رشد در حوزه فناوری نیازمند وجود زیست بوم است

به گزارش مجله سیاران، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: رشد در حوزه فناوری نیازمند وجود زیست بوم است و بازیگران متفاوتی مانند مراکز دانشگاهی، شرکت های دانش بنیان، شتاب دهنده ها، مراکز نوآوری، استارتاپ ها در این زیست بوم وجود دارد.

رشد در حوزه فناوری نیازمند وجود زیست بوم است

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله سیاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فراوری محصولات ایران ساخت در حوزه آب و برق افزایش می یابد. آن هم با امضای تفاهم نامه همکاری با عنوان توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری حوزه آب و برق. در بیست و نهمین روز دی ماه. در تهران سفیدپوش. این تفاهم نامه در حالی میان سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رضا اردکانیان وزیر نیرو امضا شد که روز گذشته نیز ستاری برای توسعه زیست بوم و فناوری تفاهم نامه راه اندازی کارخانه نوآوری البرز را امضا کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این مراسم سخنان خود را با اهمیت توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور شروع کرد و گفت: رشد در حوزه فناوری احتیاجمند وجود زیست بوم است. این زیست بوم بازیگران متفاوتی مانند مراکز دانشگاهی، شرکت های دانش بنیان، شتاب دهنده ها، مراکز نوآوری، استارتاپ ها و کارخانه های نوآوری را دارد.

ستاری ادامه داد: در بعضی حوزه ها مانند حوزه دارو این زیست بوم به خوبی شکل گرفته است. در زیست بوم شکل گرفته حوزه دارو مراکز دانشگاهی خوبی وجود دارد و در این زیست بوم احتیاج کشور به دارو با محصولات ایران ساخت برطرف شده است و داروی های جدید بدون احتیاج به دولت در دو سال فراوری می گردد. این فعالیت ها به گونه ای است که بدون سرمایه گذاری دولت سال جاری پیروز به فراوری واکسن شدیم و سال آینده نیز 4 واکسن دیگر از این راستا تاییدیه خود را می گیرند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به نقش سازمان غذا و دارو در زیست بوم حوزه دارو اشاره نمود و اضافه کرد: این سازمان جزو همراه ترین نهادهای کشور در حوزه فناوری های دارویی است که وجود آن در سایر وزارتخانه ها نیز احتیاج است. تاییدیه های ورود به بازار محصولات و ارزیابی ها به خوبی توسط این سازمان انجام می گردد.

کاهش مصرف انرژی با ایده های فناورانه سرعت می گیرد

ستاری در بخش بعدی سخنان خود فعالیت های پژوهشگاه نیرو برای شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه آب و برق را قابل تقدیر دانست و گفت: پژوهشگاه نیرو برای توسعه این زیست بوم هوشمندانه وارد عمل شده است. این پژوهشگاه برای انجام پژوهش در این حوزه مجری نیست بلکه راهبری می نماید و مشاوره می دهد. معاونت علمی و فناوری در کنار این پژوهشگاه و وزارت نیرو آماده همکاری و حمایت برای تقویت این سیستم نوآوری باز است.

رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان همچنین بیان نمود: ظرفیت های خوبی در حوزه آب و برق برای فعالیت شرکت های دانش بنیان وجود دارد که این بازار فوق العاده این حوزه پذیرای فعالیت این شرکت ها و ایده های نیروی جوان است.

ستاری به تحریم های ظالمانه اشاره نمود و گفت: اگر در حوزه ای این تحریم ها اثرگذار باشد یعنی سربازان مبارزه را در آن حوزه از دست داده ایم. شرکت های دانش بنیان سربازان ما در خط مقدم این مبارزه هستند و توسعه آنها معادل با توسعه لشگر ما در این جنگ است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری توسعه علوم جدید مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را برای توسعه فعالیت ها در حوزه آب و برق مناسب دانست و گفت: این فناوری ها قابلیتی دارند که از هر زاویه ای می توان به آنها نگاه کرد و در راستا مورد نظر آنها را به کار برد در حوزه هایی همچون صرفه جویی در بخش انرژی می توان آنها را توسعه داد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان همچنین گفت: در حوزه پیک سایی ایده های زیادی وجود دارد. از ایده هایی که در حوزه علوم شناختی برای تغییر رفتار مردم وجود دارد تا مباحث فنی. پس می توانیم عدد قابل توجهی کاهش در مصرف انرژی و صرفه جویی را به وسیله فعالیت شرکت های دانش بنیان ببینیم.

در این مراسم همچنین زینب حمیدزاده مشاور معاون علمی و فناوری در امور بانوان درباره برنامه همکاری مشترک در راستای توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری صنعت برق میان معاونت علمی و فناوری و وزارت نیرو توضیحاتی ارائه داد.

تفاهم نامه همکاری امضاء شد

این تفاهم نامه مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت نیرو امضا شد تا ایجاد ساز و کار همکاری، مشارکت، هم افزایی و هماهنگی اثربخش بازیگران محوری زیست بوم فناوری و نوآوری را ببینیم.

پس با این اقدام قرار است احتیاجهای فناورانه زیر مجموعه های وزارت نیرو شناسایی و برطرف گردد. همچنین همکاری برای توسعه بازار محصولات، خدمات و راهکارهای فناورانه و نوآورانه در صنایع آب و برق و توانمندسازی شرکت های دانش بنیان و فناور، استارتاپ های مرتبط با این حوزه با امضای این تفاهم نامه اجرایی می گردد.

همچنین سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با همراهی رضا اردکانیان وزیر نیرو از چند محصول دانش بنیان حوزه آب و برق مستقر در وزارت نیرو بازدید کرد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 113

به "رشد در حوزه فناوری نیازمند وجود زیست بوم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد در حوزه فناوری نیازمند وجود زیست بوم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید