اجرای پروژه بین المللی برای سبز کردن ساختمان ها، 2 سازه دولتی اولین داوطلبان پایلوت

به گزارش مجله سیاران، پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان یک پروژه بین المللی است که با هدف بهینه سازی مصرف انرژی به صورت مشترک از سوی صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی می گردد و در گام نخست دو ساختمان دولتی بزرگ داوطلب اجرای روش های بهینه سازی مصرف انرژی شدند و آنالیز ها حاکی از کاهش قابل توجه مصرف انرژی در آنها شده است.

اجرای پروژه بین المللی برای سبز کردن ساختمان ها، 2 سازه دولتی اولین داوطلبان پایلوت

جهت دریافت خدمات قیمت آلاچیق حصیری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، پروژه اصلاح قوانین بازار؛ بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان طرحی است که با هدف افزایش کارایی انرژی ساختمان های مسکونی و تجاری-اداری، با همکاری مشترک صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF)، برنامه عمران سازمان ملل متحد و ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آگوست سال 2015 میلادی آغاز به کار کرد.

در این پروژه، سه رویکرد آنالیز و بازبینی اسناد سیاستی، قوانین و استانداردهای کارایی انرژی و محیط زیست در کنار برچسب انرژی ساختمان با هدف طراحی برنامه راهبردی و عملیاتی بین­ بخشی و اجرای آن، اجرای پروژه های پایلوت کارایی انرژی و محیط زیست در ساختمان های نمونه و اجرای فرایند ارزیابی و صحت سنجی و ایجاد تحول ساختار بازار انرژی در بخش ساختمان با آموزش حرفه ای تمام ذینفعان زنجیره ارزش کارایی انرژی و محیط زیست در کنار تهیه مشوق ها و جریمه ها در جهت توسعه طرح های پیشنهادی فرایند تامین اقتصادی به صورت همزمان پیگیری می گردد.

تامین اقتصادی اجرای این طرح از محل تسهیلات جهانی محیط زیست به مبلغ چهار میلیون دلار آمریکا و تامین اقتصادی مشترک از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مبلغ 28 میلیون و 391 هزار و 760 دلار آمریکا تعیین شده است، ضمن آنکه از سوی برنامه عمران ملل متحد مبلغ 125 هزار دلار آمریکا برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است.

اعضای کمیته راهبری و ذی نفعان کلیدی این پروژه بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان ملل (UNDP) و صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست است.

یکی از اهداف پروژه بین المللی بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان، اجرای راهکارهای بهینه سازی انرژی به صورت پایلوت در ساختمان های عمومی منتخب شهر تهران است.

در این راستا، اجرای کامل راهکارهای بهینه سازی انرژی در دو ساختمان پایلوت از 22 ساختمان بسته اول پایلوت ها انجام شد.

ساختمان اول؛ وزارت تعاون

اولین ساختمان، ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که در آن با انجام ممیزی انرژی به روش درجه سرمایه گذاری، راهکارهای مناسب برای بهینه سازی مصرف انرژی از قبیل نصب سامانه کنترل هوشمند موتورخانه گرمایشی، سامانه پایش آنلاین سیستم گرمایشی، سامانه کنترل هوشمند پمپ های سیرکوله ساختمان شامل تابلوی برق، پنل کنترلی HMI با قابلیت اتصال به شبکه برای سه پمپ مربوط به فن کوئل ها، درایو کنترل الکتروموتور پمپ های فن کوئل ها، سامانه کنترل هوشمند فن کوئل ها، بازرسی و شناسایی گلوگاه ها و تعمیر و نگهداری سیستم گرمایشی در طول پروژه برای ساختمان در این ساختمان اجرایی شد.

بازرسی و شناسایی گلوگاه ها و تعمیر و نگهداری سیستم سرمایشی و سیستم تهویه هواسازها و فن کوئل ها در طول پروژه، عایق کاری منابع کوئلی افقی هر کدام به ظرفیت 750 لیتر و سامانه مانیتورینگ تجهیزات پمپ ها و فن های موتورخانه از دیگر بخش های این پروژه بوده است.

با استفاده از این راهکارها صرفه جویی قابل ملاحظه ای در ساختمان به وجود آمد. به گونه ای که برآورد صرفه جویی های حاصل از اجرای این راهکارها در ساختمان های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 17 درصد در برق و 38 درصد در گاز بوده است.

ساختمان شهرداری منطقه 3

ساختمان دوم، شهرداری منطقه 3 بوده است. در این پایلوت پس از ممیزی انرژی و انتخاب مناسب ترین راهکارها، همه آنها در ساختمان اجرا و پیاده سازی شدند. اجرا و نصب سیستم کنترل هوشمند گرمایش، اجرا و نصب سیستم کنترل هوشمند سرمایش، ارتقای سیستم روشنایی و معاینه فنی موتورخانه از راهکارهای صورت گرفته در این ساختمان است.

صرفه جویی در ساختمان شهرداری منطقه سه، 29 درصد در برق و 30 درصد در گاز است.

نصب سروری برای پایش مصرف انرژی

در راستای اجرای پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان از سوی معاونت علمی، سرور سامانه پایش و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان محل پژوهشکده علوم و فناوری شریف نصب شد.

در مرحله اول، این سرور اطلاعات انرژی 10 ساختمان پایلوت در این پروژه و 15 ساختمان جدید را پایش و ذخیره سازی می نماید و در مرحله دوم اطلاعات انرژی ساختمان های دیگر نیز به آن اضافه خواهد شد.

به گفته طراحان این سامانه، پیش بینی می گردد تا سال 1400 با همکاری و همیاری سازمان های ذیربط، این سرور امکان ذخیره و پایش اطلاعات انرژی تمامی ساختمان های تهران را در بر خواهد داشت.

این سامانه هوشمند در سه مرحله طراحی، ساخت و بهره برداری ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد و مطابق با این سامانه علاوه بر تعیین رده و برچسب انرژی، در نهایت میزان بهره وری انرژی در ساختمان تعیین شده و نتیجه این کاهش جهت معامله به بازار بهینه سازی مصرف انرژی انتقال داده می گردد.

با راه اندازی این سامانه نقش طراحان و ناظران در پایش اطلاعات انرژی و رتبه بندی انرژی ساختمان ها ساماندهی شده و داده های آماری دقیق و قابل استنادی ذخیره سازی خواهد شد.

رتبه اول ایران در سوزاندن انرژی

دکتر علی وطنی، مجری ملی پروژه بهینه سازی انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در کشور روزانه 2 میلیون بشکه نفت و 3 میلیون معادل بشکه نفت، گاز مصرف می گردد، گفت: جمعا روزانه 5 میلیون بشکه مصرف انرژی داریم که این میزان مصرف در سال معادل 108 میلیارد دلار هزینه می گردد.

وی ادامه داد: اگر ما در کشوری مثل ژاپن بودیم، باید سالانه 1080 میلیارد دلار کالا فراوری و صادر می کردیم و با آن 108 میلیارد دلاری که باقی می ماند، می توانستیم هزینه سوخت را پرداخت کنیم.

وطنی با بیان اینکه زمانی شدت مصرف انرژی در ایران 18 برابر ژاپن بود و الان حدود 9 برابر شده است، خاطر نشان کرد: در کشور ما ساده ترین راه مصرف انرژی سوزاندن آن است که ما ایرانی ها در این کار رتبه اول را داریم.

مجری ملی پروژه بهینه سازی انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه روزانه 6 میلیارد تومان در ساختمان های کشور انرژی مصرف می گردد، گفت: سهم تهران 25درصد است که معادل 1.55 میلیارد تومان در روز و در سال حدود 500 میلیارد تومان می گردد و ما به جای اینکه این انرژی را بهینه مصرف کنیم، آن را می سوزانیم.

دکتر وطنی در سرانجام گفت: هزینه زیادی در کشور صرف ساختن بیمارستان می گردد. متاسفانه ابتدا با افزایش آلودگی هوا مردم را بیمار نموده و بعد برای درمان آنها هزینه های گزاف صرف می کنیم، در حالی که می توانیم انرژی کمتری بسوزانیم، آلودگی کمتری ایجاد گردد تا مردم کمتر بیمار شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 163

به "اجرای پروژه بین المللی برای سبز کردن ساختمان ها، 2 سازه دولتی اولین داوطلبان پایلوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای پروژه بین المللی برای سبز کردن ساختمان ها، 2 سازه دولتی اولین داوطلبان پایلوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید