فناوریهای کاربردی آلودگی هوا، چگونه دوده خودرو بررسی می گردد

به گزارش مجله سیاران، مطابق با آخرین آمار، اکنون نزدیک به 4هزار و 800 شرکت دانش بنیان در حوزه های مختلف فعال هستند و محصولات بومی مورد احتیاج صنایع مختلف را به فراوری می رسانند.

فناوریهای کاربردی آلودگی هوا، چگونه دوده خودرو بررسی می گردد

این شرکت ها قادرند با تکیه بر دانش، تجهیزات بومی مورد احتیاج کشور را بسازند؛ این تجهیزات در حوزه های مختلف صنعتی همچون خودروسازی، سلول بنیادی، نانو، بایو و ... به کار گرفته شده اند. یکی از حوزه هایی که فناوران می توانند نقش کلیدی در آن داشته باشند پایش، سنجش و اندازه گیری آلودگی هواست. تا به امروز هم شرکتهای زیادی در حوزه فراوری دستگاه های پایش آلودگی ورود پیدا نموده اند.

از طرفی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری در مورد توانایی محققان ایرانی شرکتهای دانش بنیان می گوید: تکنولوژی های زیادی در حوزه پایش آلودگی هوا و آب به غیر از تجهیزات آزمایشگاهی توسط شرکت های دانش بنیان توسعه یافته که امیدواریم آنها به مرحله کاربردی برسند.

معرفی نمونه هایی از ابزارهای ایرانی برای مقابله با آلودگی هوا:

دستگاه پایش غبار خروجی دودکش صنایع (PSDM)

دستگاه پایش غبار خروجی دودکش صنایع جهت اندازه گیری میزان ذرات خروجی دودکش منابع انتشار ساکن از قبیل دودکش کارخانجات، منازل و ... به کار می رود. این دستگاه قادر است پارامترهای زیر را در خروجی دودکش اندازه گیری و در حافظه خود ذخیره نموده و همچنین این اطلاعات را بر روی کاغذ به چاپ برساند.

سرعت، فشار، دما، رطوبت نسبی، دبی در جریان گاز، دبی نمونه برداری برای شرایط ایزوکینتیک، ارتفاع نقطه نمونه برداری از سطح دریای آزاد، دمای محیط و فشار محیط از جمله پارامترهایی هستند که توسط این دستگاه معین می گردد.

عملکرد این دستگاه و محاسبات آن با استاندارد ISO9096 و INSO17369 بوده و شرایط ایزوکینتیک را به منظور نمونه برداری از ذرات خروجی دودکش فراهم می نماید.

دستگاه پایش غبار خروجی دودکش صنایع بدون احتیاج به برق شهر و عملکرد توسط باتری بوده و دارای میکرو کنترلر صنعتی هوشمند است. انجام کلیه مراحل پایش به صورت نیمه اتوماتیک بدون دخالت کاربر، مکش بالا جهت تقلیل زمان نمونه برداری، دارای میکرو کنترلر صنعتی توانمند جهت کنترل اتوماتیک زمان، تنظیم شرایط ایزوکینتیک و خاموش کردن اتوماتیک پمپ پس از نمونه برداری از ویژگی های این دستگاه به شمار میرود.

تصفیه هوا و بخارساز خانگی HVAP

دستگاه تصفیه هوا و بخارساز خانگی HVAP با ابعادی متوسط توانایی جذب ذرات و تصفیه هوا با راندمانی بالا را دارد. بدین صورت که فیلترهای موجود در این دستگاه ذرات معلق فوق ریز با ابعاد بالای دهم میکرون را با راندمان 99 درصد تصفیه می نماید. این دستگاه با داشتن یک فیلتر کربن فعال به منظور افزایش کارآیی، امکان از بین بردن ویروس ها و باکتری های موجود در هوا را نیز مهیا می سازد.

افزایش راندمان در این دستگاه مجموعاً از 8 لایه فیلتر استفاده شده که در نوع خود بی نظیر است. به منظور مرطوب سازی مناسب هوای اتاق، سیستم فراوری و تخلیه بخار سرد به گونه ای طراحی شده است که به صورت عمودی (همانند دودکش) بخار را در اندازه های میکرونی در هوای اتاق تخلیه می نماید.

در این دستگاه از 8 فیلتر ترکیبی استفاده شده است که سبب جذب بسیار بالای ذرات معلق موجود در هوا و همچنین جذب ویروس ها و باکتری ها می گردد.

به منظورتأمین رطوبت هوا جهت ایجاد شرایط آسایش و سلامت سیستم تنفسی، در بخش فوقانی دستگاه محفظه بخارساز تعبیه شده است. برای این منظور از سیستم فراوری بخار به روش امواج ارتعاشی و یک عدد فن دمنده جهت تخلیه بخار فراوریی به داخل اتاق استفاده شده است.

این دستگاه دارای 8 لایه فیلتر مرکب از هپا و کربن فعال، بازده جذب 99.5 درصد ذرات معلق هوا، مصرف انرژی بسیار پایین (7 وات)، فراوری بخار سرد در 24 ساعت با 1 لیتر آب است.

دستگاه پایش ایستگاهی آلاینده های گازی هوای محیط (SAPA)

دستگاه پایش آلودگی هوای ایستگاهی جهت اندازه گیری آلاینده های هوای شهری از جمله ذرات معلق با قطر کمتر از 10 میکرومتر (PM10) و کمتر از 2.5 میکرومتر (PM2.5) و همچنین گازهای آلاینده ازن (O3)، کربن مونواکسید (CO)، نیتروژن دی اکسید (NO2) و گوگرد دی اکسید (SO2) به کار می رود.

این دستگاه دارای قابلیت ارسال داده های پایش آلودگی هوا از محل نصب خود (به یاری سیستم GPRS)به فضای اینترنت می باشد. این داده ها در محلی دیگر از طریق مرورگر کامپیوتر قابل مشاهده و ذخیره است.

عملکرد این دستگاه مطابق با استاندارد EPA40-C.F.R.50 بوده و توان مصرفی بسیار پایینی دارد. این دستگاه مجهز به میکرو کنترلر صنعتی هوشمند و سنسورهای با طول عمر بالا بوده و قابلیت اتصال به اینترنت و ارسال داده ها از راه دور را دارد.

دستگاه آنالایزر اگزوز خودرو PAGA

جهت اندازه گیری غلظت گازهای اکسیژن (o2) کربن مونوکسید CO، نیتروژن دی اکسید2 NO ، نیتروژن مونوکسید NO، کربن دی کسید2 CO و همچنین هیدروکربن های نسوخته HC موجود در جریان گازهای خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

این دستگاه به منظور پایش گازهای خروجی خودروهای گازسوز، بنزینی و ... بکار برده می گردد. علاوه بر نمایش داده ها بر روی LCD و ذخیره سازی اطلاعات در حافظه داخلی، آنها را بر روی کاغذ، توسط پرینتر موجود بر روی دستگاه به چاپ می رساند.

این دستگاه دارای میکرو کنترلر صنعتی هوشمند، مجهز به پرینتر به منظور چاپ اطلاعات، مجهز به سنسورهای گازی با طول عمر بالا بوده و قابلیت اندازه گیری 6 گاز2NO - NO- o2- HC- -2 CO- CO را دارد. این دستگاه زمان وارم آپ کمتر از دو دقیقه را نشان می دهد. این سیستم دارای باطری لیتیوم یون قابل شارژ با طول عمر بالا است.

دستگاه غبارسنج محیطی

دستگاه غبارسنج محیطی پرتابل جهت اندازه گیری غلظت ذرات موجود در محیط با قطر کمتر از 10 میکرومتر، کمتر از 2.5 میکرومتر و کمتر از 1 میکرومتر به کار رفته و همچنین علاوه بر غلظت کل ذرات معلق TSP ، تعداد ذرات معلق در واحد حجم هوای آزاد را نیز به صورت شمارشی اعلام می نماید. این دستگاه به منظور پایش هوای محیط کارخانجات، سطح شهر و دیگر محیط های بسته به کار می رود.

این دستگاه قادر است پارامترهای دما و رطوبت محیط را نیز اندازه گیری و نمایش دهد. دستگاه غبارسنج محیطی مجهز به سنسور دما و رطوبت محیط، میکرو کنترلر صنعتی هوشمند، سنسور ذرات لیزری با دقت بالا و دارای باتری لیتیوم یون است.

این دستگاه قابلیت نمایش ،TSP، PM10، PM2.5، PM1 و شمارش ذرات معلق را دارد.

دستگاه تیرگی سنج

دستگاه آنالایزر پرتابل دوده خودرو (تیرگی سنج) جهت اندازه گیری میزان تیرگی جریان گازهای آلاینده خروجی از اگزوز انواع خودروهای بنزینی و دیزلی به کار می رود. این دستگاه از طریق تابش نور لیزر به مخلوط گازی و خاصیت میزان جذب فرکانس معینی از نور لیزر پس از عبور از مخلوط گازهای خروجی، میزان کدورت را اندازه گیری می نماید. میزان کدورت اندازه گیری شده، عددی بین صفر تا 100 درصد است.

دستگاه آنالایزر پرتابل دوده خودرو (تیرگی سنج) قادر است با استفاده از باتری های قابل شارژ درون دستگاه علاوه بر نمایش اطلاعات بر روی LCD ، آنها را بر روی کاغذ توسط پرینتر موجود بر روی دستگاه به چاپ رساند.

دستگاه پرتابل با قابلیت حمل آسان و پایه پراب قابل تنظیم بوده و کاربری آسانی دارد. این دستگاه مجهز به پرینتر به منظور چاپ اطلاعات و باتری لیتیوم یون با طول عمر بالا است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 66

به "فناوریهای کاربردی آلودگی هوا، چگونه دوده خودرو بررسی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوریهای کاربردی آلودگی هوا، چگونه دوده خودرو بررسی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید