تحویل 4 ماهواره به سازمان فضایی ایران،آخرین شرایط سامان

به گزارش مجله سیاران، مدیرکل حوزه ریاست سازمان فضایی از تحویل گیری 4 ماهواره پارس- 1 ،ناهید، طلوع و ظفر- 2 اطلاع داد و گفت: این ماهواره ها در حال تکمیل فرآیندهای نهایی خود هستند، ضمن آنکه بلوک انتقال مداری سامان نیز مراحل پایانی خود را می گذراند.

تحویل 4 ماهواره به سازمان فضایی ایران،آخرین شرایط سامان

دکتر سعید قربانی با اشاره به تعاملات سازمان فضایی با سایر مراکز تحقیقاتی و برون سپاری پروژه های تحقیقاتی، با تاکید بر اینکه در این رابطه سازمان فضایی ایران از تمامی ظرفیت های موجود اعم از بخش خصوصی، بخش دولتی، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز علمی و شرکت های خصوصی برای پیشبرد پروژه فضایی بهره می برد، اظهار کرد: این امر به نحوی است که در پروژه های ماهواره ای که به دانشگاه ها سپرده شده بود و علاوه بر فرایند طراحی که در دانشگاه ها توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه ها انجام می گردد، از تخصص شرکت های خصوصی در طراحی زیر سیستم و ماژول های ماهواره استفاده می گردد.

وی اظهار کرد: در ادامه همین فرایند واگذاری دوباره پروژه ها به بخش خصوصی در دستور کار سازمان فضایی است و در کوششیم تا از تمام ظرفیت های موجود بهره مند شویم.

قربانی با اشاره به رویکرد کشور در زمینه طراحی و ساخت ماهواره ها، خاطر نشان کرد: با توجه به تحریم های ظالمانه موجود ممکن است هر لحظه این تحریمات شامل فناوری مخابراتی و فناوری اطلاعاتی گردد و کشور احتیاجمند راه چاره سریع و جامع باشد؛ از این رو کشور احتیاج مبرمی به ماهواره مخابراتی دارد. در حال حاضر جهان به سمت پرتاب ماهواره های کوچک حرکت نموده است؛ چرا که این نوع ماهواره ها قابلیت فراوری انبوه را دارند و ما نیز کوشش داریم تا با مشارکت بخش خصوصی اقدام به ایجاد منظومه های ماهواره های مخابراتی و سنجشی کنیم و در این راستا بسترسازی های لازم را نیز انجام داده ایم.

وی در مورد پروژه ماهواره ای در دستور کار سازمان فضایی، یادآور شد: پروژه ماهواره مخابراتی ناهید- 2 طی قراردادی بین پژوهشگاه فضایی ایران و سازمان فضایی ایران به اجرا درآمده است. ماهواره ناهید 2 یک میکرو ماهواره مخابراتی است که برای انجام ماموریت های مخابراتی در مدار LEO و توسعه تکنولوژی زیر سیستم های حساس ماهواره های مخابراتی GEO طراحی شده است.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان فضایی ایران، ماهواره پارس- 1 را مهمترین ماهواره ای دانست که سال جاری آماده شده است و گفت: این ماهواره سنجش از دور پیشرفته ترین ماهواره ای است که تا امروز در ایران ساخته شده است. ماهواره طلوع نیز از دیگر ماهواره های سنجشی کشور است که بخشی از فناوری های های تک در آن مورد استفاده قرار گرفته است.

قربانی با اشاره به تحویل ماهواره پارس- 1 به سازمان فضایی از سوی پژوهشگاه فضایی ایران، شرح داد: متخصصین پژوهشگاه فضایی ایران در یک کوشش مستمر و خستگی ناپذیر توانستند با وجود تمام محدودیت های شیوع ویروس کرونا، این پروژه را مطابق با زمان بندی از پیش معین شده به اتمام برسانند و تمام تست های مورد احتیاج را با موفقیت پشت سر بگذارند. این ماهواره تحویل سازمان فضایی ایران شده و در حال اجرا هماهنگی ها و طی فرآیندهای لازم برای پرتاب هستیم.

وی همچنین ماهواره ناهید- 2 را یک میکرو ماهواره مخابراتی توصیف کرد که برای انجام ماموریت های مخابراتی در مدار LEO و توسعه تکنولوژی زیر سیستم های حساس ماهواره های مخابراتی GEO طراحی شده است و اضافه نمود: این ماهواره قابلیت انجام ماموریت های متعددی را دارد که در دو دسته اولیه و ثانویه تعریف شده اند. در ماموریت های اولیه تمرکز بر توسعه و تست تکنولوژی های اساسی مورد احتیاج، از جمله آزمون انتقال مداری با استفاده از پیشرانش تک مؤلفه ای و دستیابی به عمر عملیاتی 2 سال است.

قربانی ابراز امیدواری کرد در این هفته این ماهواره تکمیل گردد و فرآیند تست و تحویل گیری ماهواره توسط سازمان فضایی شروع گردد.

وی درخصوص تعداد ماهواره های در نوبت پرتاب این سازمان، گفت: هم اکنون و بعد از تحویل گیری ماهواره های پارس- 1 ،ناهید، طلوع و ظفر- 2 این ماهواره ها در حال تکمیل فرآیندهای نهایی خود هستند و علاوه بر آن بلوک انتقال مداری سامان نیز مراحل پایانی خود را می گذراند.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان فضایی با اشاره به اقدام سازمان فضایی ایران در فعال سازی صنعت بیمه در بخش فضایی، اضافه نمود: در سال گذشته به عنوان اولین قرارداد بیمه در بخش فضایی کشور، قرارداد بیمه حمل و نقل محموله های فضایی منعقد شد و در ادامه فعالسازی صنعت بیمه در این حوزه، دومین قرارداد بیمه در حوزه فضایی نیز شکل گرفت.

وی خاطر نشان کرد: این قرارداد بیمه شامل فازهای پیش از پرتاب و تزریق ماهواره در مدار مورد نظر و بیمه مسئولیت شخص ثالث برای افراد حاضر در اجرای این مراحل است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 966

به "تحویل 4 ماهواره به سازمان فضایی ایران،آخرین شرایط سامان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحویل 4 ماهواره به سازمان فضایی ایران،آخرین شرایط سامان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید