فاجعه ای بدتر از بیروت در کمین تهران

به گزارش مجله سیاران، رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران بیان نمود که به واسطه وجود انبار نفت در داخل بافت مسکونی شهران، فاجعه ای دهشتناک تر از بیروت در کمین تهران است.

فاجعه ای بدتر از بیروت در کمین تهران

مجید فراهانی در صفحه اینستاگرام خود با انتشار متنی نوشت: تجربه انفجار بیروت تجربه ای بسیار تلخ و ناگوار بود که تاثیرات منفی آن دهه ها در بطن لبنان خواهد ماند. فراتر از هر حادثه و فاجعه درس آموخته ها و عبرت های آن باید مورد توجه قرار گیرد. حتما در اقصی نقاط گمرک های رسمی و یا اسکله های غیر رسمی، در مناطق ویژه اقتصادی و یا بنادر ساحلی و غیرساحلی کشور انبار های مشابه انبار مواد شیمیایی بیروت یافت می گردد که از این پس باید به عنوان یک بمب ساعتی نگریسته گردد؛ اما علاوه بر اماکن یاد شده انباشت مواد شیمیایی در بطن و مرکز شهر ها و اماکن مسکونی خطر آفرین تر است.

وی در ادامه افزود: اینجاست که شناسایی نقاط پرخطر در شهر تهران و دیگر شهر ها و احتمال بروز فاجعه و برنامه ریزی برای خروج این بمب های ساعتی از شهر را بایست از دولت و مدیریت شهری طلب کنیم.

فراهانی با بیان اینکه عدم رعایت پروتکل های نگهداری و انباشت انبوه مواد شیمیایی در شهر می تواند در یک لحظه تمام نظامات یک جامعه و شهر را بر هم بریزد، اظهار کرده است: باید موضوع خروج تأسیسات پرخطر از شهر تهران بیشتر از گذشته در دستور کار قرار گیرد و شهرداری با کمک دولت باید برای تحقق آن کمر همت ببندد.

وی در ادامه این پیام آورده است: فقط به عنوان یک مثال به انبار نفت محله شهران که یک بمب هیدروژنی داخل شهر و بر روی گسل زلزله مشا بنا شده توجه کنیم که انبار نفت شهران با مخازنی غول پیکر درست در بطن بافت مسکونی شمال غرب تهران در محله شهران قرار گرفته و هر روز حدود سیصد تانکر سی هزار لیتری حمل سوخت از ابر مخازن این انبار نفت بارگیری می کنند و سپس از وسط بافت مسکونی و خیابان ها و کوچه های شهران می گذرند و نهایتا وارد عظیمراه می شوند.

وی با بیان اینکه سال 87 یکی از این تانکر های 30 هزار لیتری بنزین در بلوار شهران واژگون شد و سوخت آن، اطراف خانه های مسکونی تخلیه شد. 29 فروردین و اسفند سال 85 هم دو حادثه مشابه در شهران رخ داد که یکی اطراف مجتمع کوهپایه و آن یکی در شهر زیبا بود، ادامه می دهد: مجددا در سال 95 نیز یک تانکر 32 هزار لیتری در میدان دوم شهران واژگون شد و شاید بخت با شهرانی ها یار بود که بنزین ها روانه فضای سبز شد و درختانش را برای همیشه خشک کرد، اما نکته اینجاست که این بخت قرار نیست همیشه یار غار شهران و تهرانی ها باشد.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران تاکید کرد: فقط کافی است یکی از تانکر ها یا خودروی حمل آن هنگام سوخت گیری در کنار مخازن دچار حادثه گردد، آنگاه با انفجار سریالی مخازن سوخت یکی پس از دیگری فاجعه ای عظیم تر از بیروت به سر تهران می آید.

وی ادامه می دهد: تصور کنید در زمان بارندگی و وقتی زمین لغزنده است، یکی از تانکر ها بر اثر لغزندگی زمین واژگون گردد. با کوچکترین جرقه آتشی که به راه می افتد مهار نکردنی است. به تعداد تردد تانکر ها خطر واژگون شدن آن ها وجود دارد و می توان گفت این خطر هر روز نزدیک به 300 بار شهران را تهدید می کند و هیچ کس هم حواسش به جان و مال مردم نیست.

فراهانی در ادامه اضافه کرده است: ساخت انبار نفت به سال 1353 برمی گردد و قریب به نیم قرن پیش شهران در حاشیه حریم تهران بیابانی بیش نبود و انبار نفت شهران و مخازن عظیم الجثه آن در بیابان بنا شدند. سال ها می گذرد و توسعه شهر اجتناب ناپذیر شده و حالا، صحیح یا غلط انبار نفت شهران درست در وسط بافت مسکونی قرار گرفته است و صد ها خانه عمودی با یکی از مهم ترین مراکز تأمین سوخت پایتخت همسایه شده اند.

وی در سرانجام یادآور شد: خطر بیخ گوش نه فقط شهرانی ها بلکه همه تهرانی هاست، اما همه ماجرا این نیست و تردد روزانه ده ها تانکر 30 هزار لیتری بنزین از دل بافت مسکونی یک روی سکه است و روی دیگر فاجعه قرارگرفتن مخازن عظیم انبار نفت بر روی گسلی است که بر اساس آمار سالهاست که آبستن زلزله ای ویرانگر است که با فعالیت گسل مشا تلفات انفجار انبار نفت در شهران بسی بیش از زلزله تهران خواهد بود که فاجعه بیروت نشان داد مطالبه خروج انبار های مواد شیمیایی از شهر ها همچون خروج انبار نفت از شهران امروز نه یک مطالبه محلی، بلکه مطالبه ای ملی است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 574

به "فاجعه ای بدتر از بیروت در کمین تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاجعه ای بدتر از بیروت در کمین تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید