی نداشت، با درخشش ستاره های جوانش در مسابقات انتخابی المپیک قاره آسیا و البته به لطف تغییرات ایجاد شده در قوانین کسب سهمیه، توانست با به دست آوردن دو سهمیه المپیک 2020 توکیو خاتمه نسبتا خوشی را در سال 98 برای خود رقم بزند.

در ادامه این گزارش اتفاقات مهم یک سال گذشته بوکس ایران را مرور می کنیم:

شروع ناامید کننده در سال 98

تیم ملی بوکس ایران که با 9 بوکسور در رقابت های قهرمانی آسیا 2019 تایلند شرکت نموده بود، تنها با تک مدال برنز شاهین موسوی در وزن 75 کیلوگرم به کار خود در این رقابتها خاتمه داد تا شروع ناامید کننده ای در سال 98 داشته باشد.

امید احمدی صفا، سجاد محمدپور، اشکان رضایی، مسلم مقصودی، سجاد کاظم زاده، حسین دانشور، پوریا امیری و ایمان رمضان پور سایر بوکسورهای ایران در این رقابت ها بودند که با شکست مقابل رقبای خود از دور رقابت ها کنار رفتند. راهنمایی این تیم را اکبر احدی به عنوان سرمربی بر عهده داشت.

ماجرای مشکوک نیامدن سرمربی قزاق تیم ملی به ایران!

پس از عملکرد ضعیف بوکسورها در قهرمانی آسیا تحت راهنمایی اکبر احدی، فدراسیون بوکس او را از سمت سرمربیگری تیم ملی کنار گذاشت. پس از این تصمیم در حالی که نزدیک به یک ماه گفته می شد طبق توافقات انجام شده بولت نیازیمبتوف مربی قزاق، از اواخر خرداد ماه به عنوان سرمربی تیم ملی ایران فعالیت خود را شروع خواهد نمود، در فاصله چند روز مانده به آمدنش به تهران اعلام شد که این مربی به دلیل حمله قلبی در بیمارستان بستری است و دیگر به ایران نخواهد آمد.

با مطرح شدن این موضوع و به دلیل زمان کمی که تا شروع مسابقات قهرمانی دنیا در روسیه باقی بود، فدراسیون بوکس نهایتا علیرضا استکی را به عنوان سرمربی جدید تیم ملی انتخاب کرد.

استعفای یار دیرین رئیس از دبیری فدراسیون!

یکی از اتفاقات عجیب فدراسیون بوکس در سال گذشته استعفای ناگهانی علیرضا کلانتری از سمت دبیری این فدراسیون بود. این موضوع از آنجایی قابل توجه بود که کلانتری از زمان ریاست ثوری در اداره کل ورزش استان سیستان و بلوچستان دست راست او بود و در فدراسیون بوکس هم همین صندلی و نقش را داشت. همچنین صحبت هایی هم در خصوص اختلافات احتمالی ایجاد شده میان ثوری و کلانتری نیز مطرح شد که کلانتری از اظهار نظر در خصوص آن ها خودداری کرد.

پس از استعفای کلانتری، شهریار رحمانی سمت سرپرست دبیری فدراسیون بوکس را در اختیار گرفت و بعدها هم ثوری در بهمن ماه، حمیدرضا قبایی زاده را به عنوان سرپرست جدید دبیری فدراسیون بوکس انتخاب کرد.

صدور حکم جلب و بازداشت رئیس فدراسیون بوکس

پس از کش و قوس های فراوانی که میان حسین ثوری رئیس فدراسیون بوکس و عیسی گل محمدی سرپرست سابق تیم ملی بوکس وجود داشت، صبح روز شنبه 23 شهریور ماه 1398 خبر صدور حکم جلب و بازداشت رئیس فدراسیون بوکس از سوی دادگاه منتشر شد. البته پس از رسانه ای شدن این اتفاق، بعضی مسئولان ورزش با عیسی گل محمدی تماس گرفتند و خواستار بخشش ثوری شدند که در نهایت با وساطت آن ها، گل محمدی از شکایت خود منصرف شد و از ثوری اعلام رضایت کرد.

ماجرا از این قرار بود که پس از پناهنده شدن مبین کهرازه ملی پوش بوکس ایران در کشور اتریش، عیسی گل محمدی انتقاداتی را بر علیه حسین ثوری مطرح نمود که با واکنش رئیس فدراسیون بوکس روبرو شد. با این حال به دنبال شکایت ثوری علیه سرپرست سابق تیم ملی، این گل محمدی بود که به اتهامات وارد شده بر علیه خود واکنش نشان داده و شکایتی را بر علیه رئیس فدراسیون بوکس تنظیم کرد.

دست خالی بوکسورهای ایران در مسابقات دنیای

تیم ملی ایران با ترکیب مسلم مقصودی در وزن 63 کیلوگرم، سجاد کاظم زاده در وزن 69 کیلوگرم، سید شاهین موسوی در وزن 75 کیلوگرم، احسان روزبهانی در وزن 81 کیلوگرم، محمد شوریان وزن 91 کیلوگرم و ایمان رمضانپور در وزن 91+ کیلوگرم راهی این مسابقات شده بود که همه این نفرات از کسب مدال بازماندند. سرمربی این تیم علیرضا استکی بود.

عملکرد ضعیف نوجوانان و جوانان در آسیا

تیم ملی نوجوانان ایران که با 10 بوکسور راهی رقابت های قهرمانی آسیا 2019 در امارات شده بود، تنها با کسب یک مدال برنز و 9 بوکسور حذف شده، به کار خود در این رقابت ها خاتمه داد. محمد پارسی بوکسور وزن 54 کیلوگرم تیم ملی تنها مدال آور ایران در این مسابقات بود. راهنمایی بوکسورهای نوجوان ایران را رضا مهدی پور به عنوان سرمربی بر عهده داشت.

همچنین در حالی که تیم ملی جوانان ایران با 10 بوکسور و سرمربیگری امید رشید راهی رقابت های بوکس قهرمانی جوانان آسیا 2019 مغولستان شده بود، بدون کسب حتی یک مدال به کار خود دراین رقابت ها خاتمه داد تا ضعف بوکس ایران در رده های پایه را کاملا آشکار سازد.

خاتمه خوش بوکس در سال 98 با دو سهمیه المپیک

در حالی که بوکس ایران شروع ناامید کننده ای در سال گذشته داشت، با درخشش نفراتی چون شاهین موسوی در وزن 75 کیلوگرم و دانیال شه بخش در وزن 57 کیلوگرم، توانست با کسب دو سهمیه المپیک 2020 توکیو از رینگ رقابت های انتخابی آسیا در اردن، خاتمه خوشی را برای خود در سال 98 رقم بزند.

احسان روزبهانی، سجاد کاظم زاده، امید احمدی صفا، دانیال شه بخش، شاهین موسوی، ایمان رمضان پور، اشکان رضایی و طوفان شریفی 8 بوکسور اعزامی ایران به رقابت های انتخابی المپیک قاره آسیا در اردن بودند. راهنمایی تیم ملی ایران در این مسابقات را علیرضا استکی به عنوان سرمربی بر عهده داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 301

به "بوکس ایران در 98، آغاز ناامید کننده با پایانی خوش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوکس ایران در 98، آغاز ناامید کننده با پایانی خوش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید