شاید کرونا را بتوان با ماسک و دستکش کنترل کرد اما فسادهای اقتصادی پرهزینه است

به گزارش مجله سیاران، خبرنگاران/بوشهر شهردار بوشهر گفت: شاید کرونا را بتوان به راحتی با یک ماسک و دستکش کنترل کرد اما رسیدگی به فسادهای اقتصادی برای ما کار پرهزینه ای است، اولین مطالبات از من نیز سالم سازی سیستم و به حداقل رساندن روابط و فسادها بوده است.

شاید کرونا را بتوان با ماسک و دستکش کنترل کرد اما فسادهای اقتصادی پرهزینه است

نورالدین امیری عصر روز جاری در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران عنوان نمود: امیدواریم همانطور که در بحث کرونا یک همت کشوری به وجود آمد برای مبارزه با فساد اداری نیز همین همت ملی شکل بگیرد چرا که فساد نیز یک بیماری خطرناک است.

وی اضافه کرد: سال 97 یک سال پر بحران -از تحریم تا کرونا- بود که شهرداری نیز تحت تأثیر این بحران ها نهاده شد، تا الان 210 میلیارد تومان از بودجه شهرداری تحقق یافته که بخشی از آن مربوط به ارزش اضافه نموده بوده که البته حق شهرداری و مردم است. در سال 98 توانستیم 21 میلیارد از محل مطالبات مانند آرا کمیسیون ها و منابع دیگر وصول نماییم. مبلغ 14 میلیارد نیز به جهت همراهی با تیم شاهین بوشهر پرداخت شده است.

این مسئول با بیان اینکه بخش عمده بودجه سال 99 به آسفالت معابر اختصاص داده شده است، اضافه کرد: سعی نموده ایم بر روی پروژه های نیمه تمام و بافت قدیمی و تاریخی و ملحقات آن تمرکز کنیم. همچنین تاکید بر روی پارکینگ شهری، گذر سرتل تنگک که از سال گذشته هم در بودجه بود ولی به دلیل استانی بودن پروژه به مناقصه نرفت و ان شاالله که بتوانیم سال آینده آن را آغاز نماییم. ادامه روگذر میدان مطهری، ساماندهی بافت قدیم با اعتبار 8 میلیارد، احداث فرهنگسرا، بهسازی میادین و بازار قدیم، آبگیر بودن محلات جنوبی به خصوص تنگک ها، و اعتبار 14 میلیارد برای سازمان ها اختصاص یافته است.

شهردار بوشهر اعلام کرد: پارک لیان یکی از پروژه های خوب محلات جنوبی است که اکنون -با اعتبارات استانی- آماده شده و مردم آن را افتتاح نموده اند، به دلیل رویدادهایی چون انتخابات و بعد از آن نیز شیوع بیماری کرونا نتوانسته ایم مراسم افتتاح رسمی برگزار کنیم. همچنین چرخ وفلک یکی از پروژه های نیمه تمامی بود که احتیاج به مدیریت داشت.

امیری گفت: مسئله اصلی پروژه چرخ فلک کابین ها بوده و در مورد پیچ ها و کابین های آن داستان زیاد است. اداره استاندارد ایرادهای زیادی گرفت یکی اینکه کابین ها در این ارتفاع 70-80 متری اصلا جواب نمی دهد پس آن را تقویت کردند. بوشهر اقلیم متفاوتی دارد و این سازه نیز در کنار دریا نهاده شده است؛ با این اوصاف احتیاج به آنالیز های دقیق دارد، الان چرخ و فلک تقریبا کامل شده البته موتورها باقی مانده ولی اطلاع دارم که خریداری شده است. من هیچ قولی در این باره ندادم و تنها اظهارات پیمانکار را به مردم گفته ام.

مدیریت شهری بوشهر اظهار کرد: مشکل این است که پیمانکار بخش اعظم پولش را گرفته بود، 80 درصد مبلغ به عنوان پیش پرداخت دریافت نموده و این طور نبود که بر اساس پیشرفت فیزیکی به او پرداخت گردد. بنا این بود که شب عید چرخ فلک را تحویل بدهد اما با اوضاع فعلی فکر می کنم که این کار ممکن نیست. کابین های چرخ و فلک در ارتفاع بالا است که طبیعتا سرعت باد بیشتر است و مقاومت بیشتری می طلبد. استاندارد اعلام نموده بود که پس از آماده سازی و تحویل، این چرخ و فلک باید بین 3 تا 4 روز با کیسه های شنی مخصوص برابر وزن افراد بچرخد و بعد زیر بار برود که اتفاقاً اقدام خوبی است. استاندارد گام به گام کار را آنالیز نموده، چون با جان مردم در ارتباط است.

وی با تاکید بر ضرورت و اهمیت سالم سازی سیستم اقتصادی شهرداری گفت: شاید کرونا را بتوان به راحتی با یک ماسک و دستکش کنترل کرد اما رسیدگی به فسادهای اقتصادی برای ما کار پرهزینه ای است. اولین مطالبات از من نیز سالم سازی سیستم و به حداقل رساندن روابط و فسادها بوده است.

شهردار بوشهر در مورد موارد مطرح شده با محور استیضاح شهردار و طرح سوال توسط شورا اظهار کرد: استیضاح یک فرصت است و این فرصت خیلی خوبی برای من بود. ضمن احترام به صندلی تیم تشکیل شده هیئت منصفه را مردم قرار می دهم، مردم به خوبی مسائل و مسائل را رصد می نمایند و می دانند که ایراد کار از کجاست.

نورالدین امیری عنوان نمود: بعضی گزارشات باعث شد تیم بازرسی در شهرداری مستقر گردد و پس از انجام تحقیقات به نقطه ای رسیدند که تعدادی از پرسنل فعلی و کارکنان سابق شهرداری مورد بازپرسی قرار بگیرند. الان نیز این پرونده در مرحله تحقیقات است و من نمی توانم در این باره حرفی بزنم.

این مسئول با اشاره به اینکه تا ریال آخر به تیم شاهین متعهد هستیم، ادامه داد: امروز تیم شاهین از بسیاری تیم های دیگر لیگ خوشنام تر است و شرایط آن حتی از تیم پارس جنوبی جم که بودجه آن به وسیله نفت تامین می گردد بهتر است.

وی در پاسخ به خبرنگار خبرنگاران مبنی بر ایرادات سامانه شفافیت شهرداری بوشهر گفت: این کار را ابتدا از نرم افزار اکسل آغاز کردیم و بعد نرم افزاری شد. می دانم که نقص هایی هم دارد، ضعف های آن را به روابط عمومی اعلام کنید تا بتوانیم آن را رفع نماییم. باید بگویم که صاحب این شهر و بودجه مردم و شهروندان هستند و چیزی برای پنهان کردن نباید باشد.

شهردار بندر بوشهر یادآور شد: از لحاظ زیرساختی کارهای خوبی چون ساماندهی فاضلاب در بوشهر اجرا شده است اما همچنان یک شهر محروم به شمار می رود که البته فرهنگ خیلی قوی و خوبی دارد. بافت بوشهر باید به یک بافت جهانگردی تبدیل گردد و کانون توسعه باشد؛ همچنین ساحل بوشهر به عنوان یک درآمد پایدار. ان شاالله روزی به جایی برسیم که مدیریت واحد شهری جاری باشد و شهرداری نقش پیمانکار را ایفا نکند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 282

به "شاید کرونا را بتوان با ماسک و دستکش کنترل کرد اما فسادهای اقتصادی پرهزینه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاید کرونا را بتوان با ماسک و دستکش کنترل کرد اما فسادهای اقتصادی پرهزینه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید