موج دوم کرونا و اقتصاد لرزان ایران

به گزارش مجله سیاران، همانطور که انتظار می رفت موج دوم کرونا در کشور آغازشده و به سرعت به سوی قله های جدیدی از آمار مبتلایان و درگذشتگان حرکت می نماید و همانطور که تجربه پاندمی های قبلی نشان داده است، این موج دوم به مراتب شدیدتر و مرگبارتر از موج اول خواهد بود.

موج دوم کرونا و اقتصاد لرزان ایران

واقعیت این است که در ایران، دولت دانش فنی کافی و ظرفیت اجرایی مناسب و منابع مورد احتیاج برای حمایت ساخت یافته و هدفمند از کسب وکارهای آسیب دیده در کرونا را نداشت. همان یاری های موردی و کارشناسی نشده به مردم و کسب وکارها هم آنقدر دیر و بد توزیع شدند که بخشی از مردم و کسب وکارها خود محدودیت های اعمال شده را نادیده گرفتند و بخشی را نیز دولت برای جلوگیری از ایجاد یک بحران اجتماعی فراگیر، به صورت شتاب زده لغو نمود.

امروز اما در میان موج دوم کرونا هستیم و ظرفیت های نظام درمان و منابع عمومی برای حمایت از مبتلایان و محافظت از آسیب دیدگان از گذشته به مراتب کمتر است. نکته کلیدی در خصوص ادامه فرایند موجود در موج دوم کرونا این است که نتایج حاصل از تشدید وخامت اپیدمی در شرایط حاضر ممکن است به بروز بحران ها و آسیب های جبران ناپذیر ساختار در نظام سیاسی و مالی کشور منجر گردد.

در شرایط حاضر افزایش شمار مبتلایان و فرسودگی نظام درمان و به تبع آن افزایش شمار درگذشتگان، می تواند خلأهای جدی در نظم ساختاری و ارتباطات مالی و اجتماعی کشور ایجاد کند که اثرات آن بر زندگی روزمره و آینده درازمدت همه ما، قابل مقایسه با هیچ یک از شوک هایی که نظام مالی و اجتماعی ایران در سال های اخیر تحمل نموده است، نخواهد بود.

همچنین افزایش شدت شیوع می تواند به بسته شدن مرزها و توقف فرایندهای صادرات و واردات منجر گردد و علاوه بر همه اینها، کشور در میان مدت و درازمدت هم باید هزینه های گزافی را بابت مهار آسیب های اجتماعی ناشی از اثرات مستقیم و غیرمستقیم صدمات و تلفات این بیماری بپردازد.

درمجموع می توان گفت در شرایط حاضر قطعا کشور و نظام مالی و اجتماعی آن هیچ اولویتی راهبردی فراتر از مهار بحران اپیدمی کرونا ندارد؛ اما سؤال کلیدی اینجاست که دولت، فعالان مالی و مردم، هر یک در این زمینه می توانند چه اقداماتی انجام دهند؟

حمایت های موردی و غیرکارشناسی باید جای خود را به یک نظام حمایتی منسجم با یک سیاستگذاری سنجیده و کارشناسی شده بدهد که در بخش اجرا بر استفاده حداکثر از ظرفیت فناوری های نوین ICT برای مدیریت زنجیره تأمین و نظام مدیریت اعتبارات مبتنی باشد. آشفتگی و ترس و نااطمینانی، کنترل رفتارهای اجتماعی را دشوارتر می نماید و لذا در این شرایط باید از مداخلات موردی در بازارها، به قصد اصلاح یک متغیر جزئی، جدا اجتناب کرد؛ چراکه هرج ومرج و نااطمینانی و نگرانی، میوه ای جز کنترل ناپذیری بیشتر نخواهد داشت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 540

به "موج دوم کرونا و اقتصاد لرزان ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج دوم کرونا و اقتصاد لرزان ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید