دومین شکایت از ترامپ در ارتباط با حمله به کنگره آمریکا خبرنگاران

به گزارش مجله سیاران، یک قانون گذار دموکرات دومین پرونده شکایت علیه رئیس جمهور سابق آمریکا به اتهام تحریک حمله به کنگره این کشور را تنظیم و به دادگاه تحویل داد.

دومین شکایت از ترامپ در ارتباط با حمله به کنگره آمریکا خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اریک سوالوِل قانون گذار دموکرات آمریکایی از دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا و بعضی از نزدیکان او در ارتباط با حمله به کنگره شکایت نموده است.

این شکوائیه که علاوه بر ترامپ، پسر ارشد او و رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ را به تحریک برای شورش متهم نموده دومین شکوائیه مهمی است که با هدف جوابگو کردن ترامپ و نزدیکان او به دلیل نقش آفرینی در حمله به ساختمان کنگره در روز 6 ژانویه مطرح شده است.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه سی اِن اِن، سوالول که یکی از مدیران استیضاح دوم ترامپ در ماه گذشته بود، در این پرونده، شخص ترامپ، پسر ارشدش و رودی جولیانی وکیل شخصی او را به تحریک برای شورش متهم نموده است.

در این پرونده که به دادگاه فدرال حوزه واشنگتن دی سی تحویل شده، آمده است: به طور خلاصه، متهمان، افراد اوباش را متقاعد کردند که اتفاقی در حال وقوع است که خشونت را توجیه می نماید و سپس این اوباش را با فراخوان به اقدام فوری به کنگره گسیل کرد.

سوالول همچنین می نویسد: ترامپ مستقیماً خشونت در کنگره را به برانگیخت و سپس نظاره گر حمله به ساختمان بود. رخداد های مخوف ششم ژانویه عواقب مستقیم و قابل پیش بینی اقدامات غیرقانونی متهمان بود. از همین رو، متهمان مسئول جراحات و خرابی های متعاقب این حمله هستند.

علاوه بر سوالول، اواخر بهمن ماه نیز بنی تامپسون قانون گذار دموکرات آمریکا به همراه انجمن ملی پیشرفت رنگین پوستان اولین پرونده شکایت علیه ترامپ را تنظیم کردند.

در این شکایت آمده است، اقدام ترامپ درخصوص تحریک به حمله هوادارانش به ساختمان کنگره، نقض قانون 42 U.S.C. 1985 معروف به قانون کوکلاس کِلان محسوب می گردد. هدف این قانون جلوگیری از اقدامات خشونت بار از سوی گروه های نژادپرست و سفید برتر پندار در آمریکا است.

گروه کوکلاس کلان، یکی از فرقه های نژادپرست در تاریخ سیاه برده داری در آمریکا بودند. این گروه توسط کهنه سربازان ارتش کنفدراسیون (ایالات جنوبی در جنگ های داخلی آمریکا) تشکیل شد و قصد آن مبارزه با لغو برده داری بود.

همچنین این پرونده جدید علیه ترامپ تأکید می نماید رئیس جمهور سابق و هوادارانش قصد اخلال در اجرای رویه قانونی تأیید پیروز انتخابات در جلسه مشترک کنگره را داشتند.

علاوه بر این پرونده ها، دادستان های شهرستان فولتون - بزرگترین بخش جورجیا از نظر تقسیمات سیاسی - از مسئولان دولتی این ایالت خواسته اند تا اسناد مرتبط با کوشش ترامپ برای تغییر نتیجه انتخابات را حفظ و به آن ها ارائه نمایند.

ششم ژانویه (17 دی) کنگره آمریکا در حال شمارش آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت آمیز برگزار نمایند.

حامیان ترامپ، اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله نموده و بعد از درگیر شدن با نیرو های امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق های مختلف آن باز کردند. در جریان این حمله، پنج نفر از جمله یک نیروی پلیس کشته شدند.

ترامپ در همین ارتباط و بابت تحریک به شورش، بار دومین بار مورد استیضاح نهاده شد، اما در دادگاه مجلس سنا مورد تبرئه نهاده شد. پس از تبرئه ترامپ در جلسه دادگاه مجلس سنای آمریکا، رهبر اکثریت دموکرات و رهبر اقلیت جمهوری خواه این مجلس اذعان کردند وی در حقیقت گناهکار بود.

دونالد ترامپ در شرایطی توانست از این استیضاح به سلامت بیرون بیایید که وی پیشتر در زمان حضورش در ریاست جمهوری یک بار در رسوایی موسوم به اوکراین گیت مورد استیضاح نهاده شد، اما این استیضاح هم در رای گیری سنا به تاریخ 17 بهمن 1398 ناکام ماند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 979

به "دومین شکایت از ترامپ در ارتباط با حمله به کنگره آمریکا خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین شکایت از ترامپ در ارتباط با حمله به کنگره آمریکا خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید