تن ماهی بی کیفیت گران شد ، عرضه تن ماهی محدود شد؟

به گزارش مجله سیاران، در حالی که از تن ماهی به عنوان غذای عموم جامعه یاد می گردد، افزایش بی رویه قیمت این محصول منجر به حذف کامل از سبد مصرفی خانوار و تبدیل این کالا به یک محصول لاکچری شده است.

تن ماهی بی کیفیت گران شد ، عرضه تن ماهی محدود شد؟

به گزارش خبرنگاران، قیمت هر قوطی تن ماهی 180 گرمی بسته به نوع و برند آن در بازار مصرف از 31 هزار تومان تا بالای 40 هزار تومان متغییر است.

ضمن اینکه فراورینمایندگان بخش خصوصی و دولت بر سر قیمت نو این محصول به توافق نرسیده اند و بخش خصوصی نیز عرضه تن ماهی را محدود نموده به همین علت قیمت آن در بازار رو به افزایش است.

محمد میررضوی، دبیر سندیکای کنسرو در گفت و گویی عنوان نموده بود: قیمت ماهی 50 درصد، روغن 6 برابر، دستمزد کارگر 57 درصد و قیمت درب و قوطی 35 درصد گران شده است، لذا ما مجبوریم قیمت تن ماهی 180 گرمی را به 45 هزار تومان برسانیم.

موضوعی که مورد موافقت دولت قرار نگرفت و اکنون فراورینمایندگان می گویند به قیمت 40 هزار تومان نیز راضی هستند.

اخیراً، مسعود بختیاری، نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای کنسرو ایران در نشست خبری اعلام نموده است: قیمتی که برای کنسرو ماهی روی سایت سازمان حمایت منتشر شده 35 هزار تومان است اما بررسی قیمت های ما نشان می دهد که قیمت باید بسیار بالاتر از این باشد.

نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای کنسرو ایران توضیح داد: حتی با حاشیه سود صفر درصد هر عدد کنسرو باید 41,500 تومان باشد اما فراوری نمایندگان حتی به 40 هزار تومان هم قانع هستند.

بختیاری در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه افزایش بی رویه قیمت تن ماهی که به عنوان غذای فقرا مطرح می گردد، منجر به حذف این کالا از سبد خانوار خواهد شد، گفت: متأسفانه این نگرانی نیز برای ما وجود دارد چرا که تن ماهی اقشار میانه به پایین مصرف می نمایند. با این حال کنترل قیمت ها وظیفه دولت است و دولتمردان باید قیمت مواد اولیه را کنترل می کردند که متأسفانه قادر به این کار نبودند.

وی اضافه نمود: یکی از روش هایی که دولت می تواند قیمت تن ماهی را کنترل کند حذف 9 درصد مالیات بر ارزش اضافه نموده از واردات ماهی تن بوده که این اتفاق برای 11 قلم کالای اساسی دیگر افتاده و مالیات بر ارزش اضافه نموده درباره این کالاها از 9 به یک درصد کاهش یافته است.

تن ماهی هم گران شده، هم کیفیتش افت نموده است

نکته مهم اینجاست که در حال حاضر قیمت تن ماهی در بازار در همین حدود است اما مردم قادر به خرید آن نیستند، از طرفی مصرف نمایندگان از کیفیت تن ماهی های موجود در بازار گلایه دارند و عنوان می نمایند که این محصول نسبت به گذشته افت کیفیت زیادی داشته است.

در این زمینه یکی از مصرف نمایندگان گفت: تن ماهی در سال های اخیر طعم تلخی دارد و رنگ آن نیز به سیاهی می زند به همین جهت و با توجه به افزایش قیمتی که این محصول داشته، ترجیح می دهد از خرید این محصول صرفه نظر کند.

بعلاوه یکی دیگر از مصرف نمایندگان نیز از طعم تن ماهی های فراوریی گلایه کرد و گفت: نمی دانم علت این افت کیفیت چیست؟ با توجه به اینکه قیمت تن ماهی نیز افزایش چشمگیری داشته و برای خرید آن نیز باید هزینه زیادی پرداخت کرد.

اگر هزینه تمام شده محصولات آنقدر زیاد باشد که مردم نتوانند بخرند، پس فلسفه فراوری چیست؟

یک کارشناس صنعت غذا با اشاره به افزایش سرسام آور قیمت تن ماهی گفت: متأسفانه افزایش قیمت این کالا که به غذای فقرا معروف است و اقشار میانه به پایین جامعه آن را مصرف می نمایند، منجر به حذف آن از سبد مصرفی خانوار شده و نگرانی های زیادی را درباره حذف محصولات پروئینی از سفره مردم مطرح می نماید.

وی با اشاره به اینکه دولت باید با یاری به فراورینمایندگان مانع افزایش هزینه های تمام شده فراوری گردد، اضافه نمود: اگر قرار باشد هزینه تمام شده فراوری به نحوی افزایش یابد که مردم قادر به خرید کالا نباشند، فلسفه آن فراوری چیست؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1401 بروزرسانی: 23 مرداد 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1545

به "تن ماهی بی کیفیت گران شد ، عرضه تن ماهی محدود شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تن ماهی بی کیفیت گران شد ، عرضه تن ماهی محدود شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید