معرفی دیدنی های شهر راور Ravar

به گزارش مجله سیاران، راور در شمالی ترین بخش استان کرمان واقع شده است. این شهرستان با وسعتی حدود 13520 کیلومتر مربع از شمال به استان خراسان جنوبی، از شرق و جنوب به شهرستان کرمان و از غرب و جنوب غربی به شهرستان زرند محدود میگردد. در شهرستان راور کاروانسراها، قلعه ها، برج ها و رباطهای زیادی دیده می گردد که تاریخچه هریک از آنها احتیاج به مطالعات بیشتری دارد. در ادامه مطلب همراه خبرنگاران باشید تا با دیدنی های راور بیششتر آشنا شوید.

معرفی دیدنی های شهر راور Ravar

بلیط هواپیما در طاهاگشت

قلعه قه قهه راور

قلعه قه قهه مربوط به دوره ساسانیان - دوران پس از اسلام و در شهرستان راور در استان کرمان، روستای ده شیب واقع شده است. قلعه قه قهه در تاریخ 1 فروردین 1345 با شمارهٔ ثبت 498 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قلعه قه قهه در شهر راور یکی از آثار باستانی ارزشمند راور با قدمتی 3000 تا 4500 ساله که با وجود اشیاء ارزشمند و گران قیمت در دل آن به این بلا دچار شده است.

برج امیر نخعی

برج امیر نخعی مربوط به دوره پهلوی است و در راور، فلکه فرمانداری، خیابان معلم (خیابان گلنار)، نبش کوچه شماره 13، پلاک 531 واقع شده و این اثر در تاریخ 2 مرداد 1387 با شمارهٔ ثبت 23123 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. برج امیر، از دو برج دوقلو تشکیل شده است که در منزل آقای امیر نخعی واقع شده است و به برجهای امیر معروفند.

برج فیض آباد

برج فیض آباد مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان راور، بخش مرکزی، دهستان راور، روستای فیض آباد واقع شده و این اثردر تاریخ 7 اسفند 1386 با شمارهٔ ثبت 21504 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آبشار مکی

روستای مکی در 35 کیلومتری شرق راور و در همسایگی بخش شمالی کویر لوت قرار گرفته است. در این روستا، تنگه ای پوشیده از انجیر وحشی، بنه، علف شورف بادام کوهی درمنه دیده می شود که آبشار زیبایی را نیز دردل خود جای داده است. این آبشار در جهت جریان خود، بستر سنگی رودخانه را فرسایش جالبی بخشیده و با ریزش 12 متری برحوضچه سنگی، صدای خروشانی را در دره مکی می پراکند. صدایی که شنیدن آن در حاشیه کویر لوت، جالب توجه است. پوشش خزه ها و پرسیاوشان وحشی در حاشیه آبشار، جذابیت بصری خاصی را رقم می زند. مکی (راور)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان راور در استان کرمان است.

یخدان راور

یخدان راور دارای دیواری به طول 60 متر و ارتفاع 5/6 متر از بناهای عصر قاجار در فاصله 140 کیلومتری شمال شهرستان کرمان و در انتهای خیابان امام خمینی شهر راور واقع شده است.این یخدان با ارتفاع بیش از 9 متر و دارای دو پوشش بر فراز چاله یخ ساخته شده است و قطر گنبد آن به بیش از 14 متر می رسد.

دخمه زرتشتیان شریف آباد

این دخمه در نزدیکی روستای شریف آباد بربالای تپه ای ساختمان مدوری وجود دارد که به دخمه زرتشتیان معروف است.این بنا خودبیانگر برخی از حقایق تاریخی در خصوص راور می باشد و آدمی را به واقعیت نزدیک می سازد که راور نیز سالهای قبل یکی از مراکز زرتشتی نشین بوده است.دخمه که زرتشتیان به زبان خودشان آن را دادگاه می نامند و پارسیان هندوستان آن را (دخمو-Dakhmo)می خوانند در کتابهای انگلیسی Tower of silence یعنی (برج سکوت) نام گرفته محوطه ای است مدور که در بالای کوه تا تپه بلند واقع شده وغالبا از آبادیهای اطراف چندین فرسخ فاصله دارد. دیوار اطراف دخمه را از سنگ و گچ یا سیمان و…می سازند ودر وسط دخمه چاه عمیق وسیعی حفر می کردند که استخوانهای مردگان درون آن می ریزند که زرتشتیان ایران آنرا (سراده یا استه دان) یعنی (استخوان دان) می نامند.علت استفاده از دخمه برای نگهداری مردگان به اعتقادات زرتشتیان بر می شود زیرا آنها معتقد بودند که در صورت دفن جسد مرده در زمین خاک آلوده می شود وبدلیل احترام خاصی که برای خاک قائل بودند این کار را انجام نمی دادند که بعد ها بدلیل رعایت مسائل بهداشتی استفاده از دخمه برای دفن مردگان ممنوع شد.

آبشار فیض آباد

آبشار فیض آباد در استان کرمان واقع است. این آبشار با فاصله 45 کیلومتر در شمال غرب شهر راور، در بخش بالایی روستای فیض آباد قراردارد و حدود 2 کیلومتر از فیض آباد علیا بالاتر است. آبشار به صورت خروشان از شیب دیواره سرازیر می شود و به دلیل قرار دریافت تخته سنگ ها در جهت حرکت آب و پرتاب سریع آب، صدای خروش مناسبی را در فضا می پراکند. ارتفاع آبشار کمتر از5 متر است؛ اما جریان آب آن، فیض آباد را به یکی از زیباترین مناطق روستایی شمال استان تبدیل کرده است.

روستای گوجر

در شمالی ترین بخش استان کرمان، روستای سرسبز و زیبای گوجر واقع شده است. این روستا که در 50 کیلومتری شهرستان راور قرار گرفته است، از غرب به بهاباد و از جنوب به روستاهای فیض آباد و شهرستان کوهبندان منتهی می شود.بیشتر مردم راور کشاورزند؛ در گذشته، به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب فراوان، این روستا قطب کشاورزی منطقه بوده و محصولات بسیاری از مزارع و باغ های آن برداشت می شد که متأسفانه به دلیل خشکسالی های اخیر، در حال حاضر از این منطقه فقط پسته برداشت می شود. امروزه، آب مورد احتیاج این روستا و آبادی های اطراف آن، از چشمه و قنات تأمین می شود.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 120

به "معرفی دیدنی های شهر راور Ravar" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی دیدنی های شهر راور Ravar"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید