جزئیات واکسیناسیون بیماران خاص و نادر علیه کرونا ، چرایی اخذ رضایت نامه

به گزارش مجله سیاران، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت جزییات واکسیناسیون بیماران نادر علیه کرونا را تشریح کرد و در زمینه اخذ رضایت نامه از بیماران برای تزریق واکسن کرونا، توضیحاتی ارائه داد.

جزئیات واکسیناسیون بیماران خاص و نادر علیه کرونا ، چرایی اخذ رضایت نامه

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر مهدی شادنوش، درباره شرایط واکسیناسیون کرونا در بیماران نادر، گفت: واکسیناسیون علیه کرونا در بیماران نادر شامل بیماران دیالیز خونی و صفاقی، هموفیلی، تالاسمی، ام اس، SMA، EB، CF، MPS، اوتیسم، پیوند اعضا و نسوج، بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی اولیه (PID) است که این بیماران در کشور بالغ بر 540 هزار بیمار را شامل شده است.

وی با بیان اینکه بیماران مبتلا به سرطان نیز در لیست بیماران نادری که شامل واکسیناسیون کرونا می شوند، قرار دارند، افزود: با توجه به تحویل مرحله ای واکسن، اولویت بندی بیماران بر اساس معیارها و شرایط اعلام شده در دستورالعمل اجرا شده و بنا به تشخیص دانشگاه علوم پزشکی، بیماران آسیب پذیرتر در اولویت بالاتری قرار می گیرند.

شادنوش ادامه داد: واجدین شرایط توسط معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی و بر اساس سامانه های ثبتی موجود شناسایی و فراخوان می شوند. در عین حال موارد منع مصرف نیز بر اساس پروتکل های علمی به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است.

وی درباره مراکز تزریق واکسن کرونا برای بیماران نادر نیز گفت: مراکز تزریق واکسن کرونا از طریق معاونت های درمان دانشگاه ها معین می شود و با همکاری معاونت های بهداشتی، تیم های واکسیناتور به مراکز درمانی مراجعه و تزریق واکسن در همان مراکز انجام می شود. براساس پروتکل های موجود، تزریق واکسن برای بیماران نادر هم در دو نوبت و مانند سایر افراد جامعه انجام می شود.

تا به امروز 20 هزار نفر از بیماران نادر واکسینه شدند

شادنوش درباره میزان بیمارانی نادری که تا به امروز واکسن کرونا دریافت کرده اند، اظهار کرد: با توجه به توزیع واکسن در روزهای سرانجام سال 99 (27 اسفند) بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور و با توجه به جمع بندی و ارسال آمارهای عملکرد دانشگاه ها به صورت ماهانه، در هفته اول اردیبهشت ماه عملکرد فروردین دانشگاه ها اعلام خواهد شد. البته تا به امروز می توان گفت که نزدیک به 20 هزار نفر از بیماران نادر واکسینه شده اند.

چرایی اخذ رضایت نامه از بیماران

وی درباره برخی اخبار مبنی بر اخذ رضایتنامه از بیماران نادر جهت تزریق واکسن کرونا، گفت: اخذ رضایت نامه به معنی احترام به حقوق بیماران و آگاهی بخشی آنها در خصوص نوع دارو و عوارض محتمل است و از آن جا که تزریق واکسن کرونا به صورت اختیاری است، اخذ رضایت نامه به معنی اعلام آمادگی بیمار جهت تزریق واکسن است. فرایند اخذ رضایت در خصوص بسیاری از خدمات پزشکی نیز اتفاق می افتد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1028

به "جزئیات واکسیناسیون بیماران خاص و نادر علیه کرونا ، چرایی اخذ رضایت نامه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات واکسیناسیون بیماران خاص و نادر علیه کرونا ، چرایی اخذ رضایت نامه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید