ماجرای کاهش 50 درصدی واردات رسمی تلفن همراه ، آدرس غلط گمرک به بازار موبایل؟

به گزارش مجله سیاران، در حالیکه آمار گمرک از کاهش 50 درصدی واردات گوشی تلفن همراه در شش ماهه نخست سال جاری خبر داده است اما آنالیز ها نشان از اشتباه محاسباتی گمرک دارد.

ماجرای کاهش 50 درصدی واردات رسمی تلفن همراه ، آدرس غلط گمرک به بازار موبایل؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، آمار گمرک ایران از اندازه واردات گوشی تلفن همراه در شش ماهه نخست امسال، حاکی از آن است که واردات تلفن همراه نسبت به مشابه سال گذشته کاهش چشمگیری را تجربه نموده است.

بر اساس گزارش نو گمرک که با عنوان تجارت خارجی کشور از 50 میلیارد دلار گذشت در سایت رسمی این سازمان منتشر شده است، اینچنین اعلام شده که اندازه واردات گوشی تلفن همراه در شش ماهه نخست امسال، رقمی معادل 867 میلیون دلار بوده است؛ این در حالی است که واردات این قلم کالا در مدت مشابه سال گذشته، بدون در نظر گرفتن رویه واردات مسافری، به طور تقریبی 1.8 میلیارد دلار بوده و به همین علت این قلم از کالا در سال 1400 در صدر اقلام وارداتی به کشور قرار گرفته بود؛ اما در حال حاضر بر اساس آمار گمرک، گوشی تلفن همراه در جایگاه پنجم اقلام عمده وارداتی به کشور قرار گرفته است.

هر چند کاهش خفیف واردات گوشی تلفن همراه به کشور نسبت به سال گذشته، از سوی مقامات صنفی و انجمن واردکنندگان موبایل نیز تأیید می گردد اما این اندازه کاهش (بیش از 50 درصد) کمی عجیب به نظر می رسد!

ماجرای کاهش 50 درصدی آمار واردات رسمی گوشی

نکته عجیب این است که داده های ارائه شده از سوی گمرک، در حالی خبر از کاهش یک میلیارد دلاری واردات گوشی تلفن همراه نسبت به سال گذشته می دهد که بر اساس آنالیز های میدانی و اظهارات مقامات صنفی، در حال حاضر بازار موبایل به هیچ عنوان با کمبود شدید عرضه روبرو نیست.

در این بین، بعضی از کارشناسان معتقدند که انعکاس کاهش یک میلیارد دلاری واردات تلفن همراه نسبت به سال گذشته در گزارش گمرک، می تواند ریشه در یک خطای محاسباتی و تغییر کد تعرفه های گمرکی داشته باشد. ماجرا از این قرار است که گمرک ایران از اردیبهشت ماه 1401، به علت تغییرات جهانی، کد تعرفه نوی برای گوشی های هوشمند در نظر گرفت؛ اما از آنجا که بسیاری از واردکنندگان تلفن همراه پیش از این تاریخ، با کد تعرفه قدیمی نسبت به ثبت سفارش واردات گوشی اقدام نموده بودند؛ کد قدیمی نیز فعال باقی ماند.

بر همین اساس احتمال می رود گمرک برای اعلام اندازه دقیق واردات تلفن همراه در 6 ماهه ابتدایی 1401، به اشتباه تنها به یکی از این کدهای تعرفه اکتفا نموده باشد. هر چند این اشتباه از سوی مسئولان گمرک عجیب و نادر به نظر می رسد اما آنالیز جزئیات آمار واردات شش ماهه که در سایت گمرک منتشر شده، احتمال بروز این اتفاق را تقویت نموده است.

اشتباه محاسباتی گمرک در اعلام آمار واردات موبایل

همانطور که گفته شد، پیش از شروع امسال، کد تعرفه 85171210 (موبایل هوشمند) در گمرک برای واردات موبایل فعال بود و آمار رسمی درباره اندازه واردات گوشی به کشور به وسیله این کد تعرفه مورد محاسبه قرار می گرفت؛ اما از نیمه اردیبهشت امسال، کد تعرفه نوی (85171390) برای موبایل هوشمند اعلام شد.

حال با آنالیز جزئیات آمار واردات کالا به کشور در شش ماهه 1401 تعیین می گردد که بیش از 866 میلیون دلار برای اندازه واردات کالا با کد تعرفه قدیمی (85171210) ثبت شده اما در کمال تعجب اصلاً هیچ مقداری برای واردات کالا با کد تعرفه (85171390) ثبت نشده است؛ این در حالی است که بسیاری از واردکنندگان با کد تعرفه نو اقدام به واردات نموده و کالای خود را در همین مدت ترخیص نموده اند، عدم احتساب این دسته از واردات کالا خود به تنهایی گواه اشتباه محاسباتی گمرک در اعلام آمار واردات گوشی تلفن همراه است.

رقم واقعی واردات گوشی در 6 ماهه نخست امسال چند است؟

پیش بینی می گردد بخش قابل توجهی از واردات گوشی تلفن همراه با کد تعرفه نو انجام شده که این اندازه بایستی به رقم اعلامی گمرک یعنی 867 میلیون دلار (که متعلق به کد تعرفه قدیمی است)، اضافه گردد. بنابراین صرفاً با در نظر گرفتن آمار واردات گوشی با رویه تجاری و با چشم پوشی از رویه مسافری، فاصله رقم واردات گوشی در شش ماهه 140 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش پیدا می نماید و بعید نیست گوشی تلفن همراه بار دیگر در رتبه نخست اقلام وارداتی قرار گیرد.

اعلام آمار تجارت رسمی از سوی گمرک از قبیل اندازه دقیق صادرات و واردات، همیشه مبنای بسیاری از تصمیمات مسئولان و تصمیم سازان کشور بوده و بسیاری از کارشناسان مالی آن را غیرقابل خدشه می دانند؛ بنابراین انتظار می رود مسئولان گمرک در خصوص موضوع آمار واردات گوشی های تلفن همراه در شش ماهه ابتدایی که اخیراً محل مناقشه قرار گرفته است، به طور ویژه ای شفافسازی کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مهر 1401 بروزرسانی: 24 مهر 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1577

به "ماجرای کاهش 50 درصدی واردات رسمی تلفن همراه ، آدرس غلط گمرک به بازار موبایل؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای کاهش 50 درصدی واردات رسمی تلفن همراه ، آدرس غلط گمرک به بازار موبایل؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید