تور چین ارزان: نگرانی روزنامه دولت از انتخاب سفیر نو آمریکا در چین

به گزارش مجله سیاران، روزنامه دولتی ایران نوشت:در حالی که در سال های اخیر روز به روز بر تنش میان روابط چین و امریکا افزوده می گردد و چالش میان این دو ابرقدرت شدت یافته است، بیش از یک سال است که پست سفارت امریکا در چین خالی است و امریکا سفیری در چین ندارد.

تور چین ارزان: نگرانی روزنامه دولت از انتخاب سفیر نو آمریکا در چین

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

بایدن در اگوست گذشته نیکولاس برنز را به عنوان سفیر نو چین به سنا معرفی کرد و سنا نیز هفته گذشته با انتخاب او موافقت کرد. برنز قرار است تا آخر نوامبر در چین مستقر گردد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که برنز شناخت عمیقی از چین ندارد، اما او بیش از دو دهه است که در محافل سیاست خارجی ایالات متحده فعال بوده است. مواضع برنز نسبت به چین بسیار به مواضع دولت بایدن نزدیک است و او معتقد است چین به عنوان یک ابرقدرت جهانی یکی از بزرگ ترین چالش هایی است که ایالات متحده باید با آن روبه رو گردد و ایالات متحده و متحدانش باید با قاطعیت چینی ها را محدود نمایند.

بعضی کارشناسان معتقدند برنز برای کشف فرصت ها در لحظه حساس و پیچیده کنونی در روابط چین و ایالات متحده، انگیزه کمی خواهد داشت و او بیشتر به دستورالعمل سیاست دولت بایدن در خصوص چین پایبند خواهد بود. همچنان که بعضی معتقدند که بایدن برنز را در راستای پیشبرد دستور کار ایالات متحده در خصوص استراتژی هند و اقیانوسیه انتخاب نموده است.

در خصوص ایران نیز باید گفت که برنز در سال های گذشته عنصر اثرگذاری در سیاست های امریکا نسبت به ایران بوده است. از وی به عنوان عنصر اصلی مذاکرات ایران و امریکا در برنامه هسته ای یاد می گردد. وی به عنوان معاون وزیر امور خارجه دولت بوش برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران کوشش می کرد و بعلاوه او یکی از هواداران قوی توافق منع اشاعه است.

برنز در قبولاندن توافق هسته ای ایران به دموکرات های مجلس نمایندگان در سال 2015 یاری کرد و از جمله کسانی است که معتقد است تشدید تحریم ها علیه ایران منجر به نشستن ایران در پای میز مذاکرات خواهد شد.

دیدگاه های برنز در حوزه ایران و سوابق اجرایی او در محدود کردن ایران و مسائل هسته ای می تواند این نگاه را بازتاب دهد که سفیر نو امریکا در چین قرار است بر روابط ایران و چین بیش از پیش تمرکز نموده و مانع از توسعه این روابط گردد.

تحرکات اخیر امریکا در رصد و محدود کردن فروش نفت ایران به چین به عنوان ابزاری برای منزوی کردن و تسلیم ساختن ایران در برابر خواسته های امریکا، اهمیت حضور یک فرد مطلع به ایران و تحریم های علیه ایران را در این جایگاه بیش از پیش نشان می دهد. با توجه به توافق بلندمدت امضا شده میان ایران و چین و نگاه دولت نو به رابطه با چین به نظر می رسد که باید هوشمندانه تر این رابطه پیگیری گردد و از عواملی که می تواند به این رابطه ایران و چین آسیب برساند پرهیز کرد.

23302

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1329

به "تور چین ارزان: نگرانی روزنامه دولت از انتخاب سفیر نو آمریکا در چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور چین ارزان: نگرانی روزنامه دولت از انتخاب سفیر نو آمریکا در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید