عمران خان: برای صلح افغانستان همه کار می کنیم

به گزارش مجله سیاران، عمران خان نخست وزیر پاکستان در واکنش به اوضاع کنونی افغانستان گفت: اگر طالبان با زور تمام افغانستان را تصرف نموده و بر این کشور مسلط گردد، ارتش پاکستان اقدامی ننموده و مرز ها را می بندیم.

عمران خان: برای صلح افغانستان همه کار می کنیم

به گزارش فارس، وی اضافه نمود: پاکستان خواهان تجارت با کشور های آسیای مرکزی است و به وسیله افغانستان با این کشور ها ارتباط برقرار خواهد نمود.

به گفته وی، توافقنامه های تجاری با بعضی کشور های آسیای مرکزی امضا شده، اما در صورت تداوم جنگ داخلی در افغانستان، این فرصت ها از دست می رود.

نخست وزیر پاکستان توضیح داد: ما به دولت افغانستان و رئیس جمهور این کشور در خصوص حمایت های خود از فرایند صلح اطمینان داده و برای افغانستان ثابت کردیم پاکستان تمام کوشش خود را در این رابطه انجام داده است.

وی اضافه نمود: ارتباطات و تماس ها بین آژانس های اطلاعاتی پاکستان و افغانستان وجود دارد و اطلاعات لازم رد و بدل می گردد.

عمران خان گفت: ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش دائماً با مقامات سیاسی و نظامی افغانستان در ارتباط است، اما متأسفانه این احساس در افغانستان وجود دارد که پاکستان باید گام های بیشتری بردارد. این موضوع، ناامیدنماینده است که ما را به عدم توافق متهم می نمایند. ما همه اقدامات برای صلح در افغانستان را انجام خواهیم داد جز اقدام نظامی علیه طالبان.

به گفته وی، چند صد نفر از اعضای القاعده پس از بمب گذاری در تورا بورا به پاکستان آمده بودند. در آن موقع، هیچ محدودیتی در مرز طولانی پاکستان و افغانستان وجود نداشت. اکنون حصارکشی در مرز ها ایجاد شده است.

وی توضیح داد: اگر طالبان با زور افغانستان را تصرف کند، مرز مشترک ما با افغانستان باید کاملاً بسته گردد و بستن مرز برای دور ماندن از درگیری افغانستان و جلوگیری از ورود غیر قانونی پناهندگان لازم است.

به گفته خان، پاکستان و هند بزرگترین بازار های دنیا در منطقه هستند؛ من متعهد به روابط بهتر با هند در آینده هستم و امیدوارم روابط با هند بهتر گردد. من هند را از هر پاکستانی بهتر می شناسم حتی به محض به قدرت رسیدن، با نارندرا مودی تماس گرفته گفتم که بزرگترین هدف من ریشه کن کردن فقر است، اما کوشش ها برای بهبود روابط با هند نتیجه ای نداشته است.

نخست وزیر پاکستان توضیح داد: اگر جای مودی فرد دیگری نخست وزیر هند بود، این امکان وجود داشت که اختلافات را به وسیله تبادل نظر رفع کند.

خان اضافه نمود: متأسفانه دولت های پیشین پاکستان فراتر از توان خود به آمریکا یاری کردند که این موضوع باعث ایجاد بی اعتمادی بین دو کشور شد و مردم هم هزینه زیادی را در روابط پاکستان و ایالات متحده پرداختند.

وی گفت: پاکستان و آمریکا در خصوص افغانستان دیدگاه مشترک دارند و ما هم می خواهیم روابطمان با ایالات متحده بر اساس اعتماد و اهداف مشترک باشد. با این حال پس از خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان، نمی توان روابط نظامی دو کشور را اعلام کرد.

عمران خان یادآور شد: ما می خواهیم فرایند آشتی سیاسی در افغانستان پیش از خروج نیرو های نظامی آمریکا از این کشور به سرانجام برسد. طالبان، عقب نشینی نیرو های آمریکایی را یک پیروزی می داند و از نفوذ پاکستان بر طالبان هم کاسته است.

به گفته وی، آمریکا و پاکستان برای مذاکره با طالبان از نفوذ خود استفاده کردند وگرنه مقامات طالبان حاضر به تبادل نظر با آمریکا نبودند؛ پاکستان طالبان را ترغیب به مذاکره کرد و آن ها هم توافق کردند با دولت افغانستان مذاکره نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1158

به "عمران خان: برای صلح افغانستان همه کار می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمران خان: برای صلح افغانستان همه کار می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید