شرایط روزه داری برای افرادی که فشارخون دارند

به گزارش مجله سیاران، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: بیماران دچار فشارخون بالا در صورتی می توانند روزه بگیرند که فشارخون آن ها تحت کنترل باشد.

شرایط روزه داری برای افرادی که فشارخون دارند

احمد اسماعیل زاده گفت: افراد دارای فشار خون خفیف و میانه همراه با اضافه وزن می توانند روزه بگیرند و روزه داری به کاهش فشار خون آنان یاری می نماید، اما باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند. به طور مثال در طول دوره روزه داری، زمان و دُز مصرفی دارو هایی مانند ایندرال و یا دارو های مدر (ادرار آور) برای جلوگیری از کم آبی باید طبق نظر پزشک تنظیم گردد.

وی ادامه داد: برای کنترل بهتر فشار خون، ضروری است رژیم غذایی مناسب نیز رعایت گردد. افراد مبتلا به فشار خون بالا باید دریافت نمک و چربی به وسیله غذا را کنترل و از کشیدن سیگار اجتناب نمایند. خوشبختانه تمامی این اعمال در ماه مبارک رمضان امکان پذیر و راحت تر است. روزه برای افرادی که فشار خون بالای کنترل نشده و بی ثبات دارند، توصیه نمی گردد.

اسماعیل زاده با بیان اینکه روزه داری و رعایت برنامه غذایی صحیح با کاهش عوامل خطری مانند کاهش وزن، کاهش سطح چربی های خون و نکشیدن سیگار سبب پیشگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی می گردد، گفت: افرادی که به بیماری های قلبی عروقی مبتلا هستند، برای روزه داری و رعایت برنامه صحیح غذایی حتماً با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

وی توضیح داد: بیمارانی که دچار گرفتگی رگ های قلب هستند و دارو مصرف می نمایند، از آنجا که عدم مصرف دارو در زمان مقرر زندگی آن ها را به مخاطره می اندازد، نباید روزه بگیرند. روزه گرفتن این افراد منوط به تشخیص پزشک با توجه به شرایط اختصاصی بیمار است. بعلاوه بیمارانی که باید برای کنترل بیماری خود به طور منظم و در ساعات معینی در وسط روز، دارو مصرف نمایند، نباید روزه بگیرند.

به گفته مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیماران قلبی باید به تداخلات دارو و غذا توجه و به توصیه های پزشک معالج خود دقیقاً عمل نمایند از سوی دیگر بیماران قلبی که سابقه جراحی یا استنت گذاری دارند، با اجازه پزشک معالج منعی برای روزه داری ندارند.

اسماعیل زاده با تاکید بر نقش اساسی و مهم کلیه ها در بدن تصفیه خون و دفع مواد زائد، اعلام کرد: کلیه ها این نقش مهم را به یاری جریان خون و آب انجام می دهند بنابراین در صورت عدم مصرف کافی آب و مایعات کافی، کلیه ها نمی توانند وظایف خود را به خوبی به انجام برسانند. در ایام ماه مبارک، فرصت کافی برای تأمین مایعات بدن به اندازه لازم وجود ندارد بنابراین به منظور پیشگیری از عواقب کم آبی در ماه مبارک رمضان که گاهی می تواند وخیم و کشنده باشد، باید توجه داشت که برای تصفیه خون از مواد زائد، مصرف کافی آب و مایعات در فاصله افطار تا سحر و کنترل دریافت نمک مصرفی مورد توجه باشد.

وی با بیان اینکه روزه داری برای بیماران دیالیزی، ممنوع است، اضافه نمود: افرادی که کلیه های سنگ ساز دارند (بیش از دو سنگ ادراری طی 6 ماه گذشته)، برای روزه داری با پزشک معالج خود مشورت نمایند. محدود کردن مصرف نمک در وعده های افطار و سحر در این دوران بسیار مهم و یاری نماینده است. دریافت اضافه نمک بدن را مجبور به واکنش می نماید و برای دفع این اندازه مازاد احتیاج، مقادیر قابل توجهی آب از بدن دفع می گردد بنابراین توصیه بر این است که به غیر از اندازه نمک اندکی که برای طبخ غذا استفاده می گردد، هیچ اندازه اضافه تری سر سفره به غذا اضافه نگردد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: مصرف میوه و سبزی کافی می تواند در طول روز از بروز تشنگی زودرس جلوگیری کند پس بهتر است میوه در فاصله افطار تا سحر و سبزی در هر دو وعده افطار و سحر و سالاد بخصوص در وعده سحر مصرف گردد. مصرف غذا های با پروتئین بالا مانند انواع کباب ها (جوجه کباب، کباب کوبیده، برگ و مرغ) در وعده سحر مناسب نبوده و سبب بروز تشنگی در ساعات اولیه روز می گردد. بعلاوه در این ایام باید از حضور غیر ضروری در معرض نور خورشید نیز اجتناب کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 فروردین 1402 بروزرسانی: 7 فروردین 1402 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1649

به "شرایط روزه داری برای افرادی که فشارخون دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط روزه داری برای افرادی که فشارخون دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید