سیاست های ترامپ قابل پیش بینی نیست

به گزارش مجله سیاران، خبرنگاران، گروه بین الملل- آذر مهدوان: خاتمه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با اعلام پیروزی نامزد دموکرات از سوی رسانه های این کشور به خاتمه رسید. هر چند برای قطعیت یافتن پیروزی جو بایدن و شکست دونالد ترامپ، یک فرایند قضائی در انتظار آمریکاست اما این موضوع نشان داد که ترامپ، راضی به شکست در انتخابات نیست و همچنان به نتیجه رأی دادگاه که ستاد انتخاباتی اش با ادعای تقلب در انتخابات شکایت کرده بود، امیدوار است.

سیاست های ترامپ قابل پیش بینی نیست

از طرفی نتیجه انتخابات برای کشور ترکیه نیز مهم بود، زیرا در چهار سال اخیر روابط سیاسی خوبی میان ترامپ و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در جریان بود، به عنوان مثال آمریکا قصد تحریم ترکیه به خاطر خرید سامانه موشکی اس -400 از روسیه را داشت ولی ترامپ مانع اجرایی شدن این تحریم ها از سوی کنگره شده بود.

اما احتمالاً رابطه آنکارا و واشنگتن در زمان ریاست جمهوری بایدن، جهت دیگری را تجربه خواهد کرد. بایدن جز سیاستمدارانی است که ترکیه را به خوبی می شناسد و چهار سفر به این کشور داشته است. بایدن پیش از این از لزوم حمایت از اپوزیسیون های ترکیه برای براندازی دولت اردوغان سخن گفته بود. به همین دلیل احتمال می رود در آینده روابط پر تنشی میان ترکیه و آمریکا در جریان باشد.

خبرنگاران در خصوص روابط ترکیه و آمریکا در دوره بعد از ترامپ، گفتگویی را با پروفسور هلن ساری ارتم، استاد روابط بین الملل دانشگاه مدنیت استانبول و کارشناسی مسائل سیاسی آمریکا، ترتیب داده است که در ادامه به آن می پردازیم.

*روابط مثبت و شخصی رجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ رؤسای جمهور ترکیه و آمریکا باعث شده تا در بسیاری از مسائل دوجانبه شاهد نوعی مماشات باشیم. یکی از نمونه های این موضوع، تحریم ترکیه در کنگره آمریکا بود که مسکوت ماند. آیا در دوره بایدن این فرایند تغییر خواهد کرد؟

شاید در ظاهر روابط آنکارا با ترامپ در جهت خوبی دنبال می شد اما روابط دو کشور بیشتر در چارچوب سیاسی بود. ترکیه در دوره ترامپ هم با چالش های بسیاری روبرو بود. متأسفانه با هر توئیت ترامپ اقتصادها زیر و رو می شد. به همین دلیل ما (ترکیه) در دوره ترامپ هم مسائل بسیاری داشتیم. درست است که ترامپ به گفتگو با ترکیه میل بیشتری داشت اما آنکارا در مقابل درخواست هایش هیچ پاسخ روشنی از سوی واشنگتن دریافت نمی کرد. سیاست های ترامپ قابل پیش بینی نبود و این هم روابط دو کشور را دچار ابهام می کرد.

به نظرم با آمدن بایدن، روابط ترکیه و آمریکا شفاف تر خواهد شد. از نظر من فشارها علیه آنکارا با هدف اینکه ترکیه روسیه را رها کند و به سوی آمریکا گرایش یابد بیشتر خواهد شد، اما این فشارها هم در جهت دیپلماسی خواهد بود.

*ریاست جمهوری بایدن چه تأثیری در اقتصاد ترکیه خواهد داشت؟

از این پس ترکیه مجبور است برای برداشتن هر گام مقابل آمریکا، بیشتر فکر کند؛ اما این سناریوی بدی برای ترکیه نیست زیرا از این پس روابط دو کشور شفاف تر خواهد بود و بعید می دانم سیاست بایدن مقابل آنکارا از دوره ترامپ بدتر باشد.

در صورت بهبود روابط اروپا با آمریکا، روابط آنکارا و واشنگتن نیز فرایند مطلوبی را طی خواهد کرد. سیاست خارجی ترکیه به چرخش سیاست با توجه به شرایط منطقه ای معروف است و به همین دلیل ترکیه خیلی زود خود را با سیاست بایدن سازگار خواهد کرد.

* گفته می شود دریاسالار جیمز استاوریدیس که قبلاً فرمانده نظامی آمریکا در ناتو بوده و یونانی تبار است در تیم بایدن فعالیت خواهد کرد او پیش تر از گزینه نظامی علیه ترکیه سخن گفته بود. با آمدن بایدن در پفراینده هایی مانند اس -400، سوریه، مدیترانه شرقی و یونان شاهد چه نوع تحولاتی خواهیم بود؟

در صورت قطعی شدن ریاست جمهوری بایدن، فشارها علیه ترکیه بیشتر می شود و آنکارا مجبور به اتخاذ سیاستی سازگارتر با غرب می شود؛ اما مساله روسیه که آمریکا این کشور را به عنوان یک تهدید برای خود می بیند همچنان ادامه خواهد داشت. به همین دلیل آمریکا نمی تواند به فشارهای سیاسی خود علیه ترکیه در موضوعات مختلف ادامه دهد زیرا در آن صورت آنکارا بیشتر به سمت روسیه متمایل خواهد شد که این برای واشنگتن یک تهدید بزرگ است.

* بایدن پیشتر گفته بود که از مخالفان رئیس جمهور ترکیه حمایت خواهد کرد تا دولت این کشور را سرنگون کند. به نظر شما این سیاست دنبال خواهد شد؟

به نظرم عنوان این حرف از سوی بایدن برای ملتهب کردن فضای سیاسی هر دو کشور بوده است. هر چند ترکیه در فرایند انتخاباتی آمریکا نشان داد که از ترامپ حمایت می کند اما با انتخاب شدن بایدن هم شرایط متفاوت خواهد شد زیرا گفتگوها در میز مذاکره انجام خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 748

به "سیاست های ترامپ قابل پیش بینی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست های ترامپ قابل پیش بینی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید