هالیوود، مرکز صنعت فیلم سازی آمریکا

به گزارش مجله سیاران، امروزه کمتر کسی پیدا می شود که نام هالیوود را نشنیده باشد، همه ما هالیوود را با صنعت فیلم سازی آن می شناسیم. هالیوود ناحیه ای در شمال غربی مرکز شهر لس آنجلس است که در ایالت کالیفرنیا آمریکا واقع شده است. هالیوود مرکز حضور بسیاری از مهم ترین و مشهورترین استودیوهای فیلم سازی، ستارگان سینما و تلوزیون است، صنایع فیلم سازی مهمی چون جلوه ها، تدوین، وسایل فیلم، پیش تولید، و کمپانی های نور در هالیوود قرار دارند. مراسم اهدای جوایز موسیقی، سینما و تلویزیون مانند اسکار و گلدن گلوب و… در سالن ها و تئاترهای مشهور هالیوود برگزار می شوند. به دلیل همین عوامل امروزه هالیوود علاوه بر مرکز فیلم سازی به یک جاذبه گردشگری معروف نیز تبدیل شده است. سالیانه میلیون ها گردشگر از داخل و خارج برای بازدید از این مکان به لس آنجلس سفر می کنند.

هالیوود، مرکز صنعت فیلم سازی آمریکا

نگاهی بر پیشینه شکل گیری هالیوود

هوبارت جونستون وایتلى را می توان پایه گذار هالیوود کنونی دانست. وایتلی یک توسعه دهنده املاک و مستغلات بود که پیش از این، بیش از صد شهر در سراسر غرب ایالات متحده تأسیس کرده بود. وایتلی با خرید یک مزرعه 190 هکتاری، برنامه ساخت و توسعه یک شهر جدید را در ذهن خود می پروراند، و در نهایت تصمیم خود را با شهردار نیز مطرح نمود. دائیده ویلکوکس که برای کمک به توسعه هالیوود زمینی را اهدا کرد بود، نام هالیوود را از ایوار وید، همسایه خود از هالی کنیون و سرمایه گذار برجسته و دوست وایتلی، الهام گرفت. او همین نام را به شوهرش، هاروی اچ ویلکوکس توصیه کرد.

در سال 1902، هتل هالیوود توسط وایتلی، که رئیس بلوار و شرکت توسعه لس پاسیفیک بود، افتتاح شد، هدف وایتلی از ساخت این هتل، جلب خریداران زمین بود. قرار بود این هتل در آینده نزدیک در سطح بین المللی شناخته گردد. هتل هالیوود سال های زیادی مرکز زندگی و خانه ستاره های معروف بود. وایتلی برای پیشرفت و تبلیغ این منطقه، هزاران برنامه و امکانات را طرح ریزی نمود و میلیون ها دلار هزینه کرد.

هالیوود در 14 نوامبر 1903 با 88 رای موافق و 77 رای مخالف به عنوان شهر ثبت گشت. در سال 1910، شهر به منظور تأمین آب کافی و دستیابی به سیستم فاضلاب شهری، به ادغام با شهر لس آنجلس رای داد. با اضافه شدن هالیوود به لس آنجلس، نام خیابان پراسپکت (Prospect Avenue) به بلوار هالیوود تغییر یافت و تمام شماره های خیابان ها نیز تغییر کردند.

حضور صنعت فیلمبرداری در هالیوود

تا سال 1912، شرکت های بزرگ تولید فیلم معمولا در نزدیکی یا در لس آنجلس تولید فیلم می کردند. در اوایل دهه 1900، بیشترین حق ثبت امتیاز اختصاری فیلم ها توسط شرکت Motion Picture Patents توماس ادیسون در نیوجرسی انجام می شد؛ این امر باعث می شد که در اغلب موارد از سازندگان فیلم ها برای متوقف کردن تولیدات خود شکایت گردد. برای فرار از این امر، سازندگان فیلم به سمت غرب و به لس آنجلس نقل مکان کردند، جایی که تلاش برای اجرای حق ثبت امتیاز انحصاری ادیسون راحت تر بود.

منطقه هالیوود دارای آب وهوا معتدلی بود و به همین سبب دسترسی سریع به تنظیمات مختلف مربوط به فیلم سازی را ممکن می ساخت. شهر لس آنجلس رفته رفته پایتخت صنعت فیلم سازی در ایالات متحده شد. وجود طبیعتی چون کوه ها و دشت ها و قیمت پایین زمین، هالیوود را به مکانی مناسب برای ایجاد استودیوهای فیلم سازی تبدیل کرد.

در سال 1910، کارگردان معروف دی. گریفیث اولین کسی بود که در هالیوود فیلم متحرک را برای شرکت بیوگرافی ساخت. او یک یک فیلم کوتاه 17 دقیقه ای را در کالیفرنیای قدیم فیلمبرداری کرد. اولین فیلم نیز توسط یک استودیوی هالیوودی به نام شرکت فیلمبرداری نستور (Nestor Motion Picture Company) در 26 اکتبر 1911 فیلمبرداری شد. خانه هوبارت وایتلی به عنوان محل فیلمبردار استفاده شد. این فیلم بدون نام در وسط نخلستان آن ها در گوشه خیابان وایتلی و بلوار هالیوود فیلمبرداری شد.

اولین استودیوی هالیوود، شرکت نستور، در اکتبر 1911 توسط شرکت قنطورس (Centaur) تأسیس شد. چهار شرکت بزرگ فیلم سازی پارامونت پیکچرز، برادران وارنر، آر.ک.ئو و کلمبیا دارای استودیوهایی در هالیوود بودند. در دهه 1920، هالیوود تبدیل به پنجمین صنعت بزرگ فیلم سازی در کشور شد. هالیوود به­دلیل تصاویر کشیدن صحنه های پر زرق­و­برق از صنعت فیلم به شهر پر زرق­و­برق (Tinseltown) و کارخانه رویاها معروف شد.

توسعه هالیوود در دهه های اخیر

در سال 1923 در هالیوود هیلز، برای تبلیغ توسعه مسکن تابلوی بزرگی با عنوان HOLLYWOODLAND ساخته شد. در سال 1949، دفتر بازرگانی هالیوود برای تعمیر و بازسازی تابلو با شهر لس آنجلس قراردادی را منعقد کرد. در این توافق­نامه شرط شده بود که کلمه LAND از HOLLYWOOD حذف گردد تا تابلو به جای توسعه مسکن، تنها به منطقه اشاره کند. امروزه این تابلو بزرگ به نمادی برای شهر لس آنجلس و حتی آمریکا تبدیل شده است.

در اوایل دهه 1950، آزادراه هالیوود در گوشه شمال شرقی هالیوود احداث شد. ساختمان کپیتال رکوردز در خیابان واین، درست در شمال بلوار هالیوود نیز در سال 1956 ساخته شد. در سال 1958، طرحی مبنی بر پیاده رو مشاهیر هالیوود، با هدف ادای احترام به هنرمندان و سایر عوامل قابل توجه در صنعت سرگرمی، مطرح شد. پیاده رو مشاهیر هالیوود در در 8 فوریه 1960 به صورت رسمی افتتاح شد. امروزه در این پیاده رو نام مشاهیر زیادی از سرتاسر جهان حک شده است و علاقه مندان بسکمک را به این خیابان جذب می کند.

در نهایت در سال 1985، منطقه تجاری و تفریحی بلوار هالیوود در فهرست ثبت ملی اماکن تاریخی ثبت گشت. تئاتر دالبی که در سال 2001 با عنوان تئاتر کوداک در مرکز خرید هالیوود و هایلند افتتاح شد، محل برگزاری مراسم اسکار است. این مرکز خرید در محلی قرار گرفته است که هتل تاریخی هالیوود قبلاً در آن قرار داشته است. بین سالهای 2001 و 2016 بیش از 1200 هتل به منطقه هالیوود اضافه شده است. چهار هزار آپارتمان جدید و بیش از سی پروژه ساختمانی مختلف نیز در سال 2019 احداث شد.

مکان های معروف هالیوود

 • میدان CBS کلمبیا
 • استودیو چارلی چاپلین
 • گنبد سینراما
 • چهارراه جهان
 • تئاتر دالبی
 • تئاتر ارل کارول
 • تئاتر ال کاپیتان
 • فروشگاه فردریک هالیوود
 • تقاطع گوور گلچ
 • تئاتر چینی گرامن
 • تئاتر مصری گرامن
 • ساختمان هالیوود و وسترن
 • مرکز هالیوود و هایلند
 • تقاطع هالیوود و واین
 • قبرستان هالیوود برای همیشه
 • موزه میراث هالیوود
 • تئاتر هالیوود پالادیوم
 • معبد ماسونی هالیوود
 • موزه هالیوود
 • پیاده رو مشاهیر هالیوود
 • موزه موم هالیوود
 • موزه مادام توسو هالیوود
 • رستوران موسو و فرانک گریل
 • هتل روزولت

برگزاری رویدادهای ویژه در هالیوود

 • جوایز آکادمی اسکار در اواخر فوریه / اوایل مارس هر سال در منطقه هالیوود برگزار می گردد. تا قبل از سال 2004، این رقابت در اواخر ماه مارس یا اوایل آوریل برگزار می شد. از سال 2002، جوایز آکادمی اسکار در خانه جدید خود در تئاتر دالبی (کوداک سابق) در بلوار هالیوود و خیابان هایلند برگزار می گردد.
 • رژه کریسمس هالیوود رژه سالانه ای است که یکشنبه پس از روز شکرگذاری در هالیوود برگزار می گردد. این رژه مسیری 5.6 کیلومتری را در امتداد بلوار هالیوود دنبال می کند، سپس در امتداد بلوار سانست بازمی گردد. افراد مشهور مختلفی در میان شرکت کنندگان آن حضور دارند. رژه سال 2006 در 26 نوامبر، هفتاد و پنجمین دوره رژه کریسمس بود.
 • نیم ماراتن هالیوود یک رویداد سالانه دو در مسافت نیمه ماراتن 21.0975 کیلومتر است که هر بهار در هالیوود برگزار می گردد. این مسابقه در سال 2012 افتتاح شد و از آن زمان هر سال برای جمع آوری کمک های مالی و آگاهی برای پناهگاه های جوانان بی خانمان لس آنجلس برگزار می گردد. این مسابقه از بلوار هالیوود آغاز می گردد و از محله های سیلورلیک لس آنجلس عبور می کند ، سپس در پیاده روی مشاهیر هالیوود در خیابان واین به سرانجام می رسد.

آمریکا

منبع: الی گشت
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 749

به "هالیوود، مرکز صنعت فیلم سازی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هالیوود، مرکز صنعت فیلم سازی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید