خاتمه رشد منفی اقتصاد ایران از سال آینده

به گزارش مجله سیاران، بانک جهانی پیش بینی کرد امسال اقتصاد ایران تحت تاثیر شیوع کرونا 5.2 درصد کوچک شود.

خاتمه رشد منفی اقتصاد ایران از سال آینده

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، چشم انداز مالی جهان تحت تاثیر شیوع کرونا، کماکان ناامیدکننده باقی مانده است. بانک جهانی در گزارش بازبینی شده خود اعلام نمود که متوسط رشد مالی کشورهای جهان در سال جاری منفی 5.2 درصد خواهد بود که فراگیرترین رکود مالی از زمان جنگ جهانی دوم (1939-1945 میلادی) تا به امروز محسوب می شود. این رشد برای کشورهای پیشرفته از این هم بدتر بوده و انتظار می رود متوسط رشد مالی آن ها به منفی هفت درصد برسد.

رشد مالی ایران

با وجود شیوع کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کارها در کنار سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی و اخلال در زنجیره تامین، بانک جهانی نه تنها انتظار دارد که عملکرد مالی سال جاری ایران به مراتب از سال گذشته بهتر باشد، بلکه این سال آخرین سال رشد منفی دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه باشد و سال آینده، اقتصاد ایران با رشد مثبت 2.1 درصدی به سه سال رشد منفی متوالی خود پایان دهد.

اقتصاد ایران که در سال گذشته طبق تخمین بانک جهانی 8.2 درصد کوچک شد، سال جاری نیز رشد منفی 5.3 دصردی را تجربه خواهد کرد. پیش از شیوع کرونا، بانک جهانی رشد مالی ایران در سال جاری را صفر درصد پیش بینی کرده بود.

به گفته بانک جهانی، اصلی ترین دلیل رشد مالی ایران در سال جاری کاهش مصارف داخلی و فشار وارد شده به بخش خدمات (به طور مثال گردشگری) به دلیل شیوع کرونا خواهد بود. ایران نخستین کشوری در منطقه بود که شیوع ویروس کرونا به طور گسترده در آن گزارش شد اگر چه طی هفته های بعد تقریبا تمامی کشورهای منطقه درگیر مقابله گسترده با این ویروس شدند.

نرخ تورم

بانک جهانی با اشاره به کاهش تورم در کشورهای منطقه خاورمیانه می نویسد: ایران یکی از کشورهایی بوده که نرخ تورم در آن روندی نزولی داشته و در ماه های اخیر در محدوده 20 درصدی نوسان داشته است. کاهش تمایل سرمایه گذاران به انجام فعالیت های جدید در شرایط کنونی، بخش مالی کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال افریقا را تحت تاثیر قرار داده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 474

به "خاتمه رشد منفی اقتصاد ایران از سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه رشد منفی اقتصاد ایران از سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید