برنامه ریزی سفر ، چگونه تعطیلاتی بدون استرس داشته باشیم؟

به گزارش مجله سیاران، یکی از دلایلی که برای سرگرمی و گردش به جایی دیگر سفر می کنیم، استراحت کردن و به دست آوردن حس آرامش است. قطعا کارکردن طولانی مدت و در روزهای پشت سر روح و جسم ما را خسته می نماید. از این رو زمانی را احتیاج داریم که نیرویی دوباره به دست آوریم و بتوانیم پرانرژی تر کار خود را ادامه دهیم. پس باید سعی کنیم تا تعطیلاتی پر از آرامش و به دور از هرگونه استرس داشته باشم پس این امر بدون برنامه ریزی برای سفر امکان پذیر است. اما چگونه؟ در ادامه این مطلب با خبرنگاران همراه باشید تا با راهکارهایی جهت داشتن برنامه سفر و تعطیلات بدون استرس آشنا شوید. اگر در سفرها و سرگرمیاتی که برای تعطیلات خود برنامه ریزی می کنید نتوانید آرامش لازم را داشته باشید، بعد از تمام شدن تعطیلات احتیاج دارید تا زمانی را به استراحت اختصاص دهید. پس با توجه به نکاتی که در ادامه بیان می کنیم کوشش کنید تا بدون استرس و نگرانی تعطیلات خود را سپری کنید و برنامه ریزی برای سفر داشته باشید...

برنامه ریزی سفر ، چگونه تعطیلاتی بدون استرس داشته باشیم؟

چرا مضطرب هستید؟

چه عواملی هستند که در شما استرس ایجاد می نمایند؟ این عوامل را شناسایی نموده وسعی کنید تا آن ها را برطرف نمایید. دقت داشته باشید که ممکن است همه چیز آن طور که ما در برنامه ریزی سفر پیش بینی نموده ایم پیش نرود. اتفاقات غیر منتظره ای هستند که نمی توان از بروز آن ها جلوگیری کرد. این مسائل ممکن است در هر موقعیتی ایجاد گردد. این حوادث پیش بینی نشده بخشی از خاطرات شما را در آینده تشکیل می دهند. سعی کنید در این شرایط آرامش خود را حفظ نموده و نهایت لذت خود را از تعطیلات ببرید.

تنها برنامه ریزی نکنید

مسئولیت برنامه ریزی برای سفر بر عهده شما نیست. برنامه سفر را به صورت دسته جمعی انجام دهید و اجازه دهید دیگران نیز بخشی از کار را برعهده بگیرند. می توانید هماهنگ کردن تور، انتخاب هتل، برنامه ریزی برای گردش و سرگرمی و ... را به افراد دیگر بسپارید. این گونه هم روحیه سفر گروهی و مشارکت در شما ایجاد می گردد و هم این که اگر مسئله ای در برنامه پیش آمد همه شما را مقصر نمی دانند و سرزنش نمی نمایند.

تحقیق کنید

در خصوص مقصدتان تحقیق کنید و برنامه سفر خود را بچینید. این کار را می توانید با استفاده از جستجو در اینترنت و وب سایت های گردشگری انجام دهید. در خصوص مقصدتان مطالعه کنید و بدانید که به کجا سفر می کنید. از چه مکان هایی می توانید بازدید کنید و چه غذاهای نوی را می توانید امتحان کنید. در خصوص مردم آن منطقه، آداب و رسوم، پوشش و ... تحقیق کنید. دریافت اطلاعات لازم در خصوص مقصد موردنظرتان باعث می گردد کمتر با اتفاقات غیر منتظره روبرو شوید.

بپذیرید که نمی توانید از همه مکان ها تماشا کنید

اگر مقصد شما دارای مکان های تماشای و سرگرمیی فراوانی باشد، قطعا در مدت کوتاه و برنامه ریزی سفر نمی توانید از تمامی آن مکان ها تماشا کنید. پس این موضوع را بپذیرید و از عجله کردن و استرس بپرهیزد. اگر می توانید زمان سفر خود را افزایش دهید وگرنه سر فرصت جاهایی که برای شما مجذوب کنندهیت بیشتری دارند را انتخاب و از آن ها بازدید کنید. اگر مقصود شما از سفر استراحت و به دست آوردن آرامش است، پیشنهاد می کنیم از حضور در مکان های شلوغ و پرسرو صدا پرهیز کنید و بیشتر زمان خود را در مکان هایی بگذرانید که می توانید لذت بیشتری از آن ببرید و لحظات آرامی را بگذرانید.

برنامه ریزی برای سفر اضطراری

زمانی که در سفر افراد مسن یا کودک همراه شما هستند، حتما برنامه دقیق تری داشته باشید. ممکن است مسئله ای برای سلامتی آن ها رخ دهد. این موارد را از قبل برنامه ریزی کنید تا در شرایط به وجود آمده دچار سردرگمی و نگرانی نشوید. دفترچه بیمه و بعلاوه خلاصه ای از پرونده پزشکی آن ها را به همراه داشته باشید. قطعا آن ها نمی توانند پا به پای شما در تمامی طول سفر همراهتان باشند. زمانی را برای استراحت این افراد در نظر بگیرید و مراقبت های لازم مانند مصرف داروهایشان در زمان معین را از قلم نیاندازید.

وضع قوانین در سفرهای گروهی

اگر در یک سفر گروهی شرکت می کنید، شاید یک سفر برای شما کمی سخت باشد. زیرا هرکسی ویژگی های شخصیتی و نظر خود را دارد و این ممکن است برنامه سفر را کمی مشکل کند. از این رو سعی کنید قبل از شروع سفر یک سری قوانین را برای روزهایی که باهم هستید، وضع نمایید. قوانین باید طوری باشد تا همه افراد بتوانند از آن تبعیت نمایند. این گونه می توانید ساعات خوبی را با کمترین مشکل کنار هم بگذرانید. به عنوان مثال قوانین می تواند طوری باشد تا افراد بتوانند از مکان های مورد علاقه خود تماشا نمایند و مجبور نباشند تا همه جا باهم بروند. در این صورت می توانید ساعتی خاص را برای صرف ناهار یا شام اختصاص دهید و همه در آن ساعت در یک مکان مورد توافق دورهم جمع شوند.

دوری از درگیری های کاری

اگر از قبل برای سفرتان برنامه ریزی کنید، می توانید زمان درستی را برای این کار انتخاب کنید. زمانی که به حضور شما در محل کارتان احتیاج کمتری باشد تا شما بتوانید با خیال آسوده به سفر بروید. سعی کنید تمامی کارهایی که به شما محول شده است را قبل از مسافرت خود به اتمام برسانید و یا اگر احتیاج به شرح یا هماهنگی است، قبل از رفتن برنامه ریزی سفر را انجام دهید و همکارانتان را در جریان کارهای خود قرار دهید. بعلاوه از آن ها بخواهید تا در سفر برای صحبت های کاری با شما تماس نگیرند تا شما بتوانید بدون هیچ گونه درگیری کاری از سفر خود لذت ببرید.

متفاوت باشید

سعی کنید در سفرتان مثل همواره رفتار نکنید و راحت باشید. شاید برایتان لذت بیشتری داشته باشد اگر شبیه به مردم منطقه ای که در آن هستید رفتار کنید، لباس آن ها را بپوشید و غذاها و نوشیدنی های آن ها را امتحان کنید. از تجربه چیزهای نو نترسید. از دیگران انتظار کمتری داشته باشید. تمام نگرانی هایتان را به عنوان یک زن خانه دار، کارمند، مغازه دار یا رئیس کنار بگذارید و با تمام وجود از لحظه لحظه سفرتان لذت ببرید تا بتوانید خاطرات به یاد ماندنی را بسازید.

سبک سفر کنید

در برنامه ریزی سفر از جمع کردن وسایل اضافه خود داری کنید. سبک سفر کردن می تواند کاهش استرس را برای شما به همراه داشته باشد. چمدان های سنگین با خود حمل نکنید. پول زیادی را با خود به همراه نداشته باشد. وسایل اضافی را که ممکن است حتی یک بار هم به آن احتیاج نداشته باشید با خود به سفر نبرید. این گونه می توانید لذت بیشتری از سفر خود برده و راضی تر باشید.

لذت در لحظه

طوری برنامه سفر بریزید که از تمامی لحظات سفرتان لذت ببرید. مانند بچه ها راحت رفتار کنید، آواز بخوانید، کفش های خود را از پا در آورید و دنیای نوی برای خود بسازید. به خود سخت نگیرید. شما قرار است در این سفر آرامش داشته باشد و از هرگونه استرس و نگرانی دور باشید. فکر نکنید حتما هتل های لوکس و رستوران های گرانقیمت می توانند برنامه سفر و سفر شما را مجذوب کننده و به یادماندنی نمایند. بلکه شادی و لذت بردن در کنار همراهانتان است که می تواند یک سفر خاطره انگیز را برایتان رقم بزند.

برنامه سفر عالی برای بازگشت

دیگر برنامه ریزی سفر و سفر تمام شد. سعی کنید پس از بازگشت از سفر، یک یا دو روز به خود استراحت دهید و سپس کار خود را شروع نمایید. جلسات مهم کاری خود را بلافاصله پس از برگشت از سفر برنامه ریزی نکنید. در دو روزی که به خود فرصت می دهید با همکارانتان تماس گرفته و از موارد و اتفاقاتی که در مدت نبود شما اتفاق افتاده است، آگاه شوید. اگر بتوانید آهسته تر و آرام وارد محیط کاری خود شوید می توانید قوی تر و موثرتر کار خود را شروع کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 2 بهمن 1401 بروزرسانی: 2 بهمن 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1622

به "برنامه ریزی سفر ، چگونه تعطیلاتی بدون استرس داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی سفر ، چگونه تعطیلاتی بدون استرس داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید