کتاب مسلم بن عقیل؛ شهید جاوید منتشر شد

به گزارش مجله سیاران، به گزارش خبرنگاران در خراسان رضوی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، این کتاب ترجمه کتاب ارزشمند حیاه الشهید الخالد مسلم بن عقیل اثر مشهور علامه باقر شریف القرشی از محققان و مورخان ژرف نگر و پرکار معاصر است که برای نخستین بار در ایران توسط مصطفی مهدوی آرا و سیدمهدی نوری کیذقانی به زبان فارسی ترجمه شده است.

کتاب مسلم بن عقیل؛ شهید جاوید منتشر شد

مسلم بن عقیل، نخستین پرچمدار و پیشگام در قیام مبارک حسینی است که در ابلاغ رسالت سرور شهیدان امام حسین (ع) به مردم کوفه و بیعت دریافت از آن هانقش خجسته ای ایفا کرد، اما کوفیان بعد از اینکه ابن مرجانه ستمگر، ترس و وحشت در بین صفوف آنها ایجاد کرد، به سرعت برگشتند و از اطراف مسلم پراکنده شدند؛ هرچند این فرمانده علوی چون کوهی سرفراز به تنهایی مقاومت کرد و صف ستمگران و طغیان گران مستبد را در هم کوبید. حیات مسلم بن عقیل تصویر درخشانی از جهاد در راه بالا بردن کلمه توحید در برابر سرکشی امویان ظالم است، از این رو در این پژوهش سعی شده زندگی ایشان مورد بحث و پژوهش قرار گیرد تا الگوی همگان شود.

کتاب مسلم بن عقیل، شهید جاوید به بررسی سیره پاک آن شخصیت بزرگ می پردازد کسی که در برابر ظلم و ستم ایستادگی کرد و بارگاه مطهرش چراغ فزونی شد که پیوسته زائران را از سراسر سرزمین های اسلامی به سوی خود فرا می خواند. گنبد شریف و سر به گردون سای مسلم مایه پند و اندرز آدمیان است، چرا که نیک فرجامی فقط برای پرهیزگاران، شهیدان و انسان های شایسته است.

این اثر در 6 فصل به بیان نسب درخشان مسلم بن عقیل، ولادت و ویژگی های اخلاقی و روحی یار با وفای امام حسین (ع) می پردازد و در ادامه حوادث تلخ و بحران های هولناک اهل بیت (ع) در روزگار بنی امیه و سرشت و طبیعت ناپاک کوفیان را بیان می کند. فصل های دیگر کتاب به داستان شهید مسلم بن عقیل و بیعت کوفیان با امام حسین (ع) به واسطه او و نیز شکستن بیعت ایشان آن هنگام که عبید اله بن زباد زمام امورشان را در دست می گیرد، می پردازد.

ایجاد ترس بین کوفیان و اعدام برخی از شخصیت های شاخص قیام، به زندان افکندن بسیاری از ایشان و حوادث هولناک دیگری که مسلم بن عقیل تا هنگام شهادتش از آن رنج می برد از دیگر اقدامات ابن زیاد بود که در فصل های پایانی کتاب آمده است.

شیوه ترجمه در این کتاب به صورت ارتباطی است و مترجمان سعی کرده اند، متنی روان را پیش روی خوانندگان فارسی زبان قرار دهند. در ترجمه ابیات عربی تاحد امکان جانب الفاظ رعایت شده است و متن عربی اشعار را هم آورده شده تا برای دوستداران ادب عربی قابل تطبیق با ترجمه فارسی باشد.

برخی از واژگان مرتبط با فرهنگ عرب قدیم اصطلاحات، مثل ها، اسم های علم و... در پاورقی توضیح داده شده تا ابهام احتمالی از ذهن خوانندگان فارسی زبان برطرف شود.

این اثر در شمارگان هزار نسخه و قطع رقعی منتشر شده و با قیمت 45 هزار توماان در فروشگاه های کتاب به نشر به علاقه مندان عرضه می شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1073

به "کتاب مسلم بن عقیل؛ شهید جاوید منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب مسلم بن عقیل؛ شهید جاوید منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید