فرش 2 طرفه بانوی کرمانشاهی ثبت ملی شد

به گزارش مجله سیاران، مرکز ملی فرش ایران، فرش 2 رو تلفیق فرش و گلیم خانم پری اسکندری بانوی هنرمند کرمانشاهی را ثبت ملی کرد.

فرش 2 طرفه بانوی کرمانشاهی ثبت ملی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، پری اسکندری طراح و مخترع فرش 2 طرفه (یک طرف فرش و یک طرف گلیم) دوشنبه نهم تیر گفت: این طرح یک ایده کاملاً نو، جدید و خلاقانه است که برای اولین بار در صنعت فرش بافته شده است.

او توضیح داد: بارها با روش های مختلف برای بافتن فرش 2 طرف کوشش کرده اما هر بار گره های فرش یا گلیم از پشت معین و اجازه بافت طرف دیگر نمی داد که پس از ماه ها کوشش روشی را اختراع کردم که کاملاً گره های فرش بافته شده معین نباشد.

اسکندری اظهار کرد: این طرح برای اولین بار اجراشده و ایده ای بسیار خلاقانه و ابتکاری در صنعت فرش است برهمین اساس مرکز ملی فرش ایران آن را به ثبت ملی رسانده است.

این بانوی هنرمند کرمانشاهی بافتن گلیم پشت فرش را باعث ماندگاری بیشتر آن دانست و گفت: حتی در دستگاه های تولید فرش ماشینی نیز این قابلیت تعبیه نشده که فرشی ببافند که یک طرف آن گلیم و یک طرف فرش باشد زیرا تا به امروز هیچ کسی ایده و طرحی برای پوشاندن گره های فرش یا گلیم ارائه نکرده است و از همین رو این طرح، خلاقانه و نو است.

اسکندری در خصوص نحوه ثبت ملی طرح فرش خود نیز گفت: حدود 10 ماه طول کشید با کمک کارشناسان و مدیران اداره فرش سازمان صنعت و معدن و تجارت استان این طرح در مرکز ملی فرش ایران به ثبت برسد.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از کودکی در کار فرش دست بافت است و از سال 84 کارگاه فرش بافی (دست بافت) خود را راه اندازی کرده و به دلیل تجربه و مهارت بالایی که در امر فرش دارد، همواره از سوی آموزشگاه ها و نهادها برای آموزش علاقه مندان به عنوان مدرس فعالیت کرده و تا به امروز افراد فراوانی را آموزش داده است.

اسکندری اضافه نمود: اکنون 22 نفر در کارگاه فرش بافی او مشغول هستند و اگر مدیران استان از او حمایت تسهیلاتی کنند می توان کارگاهایش را توسعه دهد و طرح فرش 2 رو را به تولید انبوه برساند و برای استان کرمانشاه درزمینهٔ صنعت فرش یک برند مهم با اشتغال زایی بالا به وجود آورد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 508

به "فرش 2 طرفه بانوی کرمانشاهی ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرش 2 طرفه بانوی کرمانشاهی ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید