زنگ خطر در هرمزگان به صدا درآمد، کرونا همچنان می تازد

به گزارش مجله سیاران، خبرنگاران/هرمزگان کرونا همچنان می تازد و می تازد و می تازد اما ظاهرا توان مقابله و شکست آن روز به روز رو به کاهش و زوال می رود تا جایی که هر روز بر تعداد شهرهای قرمز کشور افزوده می شود و استان هرمزگان که می رفت به شرایط رو به بهبود حرکت کند امروز شاهد قرمز بودن 8 شهرستان خود است!

زنگ خطر در هرمزگان به صدا درآمد، کرونا همچنان می تازد

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

هرمزگان استانی به پهنای مرزی در خلیج فارس که این روزها شاهد موج جدیدی در همه گیری کروناست، موجی که روز به روز سهمگین تر و تعداد افراد درگیرش رو به افزایش چمشگیر است.

جمع فوتی های هرمزگان به 863 نفر رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه در یک هفته اخیر شمار بیماران سرپایی در استان 30 درصد افزایش داشته است، شرح داد: در 24 ساعت گذشته با ثبت 3 فوتی جدید جمع فوتی های استان به 863 نفر رسید.

دکتر حسین فرشیدی اضافه نمود: در حال حاضر 256 نفر در بیمارستان های استان بستری هستند که از این شمار 71 نفر در بخش ICU بستری اند و حال 24 نفر وخیم است و با دستگاه تنفس می کنند.

وی با اشاره به اینکه در یک هفته گذشته موارد تست روزانه در هرمزگان به هزار مورد رسیده که این میزان افزایش تست، شناسایی بیماران را نیز افزایش داده است،گفت: هفته گذشته تعداد بستری ها با 13درصد افزایش به 357 نفر رسید و 11 نفر فوت شدند.

زنگ خطر برای هرمزگان به صدا درآمد

فرشیدی با بیان اینکه این آمار در 3 ماه گذشته بی سابقه است که زنگ خطری برای هرمزگان به شمار می رود، اظهار کرد: در حال حاضر 8 شهرستان بندرعباس، بندرلنگه، بندرخمیر، پارسیان، بستک، حاجی آباد، قشم و کیش در شرایط قرمز قرار دارند.

تجمعات رسمی یا غیر رسمی از علل شیوع کرونا در هرمزگان است

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت و گو با خبرنگاران، بیان نمود: در چند هفته اخیر با برگزاری مراسم مانند عروسی در هرمزگان شاهد تغییر در رفتار انتقال ویروس هستیم که این بسیاری خطرناک است.

دکتر فاطمه نوروزیان با بیان اینکه بیماران اگر علائم پیدا کردند حتما و زود هنگام به مراکز درمانی مراجعه کنند و کسانی که زود مراجعه می کنند راحت و سریعتر درمان می شوند، اظهار کرد: کسانی که علایمی همچون گلودرد، سردرد، تنگی نفس و کوفتگی داشتند پس از مراجعه به پزشک حتما خود و خانواده اش 14 روز قرنطینه خانگی باشند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سرانجام گفت: از مردم انتظار داریم همچنان همانند گذشته همکاری کنند تا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی شاهد کاهش آمار مبتلایان و موارد بد حال و مرگ و میر در هرمزگان باشیم.

وی با بیان اینکه حدود 2 هزار بیمار هرمزگانی در قرنطینه خانگی به سر می برند، گفت: اگر در این مدت افراد پایبند به این موضوع نبوده و در سفر و جابجایی باشند به طور حتم کرونا سرایت می کند و سبب آلودگی مناطق دیگر می شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: نگرانی مهم افزایش سفرها و تجمعات رسمی یا غیر رسمی است زیرا تجربه نشان داده با افزایش سفرها و حضور در تجمعاتی که به هیچ وجه پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی رعایت نمی شود، موارد ابتلا به کرونا نیز افزایش می یابد.

میزان تغییرات کرونا در سراسر کشور متفاوت است

یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در گفت و گو با خبرنگاران، شرح داد: تا به امروز چهار جهش کرونا ویروس در ایران به ثبت رسیده است که مهمترین نکته در این موضوع عدم اجازه برای تأثیرگذاری آن است.

دکتر پریوش داودیان اضافه نمود: با بیان اینکه تا زمانی که تمامی پروتکل ها و پیگشیری های بهداشتی به درستی رعایت شود این جهش کرونا تأثیری ندارد، اظهار کرد: عدم رعایت پروتکل ها و پیشگیری ها سبب می شود که این جهش ها تجمع پیدا کرده و تغییراتی در رفتار بالینی و میزان واگیر و سرایتش رخ دهد.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به اینکه با کنترل و پیشگیری مناسب می توان جهش کرونا ویروس را از کار انداخت، گفت: میزان تغییرات کرونا در سراسر کشور متفاوت است اما در هرمزگان به نسبت نیز می توان گفت با رفتار مناسب شهروندان و رعایت پروتکل ها شاهد شرایط مناسب تری هستیم.

کرونا، ویروسی هزار چهره است

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک و اتخاذ جریمه برای عدم استفاده از آن اقدام مناسبی برای کنترل سراسری کرونا ویروس دانست و بیان کرد: نمی توان تمامی شهروندان را برای استفاده از ماسک و رعایت پروتکل ها توجیه کرد بلکه باید با استفاده از برخی قوانین اینچنینی افراد با اجبار به استفاده از ماسک کرد.

دکتر داودیان در خصوص مسائل کرونا ویروس بر روی سایر بیماری ها، بیان نمود: زمانی که یک بیمار مراجعه می کند به دلیل رفتار نامشخص کرونا و علائم متفاوتش تشخیص اینکه علائم فرد کرونا ویروس است یا بیماری دیگر سخت شده و تشخیص را به مرابت سخت کرده و این موضوع به دلیل هزار چهره بودن کرونا است.

وی ادامه داد: کرونا و علائم متفاوتش سبب گمراه کردن در تشخیص شده به گونه ای که باید در اسرع وقت علائم را سنجید و در تشخیصی درست تفاوت ها را قائل شد تا بتوان بهترین شیوه درمان را تجویز کرد.

زمان طلایی کنترل کرونا را از دست دادیم

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در خصوص پیش بینی شرایط کرونا ویروس در آینده، گفت: کرونا ویروس حالا حالاها تمامی ندارد و حداقل دو تا سه سال آینده این بیماری با ما خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه زمان طلایی را در کنترل کرونا از دست دادیم، اضافه نمود: کشور چین به خوبی در زمان طلایی کرونا ویروس را کنترل کرد و اکنون کشوری سفید محسوب می شود اما در کشورمان به دلیل عدم رعایت پروتکل ها و سختگیری ها و محدودیت های مناسب در ابتدای شیوع کرونا، شاهد تداوم چرخه انتقال کرونا هستیم و به دلیل امکان ابتلا فرد مبتلا به کرونا در آینده این چرخه به راحتی قابل حذف نیست و این رفتار متفاوت کووید 19 سبب شده همچنان کرونا باشد.

هیچ دارویی اثر 100 درصدی ندارد

دکتر داودیان با بیان اینکه در درمان کرونا ویروس نیز داروهای متنوعی تجویز می شود چون هیچ دارویی اثر 100 درصدی ندارد، اضافه نمود: باید این موضوع را مدنظر قرار داد که باید درمان ضدویروس در بیماری کووید19 خیلی سریع شروع شود و فرد مبتلا در کوتاهترین زمان مراجعه کند وگرنه موجب افزایش التهاب شده و سبب آسیب رسیدن بیشتر به بدن و آن زمان دیگر باید داروی ضدالتهاب تجویز کرد و کار را سخت می کند.

به گزارش خبرنگاران، حال باید دید با اعمال محدودیت های ایجاد شده که شاهد هستیم چندان در هرمزگان از سوی صنوف جدی گرفته نشده، شاهد نزولی شدن شیب شیوع کرونا خواهیم بود یا خیر؟!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 735

به "زنگ خطر در هرمزگان به صدا درآمد، کرونا همچنان می تازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر در هرمزگان به صدا درآمد، کرونا همچنان می تازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید