کاهش بستری و مرگ های کرونایی در ایران

به گزارش مجله سیاران، دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا گفت: مقدار بستری و مرگ و میر بیماران کوید 19 در ایران کاهش یافته، اما هنوز شاخص RE یا مقدار انتقال عفونت از یک فرد مبتلا به دیگر افراد جامعه با وجود رعایت پروتکل ها و واکسیناسیون، به عدد یک و کمتر از آن نرسیده که نشان دهنده چرخش کرونا در کشور است.

کاهش بستری و مرگ های کرونایی در ایران

به گزارش ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی گفت: امروز شصت و ششمین جلسه کمیته علمی برگزار و در این جلسه آخرین گزارش ها و یافته های کرونا در جهان آنالیز شد. بر اساس اطلاعات گزارش شده تقریبا در تمامی کشور های جهان، ابتلا به کرونا، مقدار بستری و مرگ و میر، سیز نزولی داشته و این نشانه خوبی است چراکه علیرغم ایجاد زیرسویه های تازه، هنوز شاهد بروز پیک تازهی نیستیم.

وی اضافه نمود: در هنگ کنگ و چین که پیک نسبتا شدیدی را تجربه کردند، اما در چند روز گذشته از نظر مقدار ابتلا، بستری و فوت، فرایند کاهشی داشته و این خبر خوبی است، چون در تمام کشور های جهان، پیک اُمیکرون در حال فروکش است.

جماعتی گفت: اگرچه مقدار بستری و مرگ و میر بیماران کوید 19 در ایران کاهش یافته، اما هنوز شاخص RE یا مقدار انتقال عفونت از یک فرد مبتلا به دیگر افراد جامعه با وجود رعایت پروتکل ها و واکسیناسیون، به عدد یک و کمتر از آن نرسیده که نشان دهنده چرخش کرونا در کشور است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: در این شرایط که هنوز هم شاهد چرخش ویروس کرونا در جامعه هستیم، باید کماکان به رعایت پروتکل های بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون به ویژه نوبت سوم واکسن توجه کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه فرایند تزریق نوبت سوم واکسن در کشور همچون بیشتر کشور های جهان، رو به کاهش بوده که شاید یکی از دلایل آن، فروکش کردن بیماری و عدم توجه کافی افراد به کرونا باشد. تاکید ما این است که تمامی افراد بالاتر از 18 سال، حتما سه نوبت واکسن و افراد واجد شرایط و اعلام شده از سوی کمیته ملی واکسن کووید 19 و کمیته علمی کشوری کرونا، برای تزریق نوبت چهارم واکسن اقدام نمایند.

جماعتی گفت: در مطالعات مختلف در جهان نشان داده شده که تزریق نوبت سوم و یا نوبت چهارم در افراد واجد شرایط، می تواند تاثیر بسیار زیادی در کاهش بستری در بیمارستان ها و مرگ و میر داشته باشد. بر اساس گزارش های سازمان های علمی و سازمان بهداشت جهانی، حدود 75 درصد از کل جمعیت ایران، واکسیناسیون خود را انجام داده اند و رتبه جهانی ایران، 12 است، اما در کشور های با عایدی پایین، مقدار واکسیناسیون، حدود 15 درصد جمعیت بوده است. این زنگ خطر بزرگی است چراکه در این کشور ها با توجه به واکسیناسیون پایین و چرخش ویروس، احتمال ایجاد زیرسویه های تازه وجود دارد.

وی اضافه نمود: سیاست ها و راهبرد های جهانی باید به سمتی برود که حتی واکسن کرونا به شکل رایگان در اختیار کشور های با عایدی پایین قرار گیرد؛ چون در غیر این صورت ممکن است با شکست کنترل پاندمی کرونا در جهان روبرو شویم. انجمن های خیریه، سازمان ها و مجامع علمی و بین المللی باید شرکت های بزرگ و غول پیکری که عایدی های بالایی دارند را تشویق نمایند تا واکسیناسیون علیه کرونا در این کشور ها نیز انجام گردد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا توضیح داد: در جلسه امروز گزارشی از واریانت های XE (ترکیبی از زیرسویه های BA1 و BA2)، XD (ترکیب اُمیکرون و دلتا) و XF (ترکیب دلتا و اُمیکرون) در کشور های اروپایی ارائه شد. تا کنون حدود 100 مورد ابتلا به زیرسویه XF و بیش از 700 مورد ابتلا به XE شناسایی شده است. اگرچه این زیرسویه ها گزارش شده و احتمال ترکیب سویه ها وجود دارد و ممکن است قدرت انتشار بیشتری نسبت به BA2 داشته باشند، اما چون هنوز توسعه زیادی نیافته، شاید کمتر باعث نگرانی در کشور ها گردد، اما باید احتیاطات لازم، رعایت گردد.

جماعتی گفت: یکی از مواردی که امروز مطرح شد مربوط به روش های تازه تشخیص کرونا بود که اولین بار سازمان غذا و داروی آمریکا، آن را تایید کرد؛ اگرچه نتیجه مثبت یا منفی دستگاه تازه تشخیصی تنفسی، منوط به انجام آزمایش های تشخیصی مولکولی است، اما تحول تازهی در این زمینه بوده که با یک تست تنفسی می توان از مثبت یا منفی بودن کرونا اطلاع یافت و در مکان هایی که تجمع افراد بالا و یا ورودی و خروجی افراد مانند فرودگاه ها در آن زیاد است، از این دستگاه می توان استفاده کرد، اما این دستگاه، تازه است و احتیاج به مطالعات بیشتری دارد.

وی اعلام نمود: داروی خوراکی تازه سابیزابولین که ضد سرطان است در مطالعه ای بر روی 150 نفر نشان داده که می تواند در افراد مبتلا به نوع میانه تا شدید کرونا که احتیاج به اکسیژن دارند و در بیمارستان ها بستری بوده اند، موثر باشد و 50 درصد باعث کاهش مقدار مرگ و میر این بیماران گردد. این دارو هنوز به وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده، اما مطالعات اولیه آن نشان داده که تا 60 روز، می تواند به کاهش 50 درصدی مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا در نوع میانه تا شدید گردد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا عنوان نمود: امروز بعلاوه گزارشی از عوارض قلبی و عروقی بیماری کووید 19 در جلسه کمیته علمی کشوری کرونا مطرح شد. بیماری کرونا به صورت حاد و مزمن، می تواند باعث ایجاد عوارض در عروق، میوکارد، پرده روی قلب، ترومبوز، آریتمی و حتی مرگ ناگهانی ناشی از گرفتگی قلب گردد.

وی تاکید نمود: یکی از پیشنهادات مهم کمیته علمی، تشکیل کلینیک های سرپایی پسا کووید 19 است؛ چراکه تعداد زیادی از مردم در نوع خفیف، میانه و شدید مبتلا به کووید 19 شده اند و بعد از بهبودی، ممکن است تا یکسال بعد عوارض کرونا در نواحی و اندام های مختلف بدن، در این افراد مشاهده گردد و ضروری است که بیماران به این کلینیک ها مراجعه نمایند.

جماعتی یادآور شد: در مطالعات نشان داده شده که بعد از ابتلا به کووید 19 تقریبا تمامی ارگان های بدن می توانند درگیر شوند؛ بنابراین احتیاج به حمایت همه جانبه از بیماران کرونایی بعد از بهبودی آن ها از سوی رشته های تخصصی مختلف برای ارزیابی و معالجه آن ها وجود دارد.

وی گفت: کمیته علمی کشوری کرونا تاکید دارد که باید کماکان احتیاطات لازم رعایت گردد. شاخص RE در کشور ما هنوز به یک و کمتر از آن نرسیده و نمی توانیم بگوییم که کرونا را بطور کامل کنترل نموده ایم؛ بنابراین توصیه ما این است که علاوه بر تکمیل واکسیناسیون، حتما رعایت پروتکل های بهداشتی در دستور کار همه باشد.

جماعتی اعلام نمود: بعضی از کشور ها که مسائل و پیک های بیماری را دیده اند به این خاطر بوده که بعد از کنترل نسبی بیماری در کشورهایشان، پروتکل های بهداشتی را کنار گذاشته اند. استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی و تهویه مناسب، از مهم ترین پروتکل های موثر در پیشگیری از کرونا است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: اگر در رعایت پروتکل ها سهل انگاری کنیم و از کنترل کامل کرونا در کشور سخن بگوییم، پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنیم و واکسن را تزریق نکنیم، ممکن است باتوجه به وجود ویروس دلتا در بعضی از کشور ها از جمله ترکیه که هنوز هم حدود 3.5 درصد از موارد گزارش شده در آن، ویروس دلتا است، شاهد مسائلی از جمله زیرسویه های ترکیبی مانند XD و XF باشیم؛ چراکه این دو سویه، ناشی از ترکیب دلتا و اُمیکرون است. باتوجه به مراودات و رفت و آمد هایی که با کشور های مجاور از جمله ترکیه داریم، توصیه ما این است که احتیاطات لازم در دستور کار باشد و واکسیناسیون را تکمیل کنیم.

جماعتی تاکید نمود: در کمیته علمی گزارشی از اجرای آزمایشی مدیریت هوشمند کرونا نداریم و مقرر شد که نتایج اجرای آزمایشی این طرح در سه استان کشور باتوجه به موفقیت آمیز دانستن مدیریت هوشمند از سوی دست اندرکاران آن، گزارشی از اقدامات صورت گرفته و پیشنهادات اجرایی در کمیته علمی آنالیز گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1480

به "کاهش بستری و مرگ های کرونایی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش بستری و مرگ های کرونایی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید