طول عمر بیشتر با حفظ سلامت دندان ها

به گزارش مجله سیاران، اهمیت حفظ سلامت دندان ها به حدی است که اخیرا در یکی از معتبرترین مجلات علمی، ارتباط میان حفظ سلامت دندان ها با طول عمر مورد تایید قرار گرفته است.

طول عمر بیشتر با حفظ سلامت دندان ها

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بر اساس مطالعات منتشر شده در معتبرترین مجلات دندانپزشکی جهان، افرادی که دندان های کمی در دهان دارند، نسبت به سایرین طول عمر کمتری خواهند داشت.

ندا مسلمی با بیان این موضوع اضافه کرد: مطالعات انجام شده از ارتباط مسائل قلبی، عروقی، مغزی و ریوی با سلامت دندان ها و لثه حکایت دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اضافه کرد: اهمیت حفظ سلامت دندان ها به حدی است که اخیرا در یکی از معتبرترین مجلات علمی، ارتباط میان حفظ سلامت دندان ها با طول عمر مورد تایید قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه نمی توان اهمیت وجودی و تاثیر ایمپلنت های دندانی در برقراری مجدد عملکرد دندان ها در افراد دچار بی دندانی را نادیده گرفت، تاکید نمود:، اما هیچ ایمپلنتی از نظر عملکرد دراز مدت و حتی زیبایی قابل قیاس با دندان طبیعی نیست.

دبیر علمی بیست و یکمین کنگره بین المللی انجمن پریودونتولوژی ایران، گفت: وظیفه ما دندانپزشکان این است که تا حد امکان دندان های طبیعی فرد را حفظ کنیم.

مسلمی با بیان اینکه استفاده از ایمپلنت های دندانی اگر چه تا الان نتایج قابل قبولی را نشان داده است، اضافه کرد:، ولی تا زمانی که امکان حفظ سلامت دندان ها و شرایط بافت های اطراف وجود دارد، باید از کشیدن آن ها اجتناب گردد و تا حد امکان درمان با ایمپلنت های دندانی را به تعویق بیاندازیم.

عضو انجمن پریودونتولوژی ایران گفت: امروزه با پیشرفت های علمی انجام شده، امکان درمان و حفظ دندان های به مخاطره افتاده وجود دارد و موضوع مهمی که در دومین روز از بیست و یکمین کنگره بین المللی انجمن علمی پریودونتولوژی ایران مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت، همین مبحث حفظ دندان ها است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران توضیح داد: امروزه با یاری تکنیک ها و جراحی میکروسکوپی و بازسازی لثه و پیوند استخوان می توان از کشیدن بسیاری دندان ها پیشگیری کرد؛ از سوی دیگر هزینه درمان بیماری های لثه و حفظ دندان طبیعی به مراتب کمتر از درمان با ایمپلنت دندانی است.

وی اظهار کرد: متاسفانه مردم با اهمیت و جایگاه جراح لثه (پریودونتیست) زیاد آشنایی ندارند و برخلاف بسیاری موارد که بیمار را ناچار به مراجعه به مطب دندانپزشک میکند، بیماری های لثه ای عمدتا دردناک نیست بنابر این بیمار زمانی به جراح لثه مراجعه می نماید که فرصت طلایی درمان از دست رفته یا دندان دچار لقی شدید شده است.

مسلمی، گفت: نکته مهم در کار تخصصی و آموزشی، تاکید به همکاران دندانپزشک برای معاینات و تشخیص بیماری لثه در مراحل اولیه است.

وی در خاتمه با بیان اینکه مسائل لثه ای جزء بیماری های خاموش محسوب می گردد، اضافه کرد: به مردم پیشنهاد می کنیم که ضمن حفظ بهداشت دهان و دندان، استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان را فراموش نکنند؛ دقت کنید که دهانشویه نیز هیچگاه نمیتواند جایگزین مسواک باشد.

شایان ذکر است: بیست و یکمین کنگره بین المللی انجمن علمی پریودونتولوژی ایران که از امروز 26 مهر ماه در محل هتل المپیک تهران شروع شده است تا آدینه 29 برپا خواهد بود.

منبع: فرادید
انتشار: 27 مهر 1401 بروزرسانی: 27 مهر 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1579

به "طول عمر بیشتر با حفظ سلامت دندان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طول عمر بیشتر با حفظ سلامت دندان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید