5 تمرین خودمراقبتی ضروری برای داشتن زندگی سالم و شاد

به گزارش مجله سیاران، اگر از خودتان مراقبت نکنید، هیچ توصیه ای به کاهش استرس شما کمک نمی کند. اگر خواب کافی نداشته باشید، مدیتیشن برای شما مفید نخواهد بود؛ حتی ممکن است در حین مدیتیشن چرت بزنید، چراکه به نیاز بدن خود به خواب بی توجه بوده اید. در سایر زمینه ها هم به همین شکل است. اگر بدن تان را با مواد غذایی سالم و غنی از مواد مغذی تغذیه نکنید، هر از گاهی ورزش کردن نمی تواند تأثیر زیادی در کاهش استرس شما داشته باشد.

5 تمرین خودمراقبتی ضروری برای داشتن زندگی سالم و شاد

اگر می خواهید تکنیک های کاهش استرس مؤثر باشند، ابتدا باید به نیازهای اساسی خود توجه کنید. با ما در این مقاله از خبرنگاران مگ همراه باشید تا با کارهایی که باید برای مراقبت از خودتان انجام دهید و دلیل اهمیت آن ها آشنا شوید.

خودمراقبتی چیست؟

تعریف خودمراقبتی عبارتست از: فرآیند چندبعدی و چندوجهی از مشارکت هدفمند در استراتژی هایی که عملکرد سالم را ارتقا و بهزیستی را افزایش می دهند. به عبارت دیگر، خودمراقبتی عملی است آگاهانه که فرد برای ارتقای سلامت جسمی، فکری و عاطفی خود انجام می دهد.

خودمراقبتی انواع زیادی دارد و برای ایجاد انعطاف پذیری در برابر آن دسته از عوامل استرس زا که نمی توانید آن ها را از بین ببرید، حیاتی است. وقتی اقداماتی را برای مراقبت از فکر و بدن خود انجام می دهید، در حقیقت خودتان را برای داشتن بهترین زندگی آماده می کنید. با این حال متأسفانه بسکمک از مردم خودمراقبتی را به جای یک اولویت، یک امر تجملی می دانند. در نتیجه، هنگام مقابله با چالش های اجتناب ناپذیر زندگی احساس خستگی و ناتوانی می کنند.

انواع خودمراقبتی

مراقبت از خود فقط این نیست که راهی برای آرامش پیدا کنید؛ بلکه به این معنی است که از نظر فکری، جسمی، عاطفی، اجتماعی و معنوی از خودتان مراقبت کنید. بنابراین یافتن تعادلی که به شما اجازه دهد به همه این زمینه ها توجه کنید، مهم است. گاهی اوقات ممکن است برای بازگرداندن تعادل یا رهایی از یک عامل استرس زا به مراقبت بیشتری در یک زمینه خاص نیاز داشته باشید.

1. خودمراقبتی جسمی

اگر می خواهید بدن تان به طور مؤثر کار کند، باید از آن مراقبت کنید. به خاطر داشته باشید که یک ارتباط قوی بین بدن و فکر شما وجود دارد. وقتی از بدن خود مراقبت می کنید، بهتر فکر می کنید و احساس بهتری خواهید داشت.

خودمراقبتی جسمی به این معنی است که چگونه غذا می خورید و سوخت مورد نیاز بدن تان را تأمین می کنید، چقدر می خوابید، چقدر فعالیت بدنی انجام می دهید و چقدر به نیازهای جسمی خود رسیدگی می کنید. چکاپ های دوره ای و مراجعه منظم به پزشک، مصرف دارو طبق توصیه پزشک و مدیریت سلامت همگی بخشی از خودمراقبتی جسمی هستند.

وقتی نوبت به خودمراقبتی جسمی می رسد، سؤالات زیر را از خود بپرسید تا زمینه هایی را که به بهبود نیاز دارند، شناسایی کنید:

 • آیا به میزان کافی می خوابید؟
 • آیا رژیم غذایی شما می تواند انرژی مورد نیاز بدن تان را تأمین کند؟
 • آیا مراقب شرایط سلامتی خود هستید؟
 • آیا به میزان کافی ورزش می کنید؟

2. خودمراقبتی اجتماعی

زندگی اجتماعی کلید خودمراقبتی است. اما غالباً وقت گذاشتن برای دوستان سخت است و وقتی زندگی پرمشغله ای داشته باشید، ممکن است از روابط اجتماعی خود غافل شوید. ارتباط اجتماعی برای آرامش و بهزیستی شما مهم است. بهترین راه برای پرورش و حفظ روابط نزدیک، صرف زمان و انرژی برای برقراری ارتباط با دیگران است.

برای مدت زمانی که باید به دوستان خود اختصاص دهید یا روی روابط خود کار کنید، تعداد ساعت مشخصی وجود ندارد. نیازهای اجتماعی افراد با هم فرق دارد. نکته کلیدی این است که بفهمید نیازهای اجتماعی شما چیست و برای ایجاد یک زندگی اجتماعی بهینه وقت کافی اختصاص دهید. برای ارزیابی خودمراقبتی اجتماعی، به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا با دوستان خود به میزان کافی وقت می گذرانید؟
 • برای تقویت روابط خود با دوستان و خانواده چه می کنید؟

3. خودمراقبتی فکری

طرز فکر شما و چیزهایی که فکر تان را با آ ن ها پر می کنید به میزان زیادی بر سلامت روان شما تأثیر می گذارد. خودمراقبتی فکری شامل کارهایی است که فکر شما را هوشیار نگه می دارند، مانند پازل یا یادگیری در مورد موضوعی که شما را مجذوب خود می کند. همچنین ممکن است متوجه شوید که خواندن کتاب یا تماشای فیلم هایی که به شما انگیزه می دهند، فکر تان را تقویت می کند.

علاوه بر این، خودمراقبتی فکری شامل کارهایی می شود که به شما کمک می کنند از نظر روانی سالم بمانید. برای مثال، تمرین پذیرش و شفت به خود به شما اجازه می دهد که گفت وگوی درونی سالم تری داشته باشید. سؤالاتی که باید در مورد خودمراقبتی فکری از خودتان بپرسید، عبارتند از:

 • آیا زمان کافی برای فعالیت هایی که فکر شما را تحریک می کنند، اختصاص می دهید؟
 • آیا برای اینکه از نظر روانی سالم بمانید، کاری انجام می دهید؟

4. خودمراقبتی معنوی

تحقیقات نشان می دهد که سبک زندگی مذهبی یا معنویت به طور کلی سبک زندگی سالم تری است و هر چیزی که به شما کمک کند حس عمیق تری از معنا، درک یا ارتباط با هستی را ایجاد کنید، مفید است. سؤالات زیر می توانند به ارزیابی زندگی معنوی شما کمک کنند:

 • درباره زندگی و تجربیات خود چه سؤالاتی از خودتان می پرسید؟
 • آیا در آن دسته از اعمال معنوی که برای شما رضایت بخش هستند، شرکت می کنید؟

5. خودمراقبتی عاطفی

داشتن مهارت های مقابله ای سالم برای غلبه بر احساسات ناخوشایند مانند خشم، اضطراب و اندوه بسیار مهم است. خودمراقبتی عاطفی فعالیت هایی را شامل می شود که به شما در شناخت و بیان احساسات تان کمک می کنند.

مهم نیست که با همسر یا دوست صمیمی خود در مورد احساس تان صحبت می کنید یا زمانی را برای فعالیت هایی که به شما در پردازش احساسات تان کمک می کنند اختصاص می دهید، در هر صورت باید خودمراقبتی عاطفی را در زندگی خود بگنجانید. هنگام ارزیابی خودمراقبتی عاطفی می توانید به این سؤالات پاسخ دهید:

 • آیا برای پردازش احساسات خود از روش های سالمی استفاده می کنید؟
 • آیا فعالیت هایی را در زندگی خود گنجانده اید که به شما کمک کنند سرحال شوید؟

چرا خودمراقبتی مهم است؟

تحقیقات نشان داده که داشتن یک روتین خودمراقبتی مؤثر مزایای زیادی برای سلامتی دارد، از جمله:

 • کاهش اضطراب و افسردگی
 • کاهش استرس و بهبود تاب آوری
 • افزایش شادی
 • افزایش انرژی
 • کاهش فرسودگی شغلی
 • تقویت روابط بین فردی

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، خودمراقبتی مهم است، چون می تواند به ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماری ها و غلبه بر بیماری ها کمک کند. بعضی از اشکال خودمراقبتی مثل ورزش کردن، خواب کافی و هدفمند بودن با افزایش طول عمر مرتبط است.

یک برنامه خودمراقبتی شخصی داشته باشید

همه افراد نمی توانند از یک برنامه ی خودمراقبتی یکسان استفاده کنید. برای اینکه یک برنامه خودمراقبتی مؤثر داشته باشید، باید به زندگی و نیازهای خودتان توجه کنید تا مطمئن شوید که تحت فشار، استرس و فرسودگی قرار نمی گیرید.

ارزیابی کنید که کدام بخش از زندگی شما به توجه و مراقبت بیشتری نیاز دارد. زندگی خودتان را به طور مستمر مورد بازبینی قرار دهید. وقتی شرایط تان تغییر می کند، احتمالا ً باید تغییراتی در برنامه خود اعمال کنید. نکات زیر می توانند به شما در ایجاد یک برنامه خودمراقبتی مؤثر کمک کنند:

 • نیازهای خود را ارزیابی کنید: فهرستی از بخش های مختلف زندگی و فعالیت های مهمی که هر روز در آن ها شرکت می کنید تهیه کنید، شامل کار، مدرسه، روابط اجتماعی و خانواده.
 • عوامل استرس زا را در نظر بگیرید: با استفاده از فهرستی که در مرحله قبل تهیه کردید، در هر بخش عواملی را که باعث استرس شما می شوند شناسایی کنید و راه هایی برای مقابله با آن ها بیابید.
 • استراتژی هایی را برای مراقبت از خود طراحی کنید: به فعالیت هایی فکر کنید که به شما کمک می کنند در هر یک از بخش های زندگی خود احساس بهتری داشته باشید. برای مثال، معاشرت با دوستان می تواند راهی برای ایجاد ارتباطات اجتماعی سالم باشد.
 • برای چالش ها برنامه ریزی کنید: اگر متوجه شدید که جنبه خاصی از زندگی خود را نادیده می گیرید، برای تغییر آن برنامه ریزی کنید.
 • قدم های کوچک بردارید: لازم نیست همه چیز را به یکباره حل کنید. یک قدم کوچک را که می توانید برای شروع خودمراقبتی بردارید، شناسایی کنید.
 • زمانی را برای تمرکز بر نیازهای خود اختصاص دهید: حتی زمانی که کمبود وقت دارید باید خودمراقبتی را در اولویت قرار دهید تا کارآیی و اثربخشی شما بهبود یابد.

کلام پایانی

زندگی روزمره شما مشخص می کند که به چه نوع خودمراقبتی نیاز بیشتری دارید. ممکن است یک دانشجو با یک زندگی اجتماعی شلوغ به خودمراقبتی جسمی نیاز داشته باشد، اما برای یک فرد بازنشسته خودمراقبتی اجتماعی مهم تر باشد.

برنامه خودمراقبتی همه ی افراد مثل هم نیست. بنابراین، باید با توجه به نیازهای خود و آنچه که در حال حاضر در زندگی شما می گذرد، برنامه مخصوص خودتان را تنظیم کنید. هدف این است که هر روز با قدم های کوچکی که برمی دارید مطمئن شوید که برای مقابله با استرس و چالش های زندگی روزمره آماده هستید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: verywellmind

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1521

به "5 تمرین خودمراقبتی ضروری برای داشتن زندگی سالم و شاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 تمرین خودمراقبتی ضروری برای داشتن زندگی سالم و شاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید