5 سال حضور در سوریه چه دستاوردی برای روسیه داشته است؟

به گزارش مجله سیاران، ایرنا نوشت:- در چنین روزی در سال 2015 روسیه پس از درخواست دمشق وارد جنگ با تروریست های مسلح در سوریه شد و در برنامه ای که درستی آن در پنج سال گذشته اثبات شده، مسکو توانست در محدود کردن گسترش نیروهای تروریستی در منطقه و فرامنطقه ای تاثیرگذار باشد.

5 سال حضور در سوریه چه دستاوردی برای روسیه داشته است؟

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

شبکه روسیه الیوم امروز (چهارشنبه) در گزارشی به حضور پنج ساله ارتش روسیه در جنگ سوریه پرداخت و نوشت: تصمیم برای ورود به میدان جنگ پس از درخواست دمشق از مسکو پس از آن انجام شد که نیروهای ارتش سوریه در جنگ علیه گروه های شورشی و تروریستی تا پاییز 2015 در موقعیت بحرانی قرار داشتند، اما دخالت روسیه و ارائه یاری های مشاوره ای و استقرار یگان های پلیس نظامی افزون بر پشتیبانی هوایی از عملیات ارتش سوریه، یاری کرد تا توازن قوا در میدان جنگ معکوس و ارتش سوریه از جبهه دفاع به حمله منتقل گردد و توانست بیشتر سرزمین های قلمرو خود را آزاد کند.

این شبکه روسی اضافه نمود: تغییرات میدانی به ایجاد فرایند آستانه با مشارکت روسیه، ترکیه، ایران، سوریه و نمایندگان مخالف یاری کرد تا به وسیله تشکیل کمیته قانون اساسی، نشانه هایی از فرایند حل و فصل سیاسی با گفت وگوی سوری - سوری به عنوان تنها مکانیسم راهکار ظهور کند، گرچه تا به امروز به دلایل مختلف عملکرد آن در سطح مطلوبی نرسیده است.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه درباره دستاوردهای حضور نظامی کشورش در جنگ سوریه گفته است: در نتیجه عملیات نظامی روسیه در سوریه، بیش از 133 هزار ستیزه جو کشته شده اند که چهار هزار و 500 نفر آن ها از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق هستند.

وی با اشاره به اینکه تشکیلات گروه های تروریستی بین المللی و کانال های تأمین اقتصادی و یاری رسانی به آن ها به شدت آسیب دیده است، اضافه نمود: اقدامات موفقیت آمیز نیروهای مسلح روسیه در سوریه مانع نفوذ و گسترش فعالیت گروه های تروریستی و انتقال آن ها به کشورهای همسایه شد.

شویگو با تاکید بر اینکه گروه تروریستی بین المللی داعش در سوریه دیگر متوقف شده و هیچ تروریستی به این کشور نفوذ نکرده است، اضافه نمود: بنابر این مأموریت مشخص شده توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری و فرمانده عالی نیروهای مسلح روسیه به طور کامل اجرا شد.

وی در پاسخ به این سوال بعضی ها که می پرسیدند، آیا مسئولیت پذیری روسیه در انجام مأموریت سخت در سوریه کار درستی بوده است، تاکید نمود که بر اساس شواهد و واقعیت ها می توان گفت که این ماموریت، لازم و تصمیم برای آغاز عملیات نظامی در سوریه صحیح بوده است و این تنها تصمیم ممکن نبود.

وی با اشاره به اینکه عملیات نظامی در سوریه قابلیت های بیشتر نیروهای مسلح روسیه و علاقه مندی آن ها برای ارائه یاری های نظامی به متحدان و شرکای خود را نشان داد، اضافه نمود: این اقدام، اعتبار روسیه را تقویت کرد و نفوذ بین المللی آن را افزایش داد و کوشش های رقبای ژئوپولیتیک را برای منزوی کردن سیاسی و دیپلماتیک کشورمان ناکام گذاشت.

وزیر دفاع روسیه گفت: پس از انجام ماموریت، تعداد نیروهای روسی در حال حاضر در سوریه کاهش یافته، اما مسکو همچنان می تواند با استفاده از پایگاه هوایی حمیمیم و پایگاه دریایی در طرطوس، قدرت خود را افزایش دهد و روسیه را به بازیکنی تبدیل کند که هر بازیگر منطقه ای و بین المللی، بر روی آن هزاران حساب باز نمایند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 649

به "5 سال حضور در سوریه چه دستاوردی برای روسیه داشته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 سال حضور در سوریه چه دستاوردی برای روسیه داشته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید