علی نژاد: کفاشیان؟ نمی توانیم در بحث مدیریتی دخالت کنیم، امیدواریم ایران برنده شکایت ویلموتس باشد

به گزارش مجله سیاران، معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان گفت: وقتی ما حقی برای دخالت نداریم، تکلیفی نیز بر گردن ما نیست.

علی نژاد: کفاشیان؟ نمی توانیم در بحث مدیریتی دخالت کنیم، امیدواریم ایران برنده شکایت ویلموتس باشد

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، مهدی علی نژاد در حاشیه مراسم رونمایی از سایت جدید فدراسیون کشتی گفت: سایت جدید فدراسیون قابلیت های زیادی را در خدمات رسانی به کشتی گیران مان ایجاد نموده است. به نظر می آید که این اقدامات مهم و اساسی است و می تواند در جذب مخاطب یک رشته یاری کند.

وی درباره بودجه فدراسیون ها گفت: ما یک ارزیابی و مکانیزم جدید در سال 99 ایجاد نموده ایم. مبنای بودجه اینگونه نیست که ببینیم هر فدراسیون در سال 98 چقدر بودجه گرفته است تا به آن، مبلغی اضافه گردد. در واقع به این شکل خواهد بود که براساس شاخص هایی که معین نموده ایم، ارزیابی از فدراسیون ها صورت می گیرد. فدراسیون ها در پنج بخش تقسیم شده اند که به آنها ضریب داده شده است و آن ضریب ها در امتیاز ارزیابی ها ضرب می گردد و کل مجموع امتیازات جمع می گردد و پس از تقسیم بر این مبلغ می گردد و قیمت هر امتیاز معین خواهد شد. لذا بر اساس یک عدالت و کار تخصصی و شایستگی ها به فدراسیون ها پول داده می گردد و هر فدراسیونی که به ویژه در حوزه ورزش قهرمانی پیروز تر باشد، پول بیشتری خواهد گرفت.

علی نژاد شرح داد: کشتی یا هر رشته دیگری اگر عملکرد ضعیفی داشته باشد، در واقع تنبیه می گردد، یعنی به این علت که نتیجه خوبی نگرفته، دولت و حاکمیت پول کمتری به آن رشته می دهد و پول را در جایی هزینه می نماید که کار بهتری اجرا شده است. این عین عدالت و شایستگی است، چون این کار باعث می گردد که افراد تشویق شوند که کار بیشتری ارائه بدهند. شما و مردم هم از ما توقع دارید پول را در جایی هزینه کنیم که نتیجه می گیریم. درباره کشتی به این علت می گوییم که پول بیشتری می دهیم، چون نتیجه می گیرد و در بازی های آسیایی و المپیک و مسابقات جهانی و قاره ای و رده های سنی به پیروزیت می رسد. این کار بسیار درستی است و باعث ایجاد انگیزه به منظور کار بیشتر می گردد. این اقدام مراحل سرانجامی خود را طی می نماید و فکر می کنم ما در دو هفته آینده می توانیم عدد و رقم فدراسیون ها را معین و به آنها اعلام کنیم.

وی اضافه کرد: البته کار سختی است، چون شیوع کرونا انجام کارهای مالی را سخت نموده است و باید درک کنیم که این موضوع فقط مختص به ایران نیست و می بینید که شرایط مالی در همه جای جهان افت نموده است. یکی از دلایل افت قیمت نفت این است که فراوری کم شده و نرخ رشد مالی کاهش یافته و این ویروس کرونا به شدت تاثیر گذاشته است. بالطبع این موضوع تاثیر خود را روی بودجه های دولتی هم گذاشته و ما امیدواریم در گفت وگوهایی که با سازمان برنامه و بودجه خواهیم داشت، سعی کنیم که بیشترنی تخصیص را بگیریم و به فدراسیون ها خدمات رسانی کنیم. البته باید این را هم بدانیم که در چند ماه گذشته فعالیت های ورزشی زیادی وجود نداشت، اما کم کم در حال آغاز دوباره است. با مجوزهایی که ستاد مبارزه با کرونا داده، تقریباً بسیاری از باشگاه ها بازگشایی شده اند و با معین شدن رویدادهای آینده در عرصه بین المللی، تکلیف اردوهای ملی را نیز روشن خواهیم کرد.

معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان درباره اخباری پیرامون احتمال بازگشت علی کفاشیان به فدراسیون فوتبال و صحبت های مطرح شده از سوی مجلس درخصوص ورود وزارت ورزش به این ماجرا گفت: اساساً ما در حوزه مدیریتی فدراسیون ها به ویژه در فدراسیون فوتبال به دلیل حساسیت هایی که از سوی فیفا وجود دارد، نمی توانیم در بحث مدیریتی دخالت کنیم و در عزل و نصب ها به هیچ وجه اجازه دخالت نداریم. اینکه یک فرد نایب رئیس اول فدراسیون بوده و به محرومیتی که کمیته اخلاق همان فدراسیون اعمال نموده، به محل کارش نیامده و سپس کمیته استیناف همان فدراسیون محرومیت را تقلیل داده و حالا می خواهد برگردد یا برنگردد، این موضوع داخلی فدراسیون است. هرگونه موضع و دخالت ما به ضرر فوتبال ایران تمام خواهد شد و فکر نمی کنم که نه رسانه ها، نه مردم و نه نمایندگان مجلس از ما توقع داشته باشند که ما کاری را انجام دهیم که به فوتبال ایران آسیب برساند.

علی نژاد شرح داد: یکی از ایراداتی که فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال گرفت، حضور وزیر و معاون وزیر در مجمع بود که گفتند باید حذف گردد و ما هم به خاطر مصالح فوتبال این موضوع را پذیرفتیم. ما به عنوان وزارت ورزش حتی در مجمع فدراسیون نیز حضور نخواهیم داشت. بدیهی است وقتی چنین نگاهی وجود دارد که ما اجازه دخالت نداریم، اصولاً حق و تکلیف دو موضوع در کنار هم هستند. وقتی ما حقی برای دخالت نداریم، تکلیفی نیز بر گردن ما نیست. اینها بدیهیات است و من مطمئن هستم که نمایندگان مجلس و دیگران که درباره این موضوع صحبت می نمایند، به آن توجه خواهند کرد و دیگر چیزی از وزارت ورزش نمی خواهند. یا اگر می خواهند به گونه دیگری عمل کند و رفتارهای دیگری نشان بدهند، خدایی نانموده باعث آسیب به فوتبال گردد.

وی همچنین درباره صحبت های قاضی زاده هاشمی مبنی بر استیضاح وزیر اضافه کرد: ایشان از دوستان خوب ماهستند و البته به این شکل نگفته اند و گفته اند که ما سوالاتی از وزیر ورزش داریم و این سوالات را پیگیری خواهیم کرد و شئون مختلف سوالات را مطرح کردند که یکی از آن هم بحث استیضاح است، البته الان در مجلس بحثی در این رابطه وجود ندارد و چیزی هم به دست ما در این مورد نرسیده است. هر موقعی که مجلس شورای اسلامی آقای وزیر را دعوت کند، وزیر ورزش به مجلس خواهند رفت. این حق طبیعی نمایندگان مجلس هست. ما هم به عنوان نمایندگان دولت جوابگو خواهیم بود. پاسخ ما این است که ما در جایی می توانیم دخالت کنیم که این اجازه را مجامع بین المللی و داخلی به ما داده باشند. طبیعی است که وقتی ما نتوانیم دخالت کنیم نمی توانیم درباره اتفاقاتی که در آن مجموعه و فدراسیون می افتد جوابگو باشیم.

علی نژاد در مورد قرارداد ویلموتس گفت: مسئولانی که در این مورد مرتبط بودند بویژه شخص رئیس فدراسیون آقای تاج آمدند و در یک برنامه تلویزیونی مفصل شرح دادند. من نظرسنجی رسمی حتی در صداوسیما ندیدم که ببینیم در آن برنامه که شرحات ارائه شد افکار عمومی قانع شده اند یا خیر، هر کسی می تواند دیدگاهی داشته باشد. آن کسی که وظیفه اش بوده در این باره شرح داده است. بدیهی است که مسئولان فدراسیون فوتبال نسبت به قراردادی که بسته شده است مسئولیت دارند و نهادهای نظارتی که جنبه قانونی دارند، قوه قضائیه و بازرسی کل کشور به این داستان ورود کردند و سوالات و ابهامات شان را پرسیدند و پاسخ هایشان هم دریافت می نمایند. به هر حال ما پفراینده ای داریم که شاکی آن ویلموتس است و فدراسیون فوتبال هم از خود دفاع می نماید. باید خیلی دقت کنیم که در اظهارات مان طوری عمل نکنیم که در فرایند این پفراینده اختلال ایجاد کند. همه ما امیدواریم که ایران برنده شکایت ویلموتس باشد و امیدواریم همینطور باشد بعد از آن راحت تر است که درباره ابعاد قرارداد صحبت کنیم.

معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: ما یک بازنگری را در اساسنامه ها داشتیم، اساسنامه مصوبه دولت را گرفته است و در شورای نگهبان در حال آنالیز است و ایرادی گرفته نشده است. کل فدراسیون ها هم اساسنامه آنها جدید می گردد و براساس موازین بین المللی تغییر می نماید. دخالت دولت کمتر و استقلال فدراسیون ها بیشتر شده است و مکانیسم شان به این صورت است که وابستگی شان به خود فدراسیون باشد. این موضوع 6 ماهی است که در شورای نگهبان در حال آنالیز است. بدیهی است که تا وقتی که آن اساسنامه عملیاتی گردد اساسنامه ای که رایج است براساس آن کار کنیم.

وی در سرانجام در مورد استادیومی که برای بانوان در حال ساخت است، گفت: من در مورد پروژه های عمرانی اطلاعی ندارم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 504

به "علی نژاد: کفاشیان؟ نمی توانیم در بحث مدیریتی دخالت کنیم، امیدواریم ایران برنده شکایت ویلموتس باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی نژاد: کفاشیان؟ نمی توانیم در بحث مدیریتی دخالت کنیم، امیدواریم ایران برنده شکایت ویلموتس باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید