خبرنگاران فلاحت پیشه: بایدن درباره برجام سیاست وقت کشی در پیش گرفته است

به گزارش مجله سیاران، تهران-خبرنگاران- استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل گفت: دولت جدید آمریکا سیاست وقت کشی را در قبال احیای برجام در پیش گرفته است و با توجه با این شرایط، دولت و مجلس باید یکصدا به ضرب الاجلی که برای بازگشت واشنگتن به تعهداتش مشخص می نمایند، عمل نمایند.

خبرنگاران فلاحت پیشه: بایدن درباره برجام سیاست وقت کشی در پیش گرفته است

حشمت الله فلاحت پیشه روز آدینه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرنگاران با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب و لزوم یک صدایی در قبال اجرای قانون اقدام راهبردی گفت: تبعیت دولت و مجلس از فرمایشات رهبری در مورد یک صدایی قابل تقدیر است.

وی با انتقاد از رویکرد حزب حاکم آمریکا در مورد برجام توضیح داد: انتظار می رفت که بایدن در روز اول کاری خود فرمان احیای برجام و برطرف تحریم های ایران را صادر کند. اما او سیاست وقت گذرانی را در پیش گرفت و این موضوع باعث شد که ایرانی ها حتی از بایدن بیشتر از ترامپ عصبانی باشند زیرا ترامپ موضعش مشخص بود اما عملکرد آقای بایدن و تیمش فریبکارانه بود.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، مصاحبه های رابرت اقتصادی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را یادآور شد و گفت: آقای اقتصادی در گفت و گوهای خود می گفت که همه کاندیداهای حزب دموکرات اتفاق نظر دارند که در اولین روز کاری خود برجام را احیا نمایند اما شاهد هستیم که آقای بایدن فشار حداکثری و تحریم های دوره ترامپ را برای وادار کردن ایران به پذیرش خواسته های جدید در پیش گرفته است.

فلاحت پیشه به مذاکرات مجلس و دولت برای دادن سه ماه ضرب الاجل به طرف های برجام و آژانس اشاره و توضیح داد: به نظر می رسد در طول این سه ماه، ایران نباید منتظر اقدام خاصی از سوی کاخ سفید باشد زیرا بر اساس تجربه چند هفته گذشته، تیم بایدن سیاست وقت کشی برای اثرگذاری بیشتر تحریم ها روی ملت ایران را در پیش گرفته تا آنها را وادار به تسلیم نمایند.

آمریکا هنوز امتیاز مهمی به ایران نداده است

وی، برطرف بعضی محدودیت های دیپلمات های ایرانی در مقر سازمان ملل و پس دریافت تقاضای اجرای مکانیسم ماشه در شورای امنیت توسط آمریکا را یادآور شد و گفت: کارهای اجرا شده توسط دولت بایدن، کارهای قابل اعتنایی نبوده که ایرانی ها را قانع کند و تنها فایده توافق کنونی با آژانس هم این خواهد بود که گزارش آقای گروسی به شورای حکام منفی نخواهد بود و این موضوع امیدها برای حفظ دیپلماسی هسته ای را زنده نگه می دارد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دورهٔ دهم گفت: مجلس و دولت باید در توافقی که صورت می دهند ضرب الاجل خودشان را نشنمایند و دولت تنها در صورت برداشته شدن گام های جدی از سوی آمریکا به تعهدات خود پایبند باشد.

ایران و آمریکا تنها اعضای جدی برجام هستند

فلاحت پیشه، همچنین نقش اروپا را در تحولات برجام مثبت ندانست و اضافه کرد: تیم مذاکره نماینده اوباما در دوره ترامپ، همیشه از اروپا انتقاد می کردند که نتوانستند حداقل های برجام را حفظ نمایند و آنها مجریان خوبی برای ایجاد محدودیت برای ایران بوده اند اما هرگز نتوانسته اند از منافع ایران در برجام و در عمل به خوبی دفاع نمایند.

وی با بیان اینکه برجام فقط دو طرف جدی دارد و آن ایران و آمریکا هستند، درباره بازگشت ایالات متحده به برجام بدون دریافت تضمین های لازم در حوزه برطرف تحریم ها هشدار داد و گفت: بازگشت آمریکا به برجام قبل از برطرف کامل تحریم ها خطرناک است و نباید ایران از بازگشت آمریکا به برجام استقبال کند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی، چین و روسیه را نیز یک طرف جدی برجام ندانست و درباره مواضع آنها گفت: واقعیت این است که چین و روسیه منافع خودشان را در نظر می گیرند و بعضا حتی به تنش زدایی های ایران با غرب هم حساسیت منفی نشان می دادند و این واقعیتی است که وجود دارد و متاسفانه در ایام تحریم هم یاری های اساسی به ما نکردند.

برجام باید طبق زمان بندی خود احیا گردد

فلاحت پیشه درباره احتمال در پیش دریافت سناریوی اقدام در مقابل اقدام از سوی ایران و آمریکا برای احیای برجام نیز گفت: سناریوی اقدام در برابر اقدام نوعی ضربه زدن به برجام است و به نظر من اگر قرار است برجام احیا گردد باید طبق زمان بندی مندرج در خود متن این توافقنامه انجام گردد و زمان بندی موازی جدیدی صورت نگیرد.

وی در عین حال توضیح داد: اگر قرار باشد که ایران و آمریکا به صورت گام به گام به تعهداتشان برگردند، باید این کار در یک بازه زمانی محدود، حداکثر در نیمه اول فرجه سه ماهه داده شده به طرف مقابل صورت گیرد و خاتمه تحریم ها، خود را در بودجه سال آینده نشان دهد.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به محدودیت زمانی برای بستن بودجه سال 1400 اضافه کرد: برای بستن بودجه سال آینده زیاد وقت نداریم و باید سال جاری گام اساسی برداشته گردد و گرنه رسیدن به توافق سخت است زیرا آمریکا هنوز امتیازی که حتی ما به ازای توافق ایران با آژانس باشد، نداده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 931

به "خبرنگاران فلاحت پیشه: بایدن درباره برجام سیاست وقت کشی در پیش گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فلاحت پیشه: بایدن درباره برجام سیاست وقت کشی در پیش گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید