ماکرون، عهدشکنی ترکیه را به باد انتقاد گرفت

به گزارش مجله سیاران، پس از ورود کشتی های جنگی ترکیه و شبه نظامیان سوری به لیبی، رئیس جمهوری فرانسه رجب طیب اردوغان را به نقض تعهدات کنفرانس برلین درباره این کشور شمال آفریقا متهم کرد.

ماکرون، عهدشکنی ترکیه را به باد انتقاد گرفت

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر یونان گفت: می خواهم نگرانی های خود را در مورد رفتار کنونی ترکیه بیان کنم چرا که با آنچه که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در کنفرانس برلین به آن متعهد شده است، کاملاً مغایرت دارد.

اظهارات ماکرون یک هفته پس از آن مطرح شد که امارات متحده عربی، مصر، روسیه که همگی حامی خلیفه حفتر فرمانده ارتش شرق لیبی هستند و ترکیه که از دولت در طرابلس حمایت می کند، با قدرت های غربی در برلین موافقت کردند تا به دنبال آتش بس پایدار و حفظ تحریم تسلیحاتی باشند.

با وجود این، از زمان برگزاری کنفرانس برلین درگیری با نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی حفتر که تلاش دارد جبهه جدیدی به سمت شهر سرت در غرب این کشور باز کند، اندکی شدت یافته است. همچنین تصاویر منتشر شده در رسانه های اجتماعی، از ورود کشتی های جنگی ترکیه به ساحل لیبی در روز چهارشنبه خبر می دهند.

رئیس جمهوری فرانسه با تایید حضور کشتی های ترکیه، آنکارا را به نقض حق حاکمیت لیبی و به خطر انداختن امنیت اروپا و غرب آفریقا متهم کرد. او گفت: ما در روزهای اخیر دیدیم که کشتی های جنگی ترکیه با همراهی مزدورانی از سوریه وارد خاک لیبی می شوند. این یک نقض آشکار و جدی از آنچه که در برلین توافق شد، است. این عهدشکنی است.

سازمان ملل متحد در تاریخ 25 ژانویه بدون نام بردن گفت، کشورهای بسیاری که از جناح های رقیب در لیبی حمایت می کنند، از زمان برگزاری کنفرانس برلین، تحریم تسلیحاتی را نقض کرده اند. این سازمان اعلام کرد، هواپیماهای باری مملو از سلاح های پیشرفته، وسایل نقلیه زرهی، مشاوران و شبه نظامیان به فرودگاه هایی در شرق و غرب لیبی رسیده اند؛ اتفاقی که خطر فرو بردن کشور در یک جنگ جدید و تشدید آن را تحریک می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 142

به "ماکرون، عهدشکنی ترکیه را به باد انتقاد گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماکرون، عهدشکنی ترکیه را به باد انتقاد گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید