خبرنگاران توسعه سی.ان.جی با افزایش 25 درصدی جایگاه ها در دولت تدبیر و امید

به گزارش مجله سیاران، تهران - خبرنگاران - توسعه صنعت سی.ان.جی در دولت تدبیر و امید رونق گرفت تا انجا که در 7 سال گذشته، 484 جایگاه سی.ان.جی جدید ساخته شده و گازسوز کردن رایگان یک میلیون و 460 هزار خودروی عمومی نیز کلید خورده است.

خبرنگاران توسعه سی.ان.جی با افزایش 25 درصدی جایگاه ها در دولت تدبیر و امید

تنوع در سبد سوخت هر کشوری علاوه بر آنکه می تواند صرفه جویی در هزینه ها را به دنبال داشته باشد، همچنین امنیت سوخت را نیز ایجاد می کند.

زیرا با عدم دسترسی به یک سوخت می توان از سوخت های جایگزین استفاده کرد و هیچ قدرت یا کشوری نمی تواند با تکیه بر عدم فروش سوخت، فشار سیاسی و یا اقتصادی را تحمیل کند.

این موضوع برای ایران بسیار ملموس است زیرا در دوره قبلی تحریم ها و آن زمان که سوخت غالب خودروها بنزین بود، تحریم فروش بنزین به ایران در دستور کار قرار گرفت تا ایران را وادار به عقب نشینی از برنامه صلح آمیز هسته ای خود کند.

اگرچه با روی کار امدن دولت تدبیر و امید تلاش شد تا این پرونده در غالب برجام به نتیجه برسد اما توجه به امنیت تامین سوخت نیز در دستور کار قرار گرفت.

در گام اول تکمیل طرح های پالایشگاهی و در راس همه آنها پالایشگاه ستاره خلیج فارس مورد توجه قرار گرفت تا آنجا که ایران نه تنها با ظرفیت تولید روزانه 117 میلیون لیتر از واردات بنزین بی نیاز شد بلکه به جمع صادرکنندگان این سوخت استراتژیک نیز درآمد.

اما این تمام ماجرا نبود. در کنار آن، سوخت های جایگزین نیز توسعه پیدا کرد که در راس همه آنها سی.ان.جی قرار داشت.

وزیر نفت نیز در این باره تاکید کرده که گاز می تواند سوخت ملی ایران باشد زیرا دسترسی به منابع عظیم گازی امکان تامین بلند مدت این سوخت را فراهم آورده است.

از همین رو از سال 92 تا 98، 484 جایگاه جدید سی.ان.جی در کشور احداث شده است.

امارها نشان می دهد، در سال 92 و اولین سال دولت یازدهم، 169 جایگاه سی ان جی احداث شده است.

در سال های بعد نیز این کار ادامه داشت تا آنجا که در سال های 93، 94، 95، 96، 97 و 98 به ترتیب 81، 59، 55، 39، 50 و 31 جایگاه سی.ان.جی در کشور احداث شده تا دسترسی به این سوخت آسان تر شود.

با توجه به این ارقام در حال حاضر 2 هزار و 493 جایگاه سی.ان.جی در کشور وجود دارد.

این جایگاه ها در مجموع ظرفیتی 40 میلیون متر مکعبی را برای ارائه سوخت دارد اما در حال حاضر نیمی از این ظرفیت خالی است.

از همین رو برای استفاده از ظرفیت ایجاد شده و همچنین افزایش سهم سی.ان.جی در سبد سوخت، طرح گازسوز کردن یک میلیون و 460 هزار خودروی عمومی در دستور کار قرار گرفت که اقدامات لازم اجرا شده و قرار است ظرف یک سال آینده این خودروها تبدیل شوند.

علاوه بر 2493 جایگاه موجود سی.ان.جی، 118 جایگاه نیز در حال احداث است.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 559

به "خبرنگاران توسعه سی.ان.جی با افزایش 25 درصدی جایگاه ها در دولت تدبیر و امید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران توسعه سی.ان.جی با افزایش 25 درصدی جایگاه ها در دولت تدبیر و امید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید