این خاویار گیاهی جایگزین برنج خواهد شد؟

به گزارش مجله سیاران، مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد گفت: گیاه کینوا به علت ارزش غذایی بالایی که دارد از آن به عنوان خاویار گیاهی یاد می گردد و جایگزین مناسبی برای برنج است.

این خاویار گیاهی جایگزین برنج خواهد شد؟

به گزارش ایسنا، محمود شبان اضافه کرد: گیاه کینوا ضمن داشتن ارزش غذایی بسیار بالا از نظر پروتئینی بسیار غنی و یک گیاه دارویی با ارزش غذایی بالا محسوب می گردد.

وی با بیان اینکه گیاه کینوا برای اولین بار در این شهرستان کشت شده است، گفت: گیاه کینوا سال جاری نیز به صورت الگویی در سطح نیم هکتار در روستای دهنو کشت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد عنوان نمود: اگرچه 25 گونه مختلف کینوا در دنیا کشت می گردد، اما در این نیم هکتار فقط 4 رقم شامل رقم های تی تی کاکا، رحمت، دانه قرمز و صدوق در شهرستان خلیل آباد کشت شده تا برترین رقم را متناسب با آب و هوای منطقه و شهرستان بتوانیم انتخاب کنیم.

وی اظهار کرد: اگرچه اکنون در حال برداشت دانه کینوا هستیم، اما پس از آنالیز عملکرد، رقم متناسب با اقلیم منطقه معرفی می گردد.

شبان با اشاره به اینکه پیش بینی می گردد از سطح این نیم هکتار 1.5 تن محصول برداشت گردد، گفت: علاوه بر دانه گیاه کینوا از علوفه آن نیز استفاده می گردد، 5 برابر گندم ارزش پروتئینی دارد.

وی گفت: با توجه به شرایط خشکسالی که در شهرستان خلیل آباد داریم امیدواریم بتوانیم این گیاه را تحت عنوان یک گیاه کم آب طلب در بین باغداران و کشاورزان ترویج دهیم.

شبان اضافه کرد: هرچند کینوا احتیاج آبی فوق العاده پائین و از نظر ارزش درآمدی نیز برای منطقه گیاه خوبی است، اما انتظار نداریم کشاورزان باغات را برای کشت کینوا حذف نمایند، بلکه کسانی که آب مازاد بر باغات دارند می توانند در کنار کشت غلات آن را کشت نمایند.

15 درصد باغات انگور از نظر مالی توجیه ندارند

وی با بیان اینکه کینوا به رغم تمامی مزیت ها، اما از نظر ارزش درآمدی قابل رقابت با باغات انگوری که مالی و فنی کشت شده باشند نیست، گفت: پیشنهاد می گردد باغداران باغات درجه سه و چهار که قابلیت مالی ندارند را حذف و به کشت کینوا اختصاص دهند.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد اذعان کرد: با توجه به اینکه 15 درصد باغات انگور شهرستان از نظر مالی توجیه ندارند می توان گیاه کینوا را در آن ها با مصرف آب کمتر و بهره برداری بالاتر کشت نمود.

وی اظهار کرد: با توجه به استقبال کشاورزان در کشت این گیاه پیش بینی می گردد، سطح زیر کشت گیاه کینوا سال آینده در حد 50 هکتار و سال بعد آن به 200 هکتار که هدف گذاری نمودیم برسد.

شبان گفت: گیاه کینوا حتی در خاک و آب شور هم به خوبی جواب می دهد، امیدواریم بتوانیم سال آینده این گیاه را در منطقه کویر که اراضی و آب شور دارند کشت کنیم.

جذب شوری خاک از خاصیت های این گیاه

وی جذب شوری خاک را از خاصیت های این گیاه برشمرد و گفت: در سال های اخیر گیاه کینوا به عنوان محصولی ارزشمند در کشور مورد توجه نهاده شد و کشت آزمایشی آن نیز در شهرستان خلیل آباد با موفقیت به انجام رسید.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد اضافه کرد: هزینه های پایین کشت کینوا و قیمت به نسبت بالای آن از یک سو و احتیاج به آب کم و سازگاری با شرایط سخت آب و هوایی از سوی دیگر باعث شده تا کشت این محصول به لحاظ مالی بسیار به صرفه باشد.

وی توضیح داد: در حال حاضر 25 گونه مختلف کینوا در دنیا کشت می گردد که تقاضای مناسبی نیز در بازار های دنیای دارد و به لحاظ قیمتی هم در بازار های دنیای حدود سه تا چهار برابر گندم قیمت دارد.

شبان با اشاره به اینکه معین برترین رقم و معرفی به کشاورزان برای جایگزینی با گیاهان پر آب طلب در دستور کار جهاد کشاورزی شهرستان واقع شده است، عنوان نمود: گیاه کینوا چند سالی است که وارد ایران شده و به علت ارزش غذایی بالایی که دارد طرفدارانی پیدا کرده و از آن به عنوان خاویار گیاهی یاد می گردد و از علوفه آن هم برای دام استفاده می گردد.

وی با تأکید بر اینکه ارزش علوفه این گیاه بیشتر از یونجه است که فراوری آن می تواند کمکی به دامداران برای تأمین علوفه دام باشد، تشریح کرد: این گیاه در کشور هایی که دچار فقر غذایی هستند به علت ارزش بالایی غذایی آن به شدت در حال ترویج است تا بتوانند بخشی از زنجیره غذایی مردم را تأمین نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 دی 1401 بروزرسانی: 12 دی 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1610

به "این خاویار گیاهی جایگزین برنج خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این خاویار گیاهی جایگزین برنج خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید