تور ارزان مالزی: طرز تهیه قهوه سفید ایپوه؛ نوشیدنی خاص و معطر مالزی

به گزارش مجله سیاران، در این مقاله، خبرنگاران میخواهد شما را با نوع خاصی از انواع قهوه به نام قهوه سفید ایپوه (یا ایپو) آشنا کند. این نوشیدنی با بافت نرم خود باعث شده است که ایپوه به عنوان یکی از سه شهر برتر قهوه در آسیا شناخته گردد و زنجیره ای از کافه ها را در مالزی ایجاد کند. شهر قدیمی ایپوه با قهوه سفید ایپوه معروف بوده و یکی از پیشگامان فراوری قهوه سفید در جهان است.

تور ارزان مالزی: طرز تهیه قهوه سفید ایپوه؛ نوشیدنی خاص و معطر مالزی

با تور ارزان مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید. با ما به کوالالامپور ، پنانگ و لنکاوی سفر کنید و از سفری دل انگیز لذت ببرید.

این نام از تکنیک بودادن آن آمده است که دانه های قهوه قبل از دم کردن در شیر، کمی در کره بوداده می گردد و شیرین سرو می گردد و رنگ آن بژ است. البته این نوشیدنی به صورت پودرهای فوری نیز در بازار وجود دارند. اصل این شیوه بودادن مربوط به مهاجران چینی در مالزی است، که تکنیک کلاسیک را تعدیل کردند تا یک نوشیدنی ملایم تر و سبک تر با عطر و طعم قهوه کرم دار، درست نمایند. قهوه سفید ایپوه معمولا با شیر تغلیظ شده غنی می گردد و باید کمی کف روی آن باشد.

این نوشیدنی نباید با اصطلاح کلی قهوه سفید اشتباه گردد؛ چراکه معمولا به هر قهوه ای که با شیر و خامه اضافه سرو شده باشد نیز قهوه سفید می گویند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  • تاریخچه قهوه سفید ایپوه
  • مواد لازم برای تهیه قهوه سفید ایپوه
  • طرز تهیه قهوه سفید ایپوه
  • فواید قهوه سفید ایپوه
  • سفر به مالزی با طعم قهوه سفید ایپوه

تاریخچه قهوه سفید ایپوه

اصطلاح قهوه سفید از ترجمه تحت اللفظی نام چینی آن آمده است و در قرن نوزدهم و در دوره استعمار انگلیس، از طریق مهاجران چینی که برای کار در معدن قلع به آن محل آمده بودند، معرفی گردید. رنگ نوشیدنی از شیری که در انتها به مواد اضافه می گردد، ناشی شده است.

در مالزی قهوه سفید اصل در ایپوه به وجود آمد و از دانه های قهوه بوداده در کره و دم شده با شیر تغلیظ شده و شیرین، درست شده است. این نوع قهوه کم کم در سراسر کشور محبوب شد. با این حال قهوه سفید در مالزی، بیشتر اشاره به نوع آماده سازی آن دارد.

اصطلاح عمومی قهوه سفید ایپوه در زبان چینی معمولا به معنی سفید است؛ اما ربطی به رنگ آن ندارد؛ بلکه به روشی که قهوه بو داده می گردد اشاره دارد و در زبان چینی به این معنی است که در مراحل بو دادن، چیزی به قهوه اضافه نمی گردد. این نوشیدنی به علت تکنیک متمایز بو دادن، دم کردن و هم زدن آن، به رنگ بژ است. در مالزی قهوه سفید فقط به معنای رنگ روشن تر آن است. برخلاف قهوه سیاه که با کره و شکر بو داده می گردد، قهوه سفید ایپوه تنها با کره بو داده می گردد؛ در نتیجه رنگ آن روشن تر است.

از آنجایی که جهانگرد های خارجی دانه های قهوه بوداده شده با کره را به خاطر طعم کرم دار آن، غیرقابل توصیف یافتند، به اشتباه فکر کردند نوعی دانه قهوه بومی مالزی به نام دانه قهوه سفید وجود دارد. در صورتی که این دانه ها، همان دانه های همیشگی هستند که به رنگ روشن بو داده می گردد.

هم اکنون فراورینمایندگان محلی پودر قهوه فوری با خامه غیرلبنی و شکر را مخلوط نموده و مخلوط 3 در 1 را به عنوان قهوه سفید عرضه می نمایند. اهالی مالزی این مخلوط را برای استفاده در خانه و محل کار ترجیح می دهند؛ زیرا راحت و آسان آماده می گردد. البته مصرف مخلوط قهوه فوری با خامه غیرلبنی و شکر به طور روزانه زیر سوال رفته است؛ در نتیجه برخی از فراورینمایندگان شکر را از مخلوط حذف نموده و مخلوط 2 در 1 را با عنوان بدون شکر، عرضه می نمایند.

مواد لازم

برای 4 فنجان

  • یک پیمانه پودر قهوه سفید
  • یک پیمانه خامه تبخیر شده
  • نصف پیمانه شیر تغلیظ شده
  • 3 پیمانه آب

طرز تهیه

1- 3 پیمانه آب را جوش آورید.

2- آب جوش را در لیوان ریخته و پودر قهوه سفید را اضافه نموده و هم بزنید.

3- در لیوان را بسته و 10 دقیقه صبر کنید.

4- بعد از 10 دقیقه در لیوان را برداشته و دوباره کمی هم بزنید.

5- قهوه را 5 تا 6 بار صاف کنید تا کاملا با آب مخلوط گردد.

6- خامه تبخیر شده و شیر تغلیظ شده را اضافه نموده و خوب هم بزنید.

7- قهوه را سرو نموده و از آن لذت ببرید.

اگر قهوه را گرم سرو می کنید، برای گرم کردن دوباره قهوه کمی آب جوش در آن بریزید و اگر سرد سرو می کنید چند تکه یخ به قهوه اضافه کنید.

فواید قهوه سفید ایپوه

قهوه سفیدی که در ایپوه درست می گردد با قهوه معمولی که در هر جای دیگری درست می گردد فرق دارد و این تفاوت، به خاطر دمای پایین و بو دادن آرام آن در مراحل فراوری است. وقتی که شما قهوه سفید را می نوشید، طعم متفاوت آن را حس می کنید؛ زیرا غلیظ و معطر است. بعلاوه از آنجایی که قهوه سفید ایپوه افزودنی کمتری دارد سالم تر به نظر می رسد.

قهوه سفید ایپوه که با شیر تغلیظ شده و شیرین سرو می گردد و به علت بو دادن آن در دمای پایین کمی تلخ است؛ ولی طعم آن در دهان بسیار مجذوب کننده است. این قهوه نرم، کف دار و غنی با طعم دودی و معطر خود، تعادل خوبی با شیر و قهوه به وجود می آورد.

به طور سنتی، اهالی مالزی قهوه سیاه بوداده را از بودادن دانه های قهوه با شکر، کره و گندم به دست می آوردند. از طرف دیگر، قهوه سفید فقط با کره و بدون شکر فراوری می گردد؛ در نتیجه، کمتر تیره شده و طعم متمایزی به قهوه می دهد. قهوه سفید ایپوه عمدتا به صورت پودر فوری در دسترس است و معمولا بعد از شام مصرف می گردد.

سفر به مالزی با طعم قهوه سفید ایپوه

مالزی کشوری منحصربه فرد است که در آن فرهنگ ها ، نژادها و عقاید مختلفی وجود دارد و آن را کانونی برای دوستداران غذا تبدیل می نماید. یکی از معروف ترین خوردنی های مالزی، قهوه سفید ایپوه است که می توان گفت نوشیدنی ملی مالزی محسوب می گردد. اگر بخواهیم قهوه سفید ایپوه را توصیف کنیم، باید بگویم یک قهوه ملایم، شیرین، دلچسب و کاراملی است.

شاید به نظر عجیب برسد که یک نوشیدنی گرم، یکی از جاذبه های شهر ایپوه است؛ ولی باید بدانید که حقیقت دارد. اینکه قهوه سفید ایپوه را کجا بنوشید بسیار مهم است؛ زیرا هر فراورینماینده تفاوت های قابل توجهی در مقدار شیرینی، تلخی و نوع بافت قهوه سفید ایجاد می نماید. قهوه خانه ها یکی از مجذوب کنندهیت های بزرگ ایپوه هستند. این قهوه خانه های قدیمی بیشتر شبیه سالن های غذاخوری هستند و دکوراسیون متفاوتی با کافی شاپ های غربی دارند. هیچ تجربه ای در این شهر زیباتر از این نیست که شانه به شانه افراد محلی بنشینی و نوشیدنی گرم و ملایم خود را بنوشی.

در میان کسانی که پیشگام قهوه سفید بودند، سه کافی شاپ (کپییتام) شناخته شده وجود دارد: کافی شاپ Sin Yoon Loong و قهوه سفید Nam Heong و قهوه سفید Old Town. در طول نسل ها، بحث و گفت وگوی بی انتها بین متخصصان قهوه، گردشگران و افراد محلی وجود دارد که کدام یک طعم بهتری دارد.

آیا پیروز به تهیه نوشیدنی قهوه سفید ایپوه از مجموعه شربت ها و نوشیدنی ها شدید؟ اگر این نوشیدنی خاص و معطر را در خانه درست کردید، حتما در بخش نظرات همین مطلب، تجربه خود را برای ما و دیگر کاربران خبرنگاران بنویسید یا از قهوه سفید ایپوه خود عکس بگیرید و با تگ کردن خبرنگاران در اینستاگرام ([email protected])، عکس های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: کجارو / theipohguide.com / latitudes.nu / en.wikipedia.org / scmp.com / uppre.com
انتشار: 8 اسفند 1400 بروزرسانی: 8 اسفند 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1397

به "تور ارزان مالزی: طرز تهیه قهوه سفید ایپوه؛ نوشیدنی خاص و معطر مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان مالزی: طرز تهیه قهوه سفید ایپوه؛ نوشیدنی خاص و معطر مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید