اعلام کاهش 53 درصدی سفرهای نوروزی بخاطر کرونا

به گزارش مجله سیاران، ایسنا/ براساس گفته های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کاهش 53 درصدی سفرهای نوروزی دیده می شود.

اعلام کاهش 53 درصدی سفرهای نوروزی بخاطر کرونا

داستان چیست؟

علی اصغر مونسان از مردم درخواست کرد اگر هتل و یا تور مسافرتی را برای تعطیلات نوروز رزرو کرده بودند، به منظور حمایت از صنعت جهانگردی و جلوگیری از ورشکستگی آن، سفرها را کنسل نکنند و دنبال دریافت مبالغ خود نباشند، بلکه آن را به تعویق بیندازند. او این قول را بخاطر کاهش 53 درصدی سفرهای نوروزی داد که بعد از کرونا با همین نرخی که مردم سفرها را رزرو کرده بودند، خدمات بدهند.

تکلیف بنزین سفر را دولت مشخص می کند

این عضو کابینه دولت، درباره تکلیف سهمیه بنزین سفر که کمیسیون تلفیق بودجه، 60 لیتر با این عنوان تصویب کرده بود، اما دولت با شیوع ویروس کرونا واگذاری آن را به آینده موکول کرد، گفت: این سهمیه مصوب دولت است که باید درباره آن تصمیم گیری و راجع به آن توضیح دهد. حتما دولت به حوزه جهانگردی که از ناحیه شیوع این ویروس آسیب دیده است، کمک خواهد کرد و تدابیر لازم را برای سفرهای مردم خواهد سنجید. او همچنین از مردم برای همکاری در کاهش سفرها در وضع موجود، تشکر کرد و افزود: بعد از کرونا برنامه ویژه ای برای سفرهای مردم داریم که حتما اجرا می شود. وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، با نگاهی به شرایط جهانگردی در سال 98 اظهار کرد: در دو سال گذشته فرایند ورود جهانگردان خارجی با شیب صعودی جریان داشت؛ تعداد جهانگردان خارجی که در سال 1396 به ایران سفر کردند حدود چهار میلیون و 600 هزار نفر بود، درحالیکه سال 97 این تعداد به حدود 7 میلیون و 800 هزار نفر رسید. هدف گذاری سال 98 روی عدد 10 میلیون نفر بود که تا ماه یازدهم به هشت ملیون و 600 هزار جهانگرد دست یافته بودیم اما بحران هایی چون کنسلی پروازهای بین المللی و شیوع ویروس کرونا که با فصل سفر جهانگردان خارجی به ایران همزمان شد، آن رشد را متوقف کرد. وی همچینن به تلاش های ایران برای گسترش بازارهای هدف جهانگردی اشاره کرد و افزود: ایران در یک سال گذشته با عمان لغو ویزا داشت که شمار جهانگردان ورودی از این کشور را تا 300 درصد افزایش داد. این برنامه در چین نیز پیگیری شد و با فرایندی که سفر جهانگردان چینی به ایران آغاز شده بود، انتظار می رفت در این بازار نیز با رشد قابل توجهی روبرو شویم که با شیوع ویروس کرونا، این برنامه ها و ورود جهانگردان این کشور به ایران متوقف شد. مونسان افزود: ورود جهانگرد از بازارهای منطقه ای نیز رشد قابل ملاحظه ای داشته، هرچند در مقابل، بازار اروپا در این مدت تحت تاثیر تحریم و کاهش پروازهای بین المللی قرار گرفت. با این حال بازاریابی ایران متوقف نشد، بلکه بازارهای جدیدی برای جلب جهانگرد انتخاب شده است. او حجم سرمایه گذاری در جهانگردی را نیز بالا دانست و گفت: حدود 200 هزار میلیارد تومان سهم سرمایه گذاری در جهانگردی ایران است. درحال حاضر دو هزار واحد بومگردی راه اندازی شده و 500 هتل درحال ساخت است که انتظار می رود دست کم 50 درصد این هتل ها تا پایان سال 99 به بهره برداری برسند. وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی، کیفیت خدمات واحدهای اقامتی را مناسب دانست و اظهار داشت: مردم حتما این موضوع را تایید می کنند هرچند هنوز به نقطه ایده آل نرسیده ایم.

600 میلیون دلار سهم صادرات صنایع دستی/ 50 درصد را جهانگردان با چمدان خارج کردند

او نگاهی هم به شرایط صنایع دستی داشت و با اشاره به مسائل آن در بازاریابی، فروش و بسته بندی، اظهار کرد: برنامه تجاری سازی، بسته بندی و برندسازی صنایع دستی، جدی پیگیری شده است و درصدد ایجاد تغییرات جدی هستیم. وی افزود: تا کنون 600 ملیون دلار صادرات صنایع دستی ثبت شده که 50 درصد از مبادی رسمی و 650 درصد هم به صورت چمدانی و از طریق جهانگردان صادر شده است. امید داشتیم این عدد بیشتر باشد که با شیوع کرونا و کاهش تعداد جهانگردان خارجی، امکانپذیر نشد. او درباره چگونگی حمایت از هنرمندان صنایع دستی، اظهار کرد: حدود 70 درصد از شاغلان صنایع دستی را زنان تشکیل می دهند که بیشتر آن ها هم سرپرست خانوار هستند و برای حمایت، وام های ارزان قیمت اختصاص داده شده است.

نگران ثبت میراث ناملموس و تاریخی ایران در یونسکو نباشد

مونسان درباره اتفاقات میراث فرهنگی در سال 98 به ثبت پفراینده جنگل های هیرکانی در کنار کاهش 53 درصدی سفرهای نوروزی اشاره کرد و افزود: در سال 99 پفراینده راه آهن شمال به جنوب ایران برای ثبت در یونسکو پیگیری می شود و پفراینده اورامانات در سال 1400 ثبت خواهد شد و بعد از آن هم پفراینده کاروانسراهای ایران در اولویت ثبت است. وی ادامه داد: بسکمک نگران محدودیت ثبت آثار تاریخی در یونسکو هستند که به دلیل محدودیت در سهمیه، ابتکاری به خرج داده شد تا دیگر ثبت های نقطه ای نداشته باشیم و برای محورها پفراینده تهیه کنیم تا مجموعه ای آثار تاریخی ثبت شود. وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی گفت: در حوزه ثبت میراث ناملموس نیز این نگرانی ها وجود دارد که میراث ناملومس ایران به نام کشورهای دیگر ثبت شود، چاره ای نداریم مقید به سهمیه بندی یونسکو هستیم اگر بتوانیم حتما در پفراینده های مشترک با کشورهای دیگر، حاضر می شویم. هرچند این مساله حوزه نفوذ ایران فرهنگی را نشان می دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 307

به "اعلام کاهش 53 درصدی سفرهای نوروزی بخاطر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام کاهش 53 درصدی سفرهای نوروزی بخاطر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید