ساخت نانوسامانه ای برای تصفیه هوا که نیاز به فیلتر ندارد

به گزارش مجله سیاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، این شرکت دستگاهی برای تصفیه هوا ساخته است که در آن نیاز به استفاده از فیلتر نیست. این سامانه خالص ساز هوا با استفاده از توری های آلومینیومی آغشته به نانوذرات TiO2 می تواند ذرات آلاینده هوا را از بین ببرد.

ساخت نانوسامانه ای برای تصفیه هوا که نیاز به فیلتر ندارد

عذرا عطایی مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده این نانوسامانه گفت: این دستگاه ماحصل شش سال تحقیق و پژوهش این شرکت با همکاری دانشگاه الزهرا است. این سامانه قابلیت زدایش مواد آلاینده محیطی و همچنین عوامل بیماری زا را دارد.

عطایی درباره سازوکار این فناوری گفت: در این فناوری از سه بخش مجزا استفاده شده است، بخش دمش هوا، لامپ UV و توری آلومینیومی آغشته به نانوذرات دی اکسیدتیتانیم که ترکیب این سه بخش منجر به آزاد شدن H2O2 می شود. در واقع تابش UV روی توری باعث انجام فعالیت فتوکاتالیستی شده که با این کار H2O2 رهاسازی می شود. H2O2 تولید شده با عوامل بیماری زا نظیر قارچ و باکتری برخورد کرده و منجر به آسیب DNA آن ها می شود که این امر در نهایت به از بین رفتن عوامل بیماری زا در محیط کمک می کند. بنابراین این فناوری برای استفاده در بیمارستان ها و فضاهای حساس مناسب است.

وی افزود: از سوی دیگر H2O2 می تواند با برخی آلاینده های محیطی نظیر آمونیاک و بنزن ترکیب شود و آن ها را به مواد کم خطرتر تبدیل کند، بنابراین از این سامانه برای تصفیه هوای محیط هایی نظیر منازل یا فضاهای اداری می توان استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت ادامه داد: تست های این فناوری در مراکز مختلف نظیر انیستیتو پاستور مورد آزمایش قرار گرفته و تایید شده است. به تازگی نیز گواهی نانومقیاس این فناوری از سوی ستاد توسعه فناوری نانو صادر شده است.

عطایی درباره مزیت های این فناوری گفت: در حال حاضر نمونه مشابه خارجی این محصول وجود دارد اما در آن ها از ذرات میکرونی استفاده شده است در حالی که در این محصول ذرات نانومقیاس به کار رفته و در نتیجه عملکرد این سامانه حداقل 20 درصد بهتر از نمونه های خارجی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 135

به "ساخت نانوسامانه ای برای تصفیه هوا که نیاز به فیلتر ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت نانوسامانه ای برای تصفیه هوا که نیاز به فیلتر ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید