یک داروی ژاپنی به شرط تایید به پروتکل درمانی کرونا در کشور وارد می شود

به گزارش مجله سیاران، مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو از تولید داروی ژاپنی فاوپیراویر برای درمان بیماری کووید 19 در کشور و ورود آن به پروتکل درمانی این بیماری به شرط تایید کمیته علمی مبارزه با کرونا خبر داد.

یک داروی ژاپنی به شرط تایید به پروتکل درمانی کرونا در کشور وارد می شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، غلامحسین مهرعلیان روز چهارشنبه 13 فروردین درباره اقدامات سازمان غذا و دارو برای تامین و تولید یک نوع داروی موثر در درمان بیماران مبتلا به کرونا خاطرنشان کرد: داروی فاوپیراویر با نام تجارتی اویگان یک برند ژاپنی است که پس از شیوع کرونا در چین برای درمان بیماران استفاده شد و نتایج نشان داد که در درمان برخی از بیماران توانسته طول بستری را کوتاه و در بهبود حال عمومی بیماران نسبتا موثر باشد.

  • تاثیربخشی یک داروی ضد آنفلوانزای ژاپنی در درمان بیماران مبتلا به کرونا

وی ادامه داد: این دارو با وجود نتایج مثبت اولیه، هنوز توسط آژانس های بین المللی دارویی دنیا برای درمان بیماری کووید- 19 تاییدیه نگرفته و زمان زیادی برای مطالعات بیشتر نیاز دارد.

مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو اظهار کرد: پس از شروع کرونا در اسفند ماه رایزنی هایی از طریق دفاتر بین المللی وزارت بهداشت و ریاست جمهوری برای واردات این دارو انجام شد و پیروز شدیم تعداد محدودی از این دارو را به صورت اهدایی از کشور چین دریافت کنیم. خوشبختانه بلافاصله این دارو در اختیار محققان کشور در چند مرکز بیمارستانی تهران و سایر شهرستان ها قرار گرفت تا مورد مطالعه بالینی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: داروی فاوپیراویر در حال حاضر در فاز بررسی استانداردها و پروتکل های علمی است. همان طور که دبیر کمیته علمی کرونا اشاره کرده، فاز مطالعاتی دارو در حال اتمام و نتایج آن در حال جمع بندی و بررسی نهایی است. بنابراین این دارو هنوز در پروتکل درمان کووید- 19 وارد نشده است.

مهرعلیان گفت: کمیته علمی مبارزه با کرونا با توجه به نتایج مطالعات، ورود این دارو را به پروتکل درمانی تشخیص خواهد داد. سازمان غذا و دارو به عنوان متولی تنظیم بازار دارویی، کاملا تابع ستاد علمی وزارت بهداشت بوده و بر اساس داروهایی که در پروتکل قرار خواهد گرفت، داروهای مورد نیاز را تامین خواهد کرد.

وی اظهار کرد: با توجه به سیگنال های مثبتی که از این دارو دیده شده است، با پیگیری سازمان غذا و دارو و همکاری بخش خصوصی از هفته سوم اسفند، مواد اولیه ساخت داروی فاوپیراویر را از منابع معتبر دنیای تهیه و در داخل کشور فرموله کرده ایم و یک شرکت داروسازی هم تعداد محدودی از آن را تولید کرده است.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: نتایج اولیه نشان داده که نمونه داروی تولید داخل از استاندارد خوبی برخوردار بوده و به طور موازی آزمایش های دراز مدت نیز در حال انجام است. بنابراین ما آمادگی کامل را داریم تا بتوانیم با توجه به نتایج به دست آمده، ماده اولیه این دارو را با حجم بالاتری تهیه و آن را در داخل کشور تولید کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 323

به "یک داروی ژاپنی به شرط تایید به پروتکل درمانی کرونا در کشور وارد می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک داروی ژاپنی به شرط تایید به پروتکل درمانی کرونا در کشور وارد می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید