تاثیر منفی دخانیات بر باروری مردان

به گزارش مجله سیاران، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی گفت: مصرف بیش از حد دخانیات می تواند میزان اسپرم را در مردان کاهش دهد.

تاثیر منفی دخانیات بر باروری مردان

فرناز مشیری، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی اظهار کرد: یکی از شایع ترین و مهمترین دغدغه زوج ها، بحث ناباروری و نازایی است.

مشیری گفت: دلیل ناباروری آقایان، مصرف دخانیات و استرس و فشار های عصبی، مصرف دارو های بدن سازی که تاثیر مستقیمی روی اسپرمشان دارد. مصرف سیگار و قلیان در آقایان تاثیر زیادی روی کیفیت، تعداد و شکل اسپرم دارد؛ اسپرم آقایانی که در مصرف دخانیات، افراط می نمایند با اسپرم مُرده هیچ تفاوتی ندارد. همچنین ابتلا به بیماری اوریون و ایجاد التهاب، در کودکی آقایان نیز تاثیر زیادی روی ناباروری آقایان دارد.

او افزود: چرخه فراوری اسپرم، سه و نیم تا 4 ماه طول می کشد و از هر لحظه ای که آقایان مصرف دخانیات را کامل قطع نمایند، 4 ماه بعد نتیجه اش را می بینند.

این جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی ادامه داد: ناباروری در خانم ها هم بیشتر به دلیل ذخیره پایین تخمدان، ابتلا به تخمدان پلی کیستیک و یا آندومتریوز است.

او افزود: آندومتریوز بافت مخاط رحم شامل غده، گلبول های خون و بافت های همبند است و معمولا درون رحم رشد می نماید تا رحم را برای تخمک گذاری آماده کند. این بافت به صورت طبیعی در داخل حفره رحم وجود دارد و به صورت ماهیانه دچار تغییرات قاعدگی می گردد. تا زمانی که آندومتر در داخل حفره رحم قرار گرفته است، همه چیز طبیعی است اما مشکل زمانی ایجاد می گردد که این بافت به قسمت های دیگر بدن مانند داخل لگن سرک می کشد و به طور نابجا در این بخش قرار می گیرد. این بافت ها در داخل لگن دچار التهاب، خونریزی و چسبندگی داخل لگن شده و همچنین موجب به وجود آمدن کیست های شکلاتی به طور مکرر در تخمدان می شوند.

او بیان نمود : با التهاب و کششی که روی اعصاب و بافت ها وارد می گردد، درد لگنی مزمن در خانم ها به وجود می آید. معمولا این درد ها با شدت زیادی در خانم ها و دختران جوان بروز می نماید و در سنین باروری نیز ممکن است موجب بروز مسائل ناباروری گردد.

مشیری گفت: تا سال ها پیش نازایی یک درد بی درمان به نظر می رسید و زوج ها بعد از چند جلسه، مشاوره و نتیجه نگرفتن ناامید و افسرده می شدند اما اکنون متخصصان نازایی معتقدند، روش های مقابله با نازایی و راه حل های باردار شدن خیلی زیاد است و به راحتی و با صبوری و مدوامت بر اقدامات درمانی، بهبودی قطعی اتفاق خواهد افتاد.

او گفت: در حال حاضر کاهش ذخیره تخمدان یکی از شایع ترین علل ناباروری در بین خانم هاست و این کاهش ذخیره حتی در بین دختران مجرد نیز قابل مشاهده است.

این جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی ادامه داد: بیمارانی که به کلینیک های نازایی مراجعه می نمایند، فقط به قصد درمان نازایی به کلینیک ها می فرایند در حالی که باید از ریشه به دنبال علت نازایی باشند و علت را برطرف نمایند.

مشیری افزود: نکته مهمی که وجود دارد این است که پس از بارور شدن تخمک، حتی در صورت مشکل داشتن اسپرم آقایان، هیچ مسئله ای برای جنین ایجاد نخواهد شد و با غربالگری می توان آنالیز های بیشتری انجام داد.

منبع: همگردی
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1034

به "تاثیر منفی دخانیات بر باروری مردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر منفی دخانیات بر باروری مردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید