سیسنگان؛ ترکیبی رؤیایی از جنگل و ساحل

به گزارش مجله سیاران، نقاط انگشت شماری در خطه شمالی ایران وجود دارند که بتوان در آن ها به طور هم زمان از زیبایی های جنگل لذت برد و در آرامش دریا غرق شد؛ سیسنگان از معدود مناطقی در ایران است که کوه هایی برافراشته و باشکوه را در مسیری سرسبز و زمردین به ساحل نقره فام دریایی نیلگون پیوند داده است.

سیسنگان؛ ترکیبی رؤیایی از جنگل و ساحل

جنگل و ساحل همیشه از محبوب ترین جاذبه های دیدنی شمال کشورمان محسوب می شوند؛ جنگل سیسنگان با مظاهر طبیعی دل فریب و چشم انداز ها چشم نواز و شگفت انگیز خود، هر فردی را مسحور زیبایی های وصف ناپذیری می نماید و ساحل سی سنگان نیز با چشم اندازی رؤیایی از افقی بی کران و ارائه انبوهی از سرگرمیات آبی، ضیافتی رنگارنگ را برای شیفتگان طبیعت فراهم می نماید.

در این مطلب به شما یاری می کنیم با منطقه دیدنی پارک جنگلی سیسنگان آشنا شوید و اطلاعات سودمندی را درباره این مقصد پرطرفدار کسب کنید.

سیسنگان کجاست؟

پارک جنگلی سی سنگان منطقه خوش آب وهوا و پهناوری است به وسعت 600 هکتار که از جاهای دیدنی نور و نوشهر محسوب می شود و در 27 کیلومتری غرب شهر نوشهر (در جاده نوشهر به نور مازندران) قرار گرفته است. این پارک خوش چشم انداز از کوه های بلندقامت البرز در بخش جنوبی خود شروع شده و تا دریای خزر امتداد یافته است. سی سنگان در بخش غربی خود نیز به روستای تسکاتک می رسد و در بخش شرقی نیز به روستای صلاح الدین کلا منتهی می شود.

آب وهوای سی سنگان

سی سنگان به موهبت موقعیت مکانی مناسب و مجاورت با سواحل خوش آب وهوای مازندران از آب وهوایی معتدل و مساعد در فصول بهار و تابستان برخوردار است. این منطقه در فصل بهار آب وهوای بسیار دل پذیر و فرح بخشی دارد و در فصل تابستان نیز در بخش ساحلی خود اندکی گرم و شرجی و در بخش های مرتفع و کوه پایه ای خود معتدل و مطلوب است.

در فصل پاییز، رطوبت هوای منطقه افزایش می یابد و هوای سی سنگان اندکی خنک می شود. در فصل زمستان نیز که طبیعت تماشایی این منطقه جامه سفیدرنگ خود را بر تن می نماید، دمای هوای گاهی تا 5 درجه سانتی گراد کاهش می یابد.

بخش جنگلی پارک سیسنگان

همان گونه که پیش تر نیز اشاره شد، پارک جنگلی سی سنگان از دو بخش جنگل و ساحل تشکیل شده که بخش جنگلی آن مساحت زیادی از این پارک را به خود اختصاص داد ه است. این جنگل که بیش از 600 هکتار وسعت دارد، در سال 1344 به وسیله فردی به نام مهندس سعیدی آشتیانی با هدف محافظت از گونه های گیاهی نادر و جانوران در خطر انقراض ایجاد گشت و به عنوان جنگلی جلگه ای و جاذبه ای طبیعی به مردم معرفی گردید.

جنگل سیسنگان در بخش های متفاوت خود از پوشش گیاهی متنوعی تشکیل شده است: در بخش جنوبی سی سنگان انبوهی از شمشادهایی بلند به چشم می خورد و در بخش غربی انواع مختلفی از درختان توسکا، بلوط، ازگیل و شمشاد دیده می شود. گونه های جانوری مختلفی نیز در این منطقه زندگی می کنند: از جانوران درنده خویی نظیر پلنگ، گراز، شغال و خرس قهوه ای گرفته تا حیواناتی چون مرال (گوزن قرمز)، شوکا و روباه، تعداد زیادی از پستانداران اهلی و وحشی در این منطقه زندگی می کنند.

بخش ساحلی پارک سی سنگان

بخش ساحلی پارک که مرکز سرگرمیی سیسنگان محسوب می شود، حدود 30 هکتار وسعت دارد و از پوشش گیاهی متنوعی تشکیل شده است. در این بخش شاهد گیاهانی نظیر لیلکی، لرگ، سرخ ولیک، ازگیل، انار، سیاه تلو، سیاه اربه، گوجه جنگلی، داغداغان، توسکا و انجیر خواهید بود و تنوع گیاهی به مراتب بالاتری را نسبت به دو بخش غربی و جنوبی پارک خواهید دید.

تقریباً تمام امکانات رفاهی پارک نیز در این بخش واقع شده است: از امکانات اولیه اقامت موقت نظیر پارکینگ، سرویس بهداشتی و محل هایی برای چادر زدن گرفته تا فروشگاه، رستوران و کافی شاپ؛ تمامی تجهیزات رفاهی لازم برای تجربه لحظاتی لذت بخش در این پارک جنگلی گنجانده شده است.

امکانات سرگرمیی پارک سیسنگان چیست؟

پارک سیسنگان صرفاً مقصدی خوش چشم انداز برای طبیعت گردی و آرمیدن در ساحل نیست، بلکه مکانی است مملو از فرصت های سرگرمیی مختلف برای گذراندن لحظاتی شاد و به یادماندنی و از زیباترین جاهای دیدنی مازندران!

بعضی از فعالیت های سرگرمیی هیجان انگیز و مجذوب کننده پارک جنگلی سیسنگان عبارت اند از:

مسابقات کارتینگ

کارتینگ یا مسابقات ماشین سواری با خودروهای مخصوص، از سرگرمیات پرطرفدار و هیجان انگیز پارک سیسنگان محسوب می شود که با هزینه نه چندان بالایی در ساحل دیدنی این پارک برگزار می شود.

البته باید گفت که برای استفاده از پیست کارتینگ و رانندگی با این ماشین ها باید حداقل 10 سال سن و حداقل 140 سانتی متر بلندای قد داشته باشید. کسانی که در محدوده سنی 10 تا 16 سالگی قرار دارند، برای شرکت در این مسابقات باید با والدین خود به پیست مراجعه نموده و مبلغی حدود شصت هزار تومان را پرداخت کنند تا جواز شرکت در این مسابقات را دریافت کنند.

قایق سواری

برای افرادی که دوست دارند لحظاتی آرامش بخش را با خانواده خود در آب های آرام دریای خزر سپری کنند، قایق سواری برترین گزینه است. در پارک سی سنگان نیز این سرگرمی محبوب با آموزش تمام نکات ایمنی به بازدیدکنندگان ارائه می شود تا تجربه ناب و لذت بخش قایق سواری در آب های نیلگون خزر نیز برای افراد فراهم شود.

شاتل دریایی و جت اسکی

چنانچه قایق سواری در دریای خزر برای شما هیجان انگیز نیست و دوست دارید ورزش آبی مهیجی را در پارک سیسنگان تجربه کنید، شاتل دریایی و جت اسکی قطعاً همان چیزی است که در جستجوی آنید. این فعالیت های سرگرمیی هیجان انگیز قادرند لذتی زائدالوصف را پیشکش شیفتگان آدرنالین کنند و لحظاتی به یادماندنی را برای آن ها رقم بزنند.

اسب سواری

سوارکاری در ساحل دیدنی و چشم نواز سیسنگان از ورزش هایی است که نباید از آن غافل شد. شما نیز می توانید با مردمان بومی این منطقه صحبت و اسبی را کرایه کنید و از سوارکاری در جنگل خیره کننده و ساحل دل فریب و درخشان سیسنگان لذت ببرید.

مسابقات موتورهای چهارچرخ

افزون بر برگزاری مسابقات کارتینگ، پارک جنگلی سیسنگان از مسابقات موتورهای چهارچرخ نیز میزبانی می نماید. این فعالیت هیجان انگیز در دو بخش ساحلی و جنگلی پارک برگزار می شود و به مدت 15 دقیقه در مسیری پردست انداز و چالشی صورت می پذیرد. دوستداران این ورزش و عاشقان آدرنالین می توانند بلیط هواپیما به مقصد سیسنگان را خریداری نموده و با پرداخت مبلغی اندک در این مسابقات شرکت کنند و هنر خود را در راهنمایی این موتورهای چهارچرخ به نمایش عموم بگذارند.

دیگر امکانات رفاهی

علاوه بر موارد ذکر شده، امکانات دیگری نظیر محوطه خور گشت (پیک نیک)، محوطه بازی بچه ها، پلاژهایی اختصاصی برای آقایان و بانوان، سفره خانه، گیم سنتر (بازی های رایانه ای)، زمین های بازی فوتبال و والیبال، میز و صندلی برای استراحت در نقاط مختلف جنگل، محوطه اردو، عبادتگاه، پیست دوچرخه سواری، آلاچیق، نمایشگاه صنایع دستی و سوغاتی، واحد مسکونی، نگهبانی و اتاق اطلاعات نیز در این پارک تعبیه شده است تا تمام امکانات موردنیاز برای اقامتی آسوده برای بازدیدکنندگان تأمین شود.

دسترسی پارک جنگلی سی سنگان چگونه است؟

جنگل سیسنگان در میان جاده نوشهر به نور مازندران واقع شده است و برای دسترسی به این مقصد باید ابتدا به یکی از شهرهای نوشهر یا نور سفر کنید و سپس وارد جاده جنگلی نور به نوشهر شوید. پس از طی مسافتی حدود 30 کیلومتر در این جاده تابلوی ورودی جنگل برای شما نمایان خواهد شد. چنانچه قصد دارید از تهران به این مقصد دیدنی سفر کنید، دو روش برای دستیابی به این مکان در پیش روی شماست: در مسیر اول باید ابتدا وارد جاده هراز شوید و به سمت مازندران حرکت کنید. پس از دسترسی به آمل، حرکت خود را تا محمودآباد ادامه دهید و سپس راهی شهرستان نور شوید.

در مسیر دوم شما باید وارد جاده چالوس شوید و به سمت نوشهر حرکت کنید. پس از دستیابی به نوشهر، جاده نور را در سمت شرقی خود خواهید یافت.

برترین زمان بازدید از پارک سیسنگان

ازآنجایی که جنگل سیسنگان در هر فصل سال جلوه متفاوتی از طبیعت دل فریب و شگفت انگیز خود را به معرض نمایش می گذارد، انتخاب فصل مناسب برای سفر به این مقصد دل انگیز به سلایق و ترجیحات بازدیدکننده بستگی دارد.

اگر به چشم انداز ها رمانتیک و رؤیایی پاییزی علاقه دارید، قطعاً پاییز برای شما برترین زمان سفر به این منطقه خواهید بود و اگر شیفته چشم اندازهای سرسبز و باطراوت بهاری هستید، فصل بهار مناسب شماست؛ اما چنانچه برای شنا و انجام فعالیت های سرگرمیی ساحلی قصد دارید راهی خطه شمال و این منطقه چشم نواز شوید، تابستان برترین زمان برای بازدید از پارک است.

سفر به سیسنگان در زمستان نیز خالی از لطف نیست، زیرا این پارک جنگلی تماشایی در زمستان نیز چهره زیبا و متفاوتی از طبیعت را به بازدیدکنندگان عرضه می نماید و چشم انداز ها برف گرفته و دلربایی را پیش روی عاشقان طبیعت می گذارد.

علت نام گذاری پارک سی سنگان چیست؟

کسی به روشنی نمی داند که چرا این منطقه سیسنگان نامیده می شود؛ اما به اعتقاد بعضی افراد، سیسنگان به معنای دیار سیل و سنگان بوده و روایتی تاریخی در پس نام آن نهفته است: به نقل بعضی افراد، این منطقه در سال هایی دور تحت فرمانروایی ملکه ای به نام شیمای چهل گیس بوده است. پس ازاینکه او با افراسیاب، پادشاه توران پیمان دوستی می بندد، خشم فردی به نام منوچهر تازی که اقوام خود را در جنگ با افراسیاب از دست داده بود، برمی انگیزد. منوچهر تازی نیز برای انتقام از افراسیاب، سد کجوز را نابود می نماید و سیل بزرگی این منطقه را فرا می گیرد و ازآن پس نام آن به سرزمین سیل و سنگان یا سیسنگان شهره می شود.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 آذر 1402 بروزرسانی: 6 آذر 1402 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1724

به "سیسنگان؛ ترکیبی رؤیایی از جنگل و ساحل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیسنگان؛ ترکیبی رؤیایی از جنگل و ساحل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید