گزارش معاملات جدید مربوط به عملیات بازار باز

به گزارش مجله سیاران، به گزارش خبرنگاران، پیرو اطلاعیه روز شنبه 18 بهمن ماه 1399 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، شش بانک و موسسه اعتباری در مهلت مشخص شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش 143.1 هزار میلیارد ریال به وسیله سامانه بازار بین بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

گزارش معاملات جدید مربوط به عملیات بازار باز

با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته ثبات نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق 35.5 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 16 روزه با حداقل نرخ 19.81 درصد به بانک های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش 35.8 هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دو شنبه 20 بهمن ماه انجام شد. همچنین در هفته گذشته یک هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

به علاوه، در یک هفته گذشته بانک ها و موسسات اعتباری در چهار نوبت از اعتبارگیری قاعده مند در مجموع به ارزش 66.4 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده نمایند.

شایان ذکر است بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد احتیاج بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می نماید. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش بینی شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، به وسیله انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می گردد. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت مشخص شده به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند.

منبع: روابط عمومی بانک مرکزی

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 911

به "گزارش معاملات جدید مربوط به عملیات بازار باز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش معاملات جدید مربوط به عملیات بازار باز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید