افسردگی، ما را چاق تر می نماید

به گزارش مجله سیاران، کلمات بار نفی و مثبت خود را در ذهن و تصویری که از خود داریم می گذارند. جملاتی از قبیل تو خوشگلی، تو چاقی یا تو لاغری فقط یک سری سلایق شخصی و جملات ساده هستند؛ اما گاهی اوقات آن قدر این کلمات برای ما مهم می شوند که به سلامت روان آسیب می زنند همچنین آرامش و اعتماد به نفس را از ما می گیرند. حالا اگر شما به همان افراد بگویید جای گلدان خانه شان را به سلیقه شما عوض نمایند هیچ وقت این کار را نمی نمایند. اما شما به سلیقه آنها از بدن خود شرمسار، خشمگین و متنفر می شوید. چاق بودن بعضی افراد به علت متابولیسم بدنی شان است و بعضی دیگر به علت بیماری یا قرص هایی که مصرف می نمایند چاق می شوند.

افسردگی، ما را چاق تر می نماید

دسته ای از افراد نیز در عین سلامت بودن تپل هستند. این چه اشکالی دارد؟ درست است چاق بودن به سلامت بدن آسیب می رساند؛ اما نه به ارزش تخریب شخصیت و از دست دادن سلامت روان. هیچگاه نباید به کسی بگوییم چاق است یا وزن اضافه نموده است. مطمئن باشید همه در خانه آیینه دارند و خودشان این را تشخیص می دهند. ولی ممکن است حرف های ما او را بیازارد و نقطه آغاز افسردگی فرد گردد.

رابطه مستقیم افسردگی و چاقی

وقتی بیشتر فکر می کنیم مغز ما بیشتر سوخت می سوزاند و وقتی به افکار منفی فکر می کنیم سوخت و ساز مغز چند برابر می گردد. سوخت رایج مغز تنها گلوکز (قند) است. وقتی مغز پیغام گرسنگی می دهد، ما غذا می خوریم که شامل چربی ها و کربوهیدرات ها هستند. چربی ها و کربوهیدرات ها در بدن ذخیره می شوند و با تمام شدن گلوکز، مغز دومرتبه پیغام گرسنگی به بدن می دهد و ما دوباره غذایی که شامل کربوهیدرات و چربی ها است می خوریم و این چرخه بارها تکرار می گردد. حرف هایی که از دیگران و جامعه می شنویم که ما را ناراحت می نمایند، در آخر اگر درگیر شویم خود را به ورطه افسردگی می کشانیم. نه تنها لاغر نمی شویم؛ بلکه چاق تر هم می شویم.

لاغر کردن نیز خطراتی دارد

بعضی افراد به دلیل تصمیم احساسی که می گیرند به یک باره می خواهند در مدت کمی، خیلی زیاد وزن کم نمایند. این تصمیم ها و عملنمودهای احساسی شما را در معرض کمبود ویتامین، ریزش مو، پیری پوست، آسیب به اعضای داخلی بدن از جمله کلیه، اختلالات هورمونی و افسردگی قرار می دهد. در آن موقع شما یک فرد تپل، سلامت و شاد بودید حالا یک فرد لاغر با کلی مسائل روحی و جسمی. کدام یک را انتخاب می کنید؟

می توانید لاغر کردن را در مراحلی امن انجام دهید

 • نظر خودتان را هم بپرسید
 • اگر دیگر نگران دید افراد جامعه نسبت یه خود نبودید پس حالا می توانید درباره لاغری تصمیم بگیرید
 • رژیم را جدی بگیرید و با نخوردن خود را لاغر نکنید
 • با مشورت پزشک از قرص های مکمل بهره ببرید
 • انواع میوه و سبزیجات بخورید
 • آب و مایعات زیاد بنوشید
 • پیاده روی را دست کم نگیرید
 • ورزش را از آسان به سخت آغاز کنید
 • به بدنتان سخت نگیرید
 • هیچ گاه خود را با دیگران مقایسه نکنید
 • خودتان را به خاطر تلاشی که می کنید سرزنش نکنید
 • یک لباس با سایز ایده آل بخرید و در جلوی چشم بگذارید تا انگیزه شما را بیدار نگه دارد

در این باره بخوانید:

7 راه برای جلوگیری از پرخوری در دوران کرونا؛ تکلیف رژیم کاهش وزن چیست؟

آیا سلولیت با کرم و روغن از بین می رود؟

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 770

به "افسردگی، ما را چاق تر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افسردگی، ما را چاق تر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید