به ستاره ها شلیک نکنیم، داستان آتش بس جنگ در کریسمس 1914

به گزارش مجله سیاران، به گزارش خبرنگاران ، شلیک به ستاره ها اثری است از جان هندریکس، نویسنده و تصویرگر آمریکایی کتاب کودک که داستان آتش بس جنگ در کریسمس سال 1914 را برای بچه ها و نوجوانان به تصویر می کشد و با روایت ماجرایی واقعی به نوجوانان از بیهودگی جنگ و عطش انسان ها به صلح و خاتمه دادن به درگیری ها می گوید.

به ستاره ها شلیک نکنیم، داستان آتش بس جنگ در کریسمس 1914

ماجرای کتاب، نامه یک سرباز انگلیسی به نام چارلی به مادرش است که خاطره ای عجیب اما واقعی از نخستین کریسمس جنگ را برای او روایت می نماید، آن هم زمانی که فاصله او تا نیروهای آلمانی تنها 30 قدم بوده است. شبی که نیروهای آلمانی در خط مقدم درختان کوچک کریسمس را روشن می نمایند و به جشن و پایکوبی می پردازند و صبح فردا با پلاکاردی که روی آن نوشته شده کریسمس مبارک به سربازان انگلیسی سلام می نمایند. به این ترتیب، افسر انگلیسی با افسر آلمانی دست می دهد.

روایت چارلی از کریسمس، چشم انداز روشنی از علت ها و نتیجه های نهایی جنگ عظیم یا همان جنگ جهانی اول نشان نمی دهد و بیشتر به دیدگاه ضعیفان و درماندگان در جنگ می پردازد. میلیون ها انسانی که به هیچ یک از نیروهای دو طرف جنگ تعلق نداشتند اما بی رحمانه در چنگال جنگ گرفتار شدند و در پی روزنه ای برای صلح هستند.

هندریکس در یادداشتی که در انتها کتاب آمده، با اشاره به اینکه رخداد های آمده در در این داستان واقعی هستند، توصیف های چارلی را برگرفته از نامه ها و مصاحبه هایی عنوان می نماید که از سربازهایی گرفته شده که آن روز آنجا بودند و می نویسد: در 25 دسامبر سال 1914 در طول کیلومترها سنگر در نزدیکی مرز میان بلژیک و فرانسه، گروه هایی از سربازان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی به شکلی خودجوش دست از جنگ کشیدند و با هم کریسمس را جشن گرفتند.

این نویسنده معتقد است رخداد آتش بس استثنایی کریسمس در جنگ جهانی اول مثالی ماندگار از انسان هایی عادی است که کاری فوق العاده انجام می دهند.

انتشارات علمی و فرهنگی، کتاب شلیک به ستاره ها را با شمارگان هزار نسخه و قیمت 44هزارتومان منتشر نموده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 566

به "به ستاره ها شلیک نکنیم، داستان آتش بس جنگ در کریسمس 1914" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به ستاره ها شلیک نکنیم، داستان آتش بس جنگ در کریسمس 1914"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید