فراوری 23 درصد انرژی برق دنیا از انرژی های تجدیدپذیر

به گزارش مجله سیاران، به گفته مدیر عامل توانیر، اگرچه هنوز یک میلیارد نفر در سراسر دنیا از نعمت برق بی بهره هستند، ولی تحولات بسیار چشمگیری درحال رخ دادن است؛ به طوری که ظرفیت 1037 گیگاواتی انرژی های تجدیدپذیر در سال 2006 به بیش از 1985 گیگاوات در سال 2015 رسیده است.

فراوری 23 درصد انرژی برق دنیا از انرژی های تجدیدپذیر

به گزارش خبرنگاران، آرش کردی امروز - دوشنبه - در مراسم سی و یکمین کنفرانس بین المللی برق گفت: صنعت برق ایران به عنوان بزرگ ترین شبکه صنعت برق در منطقه دارای شاخصه های متعدد و فراوانی است که آن را به عنوان وی اظهار کرد:موضوع انرژی را بی شک می توان در زمره موضوعات مهم در دنیا امروز برشمرد؛ به طوری که موضوعاتی همچون امنیت انرژی، همگانی شدن استفاده از انرژی و محیط زیست از چالش های دنیا امروز به شمار می آیند که ارتباط معناداری با صنعت برق دارند.

وی با اشاره به تحولاتی که در صنعت برق طی دهه گذشته شاهد بوده است، گفت: مفاهیمی همچون انرژی های تجدیدپذیر و نقش آن در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، توجه به محیط زیست، شبکه های هوشمند و آماده سازی برق برای خدمت در یک جامعه و اقتصاد دیجیتال و بسیاری مفاهیم دیگر موضوعات جدیدی را پیش روی محققان، دست اندرکاران و تصمیم گیران صنعت برق نهاده است.

کردی ادامه داد: هم اکنون حدود 30 درصد ظرفیت منصوبه و فراوری 23 درصد انرژی برق دنیا به انرژی های تجدیدپذیر اختصاص دارد که با کوشش هایی که در حال اجرا است، میزان انرژی فراوریی برق به وسیله انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2030 به بیش از 30 درصد می رسد.

وی با تشریح شرایط برق کشور گفت: صنعت برق ایران به عنوان بزرگ ترین شبکه صنعت برق در منطقه دارای شاخصه های متعدد و فراوانی است که آن را به عنوان صنعتی برتر و زیربنایی در کل کشور معرفی می نماید.

مدیرعامل توانیر اضافه نمود: حجم تاسیسات و تجهیزات زیربار، میزان رشد مصرف انرژی، صندلی دنیای در ظرفیت منصوبه، خودکفایی در ساخت تجهیزات، اتکا به نبروی انسانی ماهر و کارآمد، صادرات فنی و مهندسی، وجود شرکت های بزرگ در بخش های مختلف موید این صندلی برتر و شاخص است.

وی یادآور شد: این پیروزیت ها و دستاوردهای فراوان نقش بی بدیل دانشگاه ها و مراکز علمی و کنفرانس ها و سمینارهای تخصصی در رشته برق به خوبی تعیین است.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه کنفرانس بین المللی برق با بیش از سه دهه تجربه و سی سال برگزاری مستمر پایدارترین و پیروز ترین کنفرانس علمی کشور است، گفت: این کنفرانس خدمات قابل توجهی را به صنعت برق و جامعه علمی و پژوهشی انجام داده است.

وی با اشاره به بخشی از خدمات این کنفرانس گفت: حاصل آن اجرای ده ها پروژه به صورت کاملاً علمی و با استفاده از دانش روز است.

کردی اظهار کرد: مقالات و پژوهش های صورت گرفته در برنامه ریزی، بهبود روش ها، بهینه سازی و ایجاد آمادگی برای ورود فناوری های آینده به صنعت برق مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: سال گذشته در سی امین کنفرانس بین المللی برق مقاله ای ارائه شد که نویسندگان آن با روشی علمی پیک بار امسال را پیش بینی کردند که عدد به دست آمده با پیک بار امسال کسری از یک مگاوات تفاوت داشت.

مدیرعامل توانیر تاکید نمود: این نمونه ها نشان می دهد که بی تردید زحمات نویسندگان و پژوهشگران می تواند در بخش های مختلف این صنعت بزرگ و کلیدی مورد استفاده قرار گیرد و حرکت در راستا رشد و بالندگی را تسریع کند.

وی از ارسال 1280 مقاله به دبیرخانه سی و یکمین کنفرانس بین المللی برق اطلاع داد و گفت: پس از آنالیز های اولیه 1206 مقاله مرتبط با کنفرانس برای 20 کمیته علمی و تخصصی ارسال شد که بیشتری مقالات رسیده مربوط به محورهای کیفیت برق، برنامه ریزی و مطالعات سیستم، توزیع نیروی برق و انرژی های تجدیدپذیر است.

رئیس سی و یکمین کنفرانس بین المللی برق اضافه نمود: مقالات دریافت شده از 293 سازمان مختلف و 1917 نویسنده داخلی و خارجی بوده که 323 مقاله به زبان فارسی و 66 مقاله به زبان انگلیسی مورد پذیرش واقع شده که معادل 32 درصد مقالات ارسالی است.

وی ادامه داد: در سه روز برگزاری این کنفرانس 217 مقاله به صورت شفاهی در پنج تالار و 85 مقاله به صورت پوستر به ارائه می گردد. همچنین 19 سمینار تخصصی توسط شرکت های داخلی و خارجی از کشورهای آلمان، ایتالیا، چین، سوئد و رومانی برگزار می گردد که در آن به معرفی فناوری های جدید در صنعت برق می پردازند.

کردی اعلام کرد: برنامه ریزی های لازم برای برگزاری 20 کارگاه آموزشی صورت گرفته که علاقه مندان می توانند با مراجعه به کتابچه راهنما و سایت کنفرانس از برنامه این کارگاه ها آگاه شده و شرکت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 51

به "فراوری 23 درصد انرژی برق دنیا از انرژی های تجدیدپذیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری 23 درصد انرژی برق دنیا از انرژی های تجدیدپذیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید