حمیدرضا نعیمی: شرایط تخیل و پرسش را برای هنرمندان تئاتر مقاومت فراهم آوریم

به گزارش مجله سیاران، تهران (پانا) - کارگردان، نویسنده و بازیگر برجسته تئاتر کشور درباره تئاتر مقاومت سخن گفت.

حمیدرضا نعیمی: شرایط تخیل و پرسش را برای هنرمندان تئاتر مقاومت فراهم آوریم

به گزارش روابط عمومی هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت، حمیدرضا نعیمی؛ کارگردان و نویسنده تئاتر کشور در گفت وگو با ستاد خبری جشنواره گفت: من اصولا با خط کشی های موضوعی و ارتباط آن با مفهومی به عنوان تئاتر مشکل دارم و به نظرم تئاتر مقاومت همان تئاتر جنگ است و با تغییر کلمات نمی توان اصل موضوع و ماجرا را تغییر داد. به هر صورت در تاریخ این مرزوبوم جنگ هشت ساله ای رخ داده و با تمام فرازونشیب ها و ماجراها و حوادث، دو جبهه مقابل هم صف آرایی کرده اند. ما در موضوع جنگ دو مقوله داریم؛ جنگ و دفاع. در تمام جهان وقتی از جنگ حرف می زنیم صحبت از ویرانی، فجایع و پلیدی های بشری است که تقبیح می شود اما در نقطه مقابل، ما شاهد دفاع، مقاومت و پایداری نیز هستیم که سرشار از حس غرور و میهن پرستی است که تقدیس می شود و به نظر من هر دو سوی این رخداد قابل اعتنا و توجه است.

ما در جنگ هشت ساله عراق و ایران، شاهد خلق حماسه ها توسط انسان هایی هستیم که شاید در جهان نظیر نداشته باشند؛ مثل شهید تک تیراندازی که با ثبت بیش از سه هزار تیراندازی دقیق و هدفمند، نام خود را در تاریخ جنگ جهان جاودانه ساخت. ثبت و خلق آثار هنری از این موضوعات بکر و جذاب برای تاریخ و نسل امروز می تواند بسیار جذاب و پرفایده باشد.

نویسنده و کارگردان نمایش سقراط اضافه نمود: ما برای خلق درام، دور از فضای شعارپردازانه جنگ باید به ذهن هنرمند اجازه دهیم که در مفاهیم و گزاره های جنگ تخیل کند و باید شرایطی را برایش فراهم آوریم که با آزادی کامل سوال کند تا بتواند بر شک های ذهن خودش فائق آید و خلق اثری مبتنی بر واقعیت را رقم بزند؛ این مهم، نیازمند سعه صدر و شکیبایی مسئولین و فرماندهان است که این شرایط را فراهم کنند.

وی اضافه نمود: من به شخصه با مناسبتی کردن تئاتر جنگ در ایام خاص مثل هفته دفاع مقدس و ایام آزاد سازی خرمشهر و ... موافق نیستم و بر این باورم که تئاتر جنگ باید در تمام ایام سال به عنوان یکی از شقوق و گونه های تئاتری جاری و ساری باشد. امروزه ما به دورانی رسیده ایم که می توانیم پس از فاصله دریافت از سال های سرانجامی جنگ و آتش بس، با نوعی نگاه که حالا دیگر به مرز پختگی و عقلانیت رسیده است به روزگاران و سال های جنگ نگاه کنیم و این نوع نگاه باید در آثار هنری به خصوص تئاتر و سینما و رمان بیش از پیش تقویت شود.

نعیمی اضافه نمود: من خودم از نزدیک با وقایع فاجعه بار جنگ تحمیلی آشنا هستم و آن را لمس کرده ام. جنگ به غیر از حماسه و رشادت، آوار، درد، ناامیدی، فشار اقتصادی و خونریزی هم دارد که البته طبیعت جنگ است، ولی من امروزه این نوع نگاه و ارائه این دست مضامین را در تئاتر دفاع مقدس کمتر می بینم.

وی در سرانجام با ارائه پیشنهاد به مدیران جشنواره و سیاست گذاران و متولیان اصلی این جریان گفت: من به متولیان و دست اندرکاران این جریان قدیمی فرهنگی و هنری که هم اینک جشنواره را دارای هویتی مستقل، با بودجه و امکانات مناسب کرده اند پیشنهاد می کنم که با هدف بهره گیری از تجربیات نمایش در جهان و عرصه درام نویسی در جهان، برای نخستین بار کلیه نمایش نامه هایی که با موضوع جنگ در سراسر جهان چاپ و ترجمه شده است را در دبیرخانه گردآوری کنند و سپس با نظارت و بررسی توسط کارشناسان مجرب، امکانات لازم برای کارگردانان برجسته کشور با هدف به روی صحنه آوردن این آثار فراهم کنند. با تحقق این کار، آثار زیادی را که در مقیاس جهانی در حکم میراث معنوی ادبیات نمایشی جهان هستند، در سطح و معیاری حرفه ای به روی صحنه می بریم و دوم اینکه می توانیم با این حرکت آثار هنرمندان داخلی خودمان را در مقیاس و معیار کلاس جهانی و بین المللی محک بزنیم.

هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با دبیری حمید نیلی آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 696

به "حمیدرضا نعیمی: شرایط تخیل و پرسش را برای هنرمندان تئاتر مقاومت فراهم آوریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمیدرضا نعیمی: شرایط تخیل و پرسش را برای هنرمندان تئاتر مقاومت فراهم آوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید