غیرفعال شدن ویروس کرونا بدون احتیاج به نور خورشید

به گزارش مجله سیاران، به تازگی با استفاده از ترکیبی از نانوخوشه های دی اکسید تیتانیوم و اکسید مس نانوفتوکاتالیستی ساخته شده است که انواع مختلف ویروس کرونا را غیرفعال می نماید، بدون این که احتیاج به نور خورشید داشته باشد.

غیرفعال شدن ویروس کرونا بدون احتیاج به نور خورشید

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، به تازگی با استفاده از ترکیبی از نانوخوشه های دی اکسید تیتانیوم (TiO 2) و اکسید مس (CuxO) نانوفتوکاتالیستی ساخته شده است که انواع مختلف ویروس کرونا را غیرفعال می نماید، بدون این که احتیاج به نور خورشید داشته باشد.

دانشمندان دانشگاه علوم پزشکی نارا، مؤسسه علوم و فناوری صنعتی کاناگاوا و مؤسسه فناوری توکیو این فتوکاتالیست ضد ویروسی را ساخته اند که ثابت شده هم در تاریکی و هم در نور فضای داخلی موثر است.

CuxO/TiO 2 انواع مختلف ویروس کرونا (آلفا، بتا، گاما و دلتا) را زیر حد تشخیص آنها، به مدت 2 ساعت تحت تابش نور مرئی غیرفعال می نماید.

CuxO/TiO 2 بعلاوه فعالیت ضد ویروسی را حتی در شرایط تاریکی از خود نشان می دهد. فعالیت ضد ویروسی روی CuxO/TiO 2 به علت دناتوره شدن پروتئین های سنبله و تکه تکه شدن RNA ویروس ایجاد می گردد.

راستا اصلی انتقال ویروس کرونا به وسیله قطرات منتشر شده به وسیله افراد آلوده در هوا است. علاوه بر این، این قطرات در سطوح مختلف نیز وجود دارند. عفونت های ویروسی معمولا در محیط های داخلی رخ می دهند که افراد زیادی در آن جمع می شوند، مواد شیمیایی ضد ویروسی مانند الکل و پراکسید هیدروژن، اغلب برای ضدعفونی کردن سطوحی که مرتباً لمس می شوند، استفاده می شوند. این مواد شیمیایی ویروس را با تجزیه پروتئین های خود غیرفعال می نمایند. با این حال، این مواد شیمیایی در طبیعت فرار هستند و بنابراین تبخیر می شوند. در نتیجه، فرآیند ضدعفونی باید به طور منظم انجام گردد.

در مقاله ای که در Scientific Reports منتشر شده است، محققان این فوتوکاتالیست حالت جامد را به عنوان یک دفاع جایگزین در برابر ویروس معرفی نموده اند. برخلاف ضدعفونی نماینده های شیمیایی، پوشش های حالت جامد برای مدت طولانی باقی می مانند و از زمان شیوع ویروس کرونا، موضوع تحقیقات در سراسر دنیا بوده است. پوشش های ضد ویروسی حالت جامد این مزیت را دارند که غیر سمی، فراوان و از نظر شیمیایی و حرارتی پایدار هستند.

بسیاری از این پوشش های حالت جامد از فوتوکاتالیست های TiO 2 استفاده می نمایند که وقتی در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) قرار می گیرند، واکنش اکسیداسیونی ایجاد می نمایند که می تواند مواد آلی مانند پروتئین های سنبله ای که روی سطوح کروناویروس ها یافت می شوند را از بین ببرد. با این حال، این پوشش ها تنها زمانی فعال می شوند که در معرض نور UV قرار گیرند، که در محیط های معمولی داخلی وجود ندارد. در بیشتر محیط های داخلی، نور ها معمولاً در شب خاموش می شوند، بنابراین مواد ضد ویروسی در شرایط تاریک فعالیت چندانی ندارند.

برای اینکه پوشش تحت نور مرئی و بعلاوه شرایط تاریک کار کند، تیم کامپوزیتی متشکل از نانوخوشه های TiO 2 و CuxO ساخته است. نانو خوشه های CuxO از یک اکسید عدد ظرفیتی مخلوط تشکیل شده اند که در آن گونه های Cu (I) و Cu (II) وجود دارند. گونه Cu (II) در CuxO به واکنش فوتوکاتالیز نور مرئی یاری می نماید، در حالی که گونه Cu (I) نقش مهمی در دناتوره کردن پروتئین های ویروس ایفا می نماید و در نتیجه باعث غیرفعال شدن آن ها در شرایط تاریک می گردد.

با پوشاندن پودر CuxO/TiO 2 روی یک سطح، این تیم نشان داد که ترکیب مورد نظر می تواند حتی نوع بسیار خطرناک دلتا را غیرفعال کند. این تیم بعلاوه غیرفعال سازی آلفا، بتا و گاما را تأیید نموده است.

نور سفید در مطالعه حاضر به وسیله یک دستگاه نور داخلی استفاده ایجاد می گردد. با این کار فوتوکاتالیست CuxO/TiO 2 می تواند را در کاهش خطر عفونت در محیط های داخلی که معمولاً به طور دوره ای در معرض نور و تاریکی قرار می گیرند، بسیار مؤثر باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1485

به "غیرفعال شدن ویروس کرونا بدون احتیاج به نور خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غیرفعال شدن ویروس کرونا بدون احتیاج به نور خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید