هر آنچه که باید درباره جنین بریچ بدانید

به گزارش مجله سیاران، جنین بریچ به جنینی گفته می شود که سر جنین رو به بالا بوده و پاهایش در راستای کانال زایمان باشد. در این مطلب با روش چرخش جنین بریچ آشنامی شوید.

هر آنچه که باید درباره جنین بریچ بدانید
در یکی از ملاقات ها با پزشک تان، ممکن است به شما بگوید که فرزندتان در حالت نشسته قرار گرفته است و به جای سر، پاهایش در قسمت پایینی رحم هستند، در حالی که شرایط جنین باید سر به پایین باشد. اصطلاحا به این شرایط جنین بریچ گفته می گردد. اجازه ندهید این مساله شما را نگران کند. بسکمک از نوزادان تا هفته 36 همچنان به چرخیدن و پشتک زدن ادامه می دهند. احتمال دارد تا زمان وضع حمل فرزند شما به طور خود خواسته چرخیده و در حالت سر رو به پایین قرار بگیرد.

تشخیص یک جنین در حالت نشسته (بریچ جنین)اگر تا چند هفته پس از هفته بیست و نهم بارداری فرزند شما همچنان در حالت نشسته به جای مانده باشد (تشخیص معمولا به وسیله لمس جنین از روی شکم و رحم انجام می گردد) شما یک عکسبرداری سونوگرافی برای اطمینان از حالت قرارگیری جنین انجام خواهید داد. بیشتر نوزادان جایی بین هفته 34 تا 37 می چرخند. اما یک درصد کوچک و چیزی در حدود سه جنین از هر هزار مورد، هرگز به این حالت در نمی آیند. اگر سابقه زایمان چندقلو دارید، مقدار مایع آمنیوتیک کم تر یا بیشتر از حد معمول است، ناهنجاری های رحمی مثل فیبروئید چندگانه دارید، زایمان زودرس، یا جفت سر راهی داشته باشید، احتمال آنکه فرند شما تا هنگام تولد در حالت نشسته بماند بیشتر است.

مسائل احتمالی: زایمان برای نوزادانی که به حالت نشسته (جنین بریچ) قرار دارند، با خطر جراحت در نوزاد همراه است و این خطر به خصوص زمانی که زایمان پیش از موعد اتفاق بیافتد بیشتر می گردد. در بیشتر زایمان های طبیعی، نوزاد از سمت سر از بدن مادر خارج می گردد. به خاطر آنکه سر نوزاد بزرگ ترین قسمت بدنش است، با عبور از کانال تولد راستا را برای خروج بقیه بدن فراهم می کند. یک جنین نشسته از سمت پاها و یا باسن به دنیا می آید. بدن که قسمت باریک تر بدنش است به راحتی از کانال تولد عبور می کند، به خصوص اگر زایمان زودرس بوده و بدن هنوز لایه های چربی را کاملا شکل نداده باشد و کانال تولد هنوز به مقدار کافی برای عبور سر کش نیامده است. به همین دلیل هنگام خارج شدن سر مشکل به وجود می آید.

یک مشکل محتمل دیگر، پایین افتادن بند ناف در هنگام پاره شدن کیسه آب مادر است. در این حالت بند ناف در قسمت پایینی رحم قرار گرفته و به وسیله فشار پاها و باسن جنین فشرده می گردد. این فشار بر روی بند ناف باعث قطع شدن اکسیژن و مواد مغذی دریافتی جنین می گردد. بسکمک از بیمارستان ها، نوزادانی را که به حالت نشسته قرار دارند با استفاده از عمل سزارین خارج می نمایند.

بهترین کاری که اکنون می توانید انجام دهید این است که منتظر بمانید تا فرزندتان به خواست خودش چرخیده و در حالت مناسب قرار گیرد. اگر تا هفته 37 هنوز نچرخیده بود، در مورد گزینه های مناسب با پزشک تان مشورت نمایید. ممکن است برای قرار دادن جنین در حالت درست قبل از شروع زایمان به تمرینات خاص یا کمکی از خارج رحم نیاز باشد.

روش های چرخاندن جنین بریچ به شرایط طبیعیروش های زیادی برای چرخاندن جنین از شرایط بریچ به شرایط عادی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

شنا کنید: شنای کرال و قورباغه باعث افزایش تحرک جنین می گردد و احتمال چرخش جنین را بالا می برد.

برای فرزندتان موسیقی پخش کنید: با قرار دادن هدفون در قسمت انتهایی شکم خود می توانید جنین را به چرخیدن وسوسه کنید. برای این کار به مدت 10 دقیقه روزی چندبار برای فرزندتان موسیقی پخش کنید. راه مشابه دیگری همانند پخش موسیقی وجود دارد و آن استفاده از نور چراغ قوه است. با انداختن نور بر روی قسمت پایین شکم تان خواهید توانست جنین بریچ خود را به چرخیدن تشویق نمائید.

استفاده از گیره بند لباس: انگشت کوچک هر دو پای خود را داخل یک گیره بند لباس بگذارید به طوری که ناخن و گوشت زیر آن روزانه به مدت 30 دقیقه تحریک گردد. این روش فشار درمانی نام دارد که باعث حرکت جنین به سمت پایین می گردد.

کشش گربه: روی چهار دست و پای خود قرار بگیرید؛ به گونه ای که باسن به سمت بالا بوده و سر و سینه تان بر روی زمین قرار گرفته باشد؛ در این شرایط سعی کنید به کمر خود انحنا دهید. بعد از این کار دوباره به حالت چهار دست و پای معمولی برگردید. این کار به چرخش جنین بریچ شما کمک می کند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1274

به "هر آنچه که باید درباره جنین بریچ بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه که باید درباره جنین بریچ بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید