عکس ، تیم منتخب فصل انتخاب شد ، سهم استقلال و پرسپولیس در جمع بهترین ها

به گزارش مجله سیاران، بهترین و موثرترین بازیکنان لیگ بیست و دوم فوتبال ایران در قالب یک تیم کنار هم قرار گرفتند.

عکس ، تیم منتخب فصل انتخاب شد ، سهم استقلال و پرسپولیس در جمع بهترین ها

به گزارش خبرنگاران آنلاین، بازی های فصل 02-1401 لیگ برتر با حساسیت بالایی تا آخرین روز دنبال شد و تیم قهرمان هم تا هفته پایانی معین نبود که در نهایت پرسپولیس توانست پس از یک فصل ناکامی، دوباره به این عنوان دست پیدا کند و البته سپاهان هم نمایش شایسته و پایاپای برای رسیدن به این عنوان ارائه کرد.

شاگردان یحیی گل محمدی در شرایطی به قهرمانی لیگ برتر رسیدند که در هفته های پایانی فوق العاده ظاهر شدند و امتیاز از دست ندادند که در این بین، نقش بعضی بازیکنان کلیدی تر از نفرات دیگر بود و می توان به تاثیرگذاری ویژه چهار سرخ پوش برای رسیدن به قهرمانی اشاره نمود و در سپاهان نیز در کنار دیگر ستاره ها، چهار نفر ویژه تر از همه بودند و جلب توجه زیادی داشتند که نام این هشت نفر از تیم های اول و دوم جدول، در تیم منتخب فصل جای گرفته است.

جدا از چهار بازیکن پرسپولیس و چهار بازیکن سپاهان، استقلال هم دو فوق ستاره در بین مهره های خود داشت که بیشتر از همه برای حضور در بین سه تیم بالای جدول خودنمایی کردند و درخشیدند و یازدهمین نفر هم از خط میانی تراکتور انتخاب شده که تنها خارجی در جمع 11 ستاره منتخب فصل از نگاه جمعی از مربیان، کارشناسان و آرای مخاطبان است:

دروازه بان:

علیرضا بیرانوند (پرسپولیس)

در بازگشت به پرسپولیس به چیزی جز کسب قهرمانی فکر نمی کرد و به خوبی می دانست درخشش و بسته نگه داشتن دروازه اش تا چه مقدار می تواند تیمش را به جام برساند. علیرضا بیرانوند پس از دو فصل ناموفق در انتقال به پرتغال، سال موفقی همراه با پرسپولیس داشت و در نهایت هم توانست با ثبت بیشترین کلین شیت لیگ برتر یکی از عوامل اصلی قهرمانی سرخ پوشان باشد. بیرانوند در 18 مسابقه این فصل دروازه خود را بسته نگه داشت و با وجود اینکه یک اخراج مستقیم هم تجربه کرد، توانست روند خوب خود را حفظ کند و دستکش طلا و جام را به همراه یکدیگر بگیرد.

مدافعان:

رامین رضاییان (سپاهان)

پس از اینکه نتوانست همراه با پرسپولیس قهرمانی را تجربه کند و در فهرست خروج یحیی گل محمدی نهاده شد، سپاهان را انتخاب کرد و بازهم دستش از رسیدن به جام کوتاه ماند، اما بدون تردید یکی از بهترین سال ها و شاید درخشان ترین فصل فوتبالی خود را همراه با طلایی پوشان اصفهان پشت سر گذاشت. رامین رضاییان در فصل اخیر فقط یک بازی را بخاطر محرومیت از دست داد و در سایر ملاقاتها یکی از مهره های کلیدی سپاهان بود و بدون شک عملکردش در سمت راست خط دفاعی تاثیر زیادی در حضورشان در کورس قهرمانی داشت. رامین رضاییان در 29 بازی آمار استثنایی هفت گل زده و هفت پاس گل را به ثبت رساند و جزو موثرترین بازیکنان لیگ از نظر آماری بود.

مرتضی پورعلی گنجی (پرسپولیس)

یحیی گل محمدی در لیگ 21 به شدت بخاطر نمایش مدافعان خود و به ویژه آنهایی که در قلب خط دفاعی کار کردند، ضربه خورد و یکی از اصلی ترین عوامل عدم قهرمانی تیمش، آسیب در همین منطقه بود ولی او در تابستان سال قبل با جذب مرتضی پورعلی گنجی و گئورگی گولسیانی این بخش را ترمیم کرد که در این بین، نمایش ملی پوش ایرانی کمی درخشان تر از هم پستی گرجی بود. پورعلی گنجی در 25 مسابقه فصل اخیر لیگ برتر برای پرسپولیس به میدان رفت که نقش ویژه در بسته ماندن دروازه تیمش در بسیاری از مسابقات و به ویژه رقابت های حساس ازجمله دربی برگشت و رسیدن به صدر جدول و قهرمانی داشت. این مدافع ملی پوش در بیشتر بازی ها در محوطه جریمه خودی بازیکن برتر بود و اجازه جولان به مهاجمان حریف را نمی داد و نقش ویژه اش در 18 کلین شیت تیمش تاثیر چشمگیری داشت.

میلاد زکی پور (سپاهان)

وقتی در تابستان 1401 تصمیم به جدایی از جمع شاگردان امیر قلعه نویی گرفت، پیشنهادهایی از پرسپولیس و سپاهان به دستش رسید که با وجود حضور مهره ای مثل امید نورافکن در تیم اصفهانی، تصمیم گرفت راهی این تیم گردد و چالش جدیدی انتخاب کند. میلاد زکی پور فصل را با نیمکت نشینی آغاز کرد ولی خیلی زود کار را دست گرفت و در نخستین حضور ثابت مقابل گل گهر دو گل زد و جایگاهش را به دست آورد. در 25 بازی فصل گذشته، میلاد زکی پور در سمت چپ خط دفاعی سپاهان دیده شد که رفت و آمد و عملکرد خستگی ناپذیر او در بیشتر این مسابقات به چشم آمد. زکی پور آنقدر در سپاهان خوب کار کرد که تبدیل به مهره مورد علاقه ژوزه مورایس شد و با گرفتن اعتماد به نفس از سرمربی خود توانست سه گل به ثمر رساند، چهار پاس گل بدهد و یک پنالتی بگیرد تا در کنار نمایش کم نقص در فاز دفاعی، در بخش هجومی هم آمار خوبی بر جای بگذارد.

هافبک دفاعی:

روزبه چشمی (استقلال)

به عنوان کاپیتان دوم و یکی از باتجربه ترین های استقلال بهتر از هر کسی می دانست پس از تجربه قهرمانی، کار سختی در لیگ 22 دارند؛ آن هم در شرایطی که سرمربی تغییر نموده و با حواشی مختلف روبه رو هستند، اما روزبه چشمی با وجود این مسائل، یک سال فوق العاده از نظر فنی در جمع آبی ها داشت. شماره 4 استقلال در فصل اخیر به عنوان تک هافبک دفاعی بازی کرد و درصد بالای پاس دقیق او نشان می دهد تا چه مقدار برای شکل بازی تماشاگرپسند استقلال موثر بوده و نظم خوبی به شکل کار تیمش داده است. روزبه با وجود مسائل و مصدومیت ها در 27 بازی به میدان رفت که دو گل حساس هم مقابل پرسپولیس و ملوان انزلی به ثمر رساند، اما درخشش او برای اینکه تیمش به قهرمانی برسد، کافی نبود.

هافبک های میانی

ریکاردو آلوز (تراکتور)

اینکه در 26 مسابقه لیگ برتر نتوانست گلزنی کند، عجیب بود، اما باید اشاره نمود که رد پای او در بسیاری از گل های فصل اخیر تراکتور دیده شد. ریکیِ تی تی ها که یکی از مهم ترین خریدهای ابتدای فصل به شمار می رفت، توانست روی 13 گل تیمش تاثیرگذاری مستقیم داشته باشد و به نوعی پاس یک چهارم تمام گل های تیمش را به نام خود ثبت کند. ریکاردو آلوز در کنار اینکه شکل بازی زیبایی به نمایش فنی تراکتور می داد، با ارسال ها و پاس های رو به جلوی خود بارها خطرساز شد و حریفان تیمش را به دردسر انداخت تا حالا تبدیل به چهره شاخص تراکتور گردد و حتی تیم هایی مثل استقلال را خواستار خود ببیند.

امید نورافکن (سپاهان)

اگر یک کارت قرمز دریافت نمی کرد، با 30 بازی برای سپاهان به رکورد جالب توجهی در فصل اخیر لیگ برتر می رسید، اما با این وجود در سایر بازی ها عملکردی داشت که از دید کارشناسان دور نماند. امید نورافکن در سال نایب قهرمانی دوباره با سپاهان، 7 گل به ثمر رساند که بیشترشان تماشایی و راه دور بود و در کنار آن روی سه گل تاثیرگذاری داشت. از طرف دیگر، مورایس در فصل اخیر او را در پست های دفاع میانی، دفاع چپ، هافبک های دفاعی و میانی و وینگرهای راست و چپ امتحان کرد که در تمام این بخش ها امید نورافکن سربلند بود و توانست با بازی های مطمئن و کم نقص خود نقش کلیدی برای حضورشان در جمع مدعیان داشت.

وینگرها

مهدی ترابی (پرسپولیس)

شاید آنطور که باید و شاید روی او مانور زیادی نبود، اما موثرترین بازیکن پرسپولیس در راه رسیدن به قهرمانی مهدی ترابی بود. بازیکنی که در حساس ترین رقابت ها دست یحیی گل محمدی را گرفت و در طول لیگ برتر همیشه بهترین بازی خود را برای موفقیت تیمش انجام داد. مهدی ترابی بخاطر یک اخراج، یک هفته را از دست داد ولی در 29 مسابقه دیگر در ترکیب پرسپولیس دیده شد و نمایش پُرتلاش، حرکات سریع، دریبل ها، ارسال ها، پاس ها و شوت ها در جناح چپ و خط حمله، سرخ پوشان را برای ایجاد موقعیت راه انداخت و آمار 8 پاس گل و حضور در رده دوم جدول بهترین پاسورها نیز این موضوع را نشان می دهد. مهدی ترابی در این کنار عملکرد موثرش که مورد اشاره بود، 7 گل هم به ثمر رساند که یکی از یکی حساس تر و کلیدی تر برای دستیابی به جام بود.

وحید امیری (پرسپولیس)

لقب آچار فرانسه پرسپولیس برازنده این ملی پوش کم حاشیه و متعصب بود؛ بازیکنی که هر وقت گل محمدی بازیکن در کناره های زمین کم آورد، به همان منطقه رفت و اجازه نداد کمبود احساس گردد. وحید امیری در فصل اخیر حضور در پست های دفاع چپ، وینگر و مهاجم سایه را بارها تجربه کرد و با دوندگی خود کاری کرد تا پرسپولیس حتی در تمرینات به مشکل نخورد. امیری با اینکه برای نخستین بار طی یک دهه اخیر نتوانست در یک فصل کامل گلزنی کند، اما بازی های بدون نقص و دوندگی همیشگی او تیمش را برای رسیدن به برد راه انداخت و باید سهم زیادی در قهرمانی پرسپولیس به این بازیکن اختصاص داد.

مهاجمان

مهدی قایدی (استقلال)

در آخرین بازی فصل مقابل تراکتور همه کار کرد و اگر اشتباه لحظه آخری گلر مس کرمان نبود، او مشترکا به آقای گلی هم می رسید، اما با این وجود نرسیدن به کفش طلا هم چیزی از ارزش های مهدی قایدی کم نمی کند. ستاره ریزنقش استقلال که حضور قرضی در این تیم داشت، 12 گل به ثمر رساند و اگر پنالتی ها یا موقعیت های تک به تک خود را به هم تیمی هایش ازجمله محمد محبی تعارف نمی زد، الان آقای گل بود. مهدی قایدی در کنار گلزنی، با دریبل های ریز، شکستن لایه های دفاعی حریفان و پاس های در عمق، نفر اول در ایجاد موقعیت برای آبی ها بود و نقش اصلی در موفقیت تیم ساپینتو داشت که عملکرد انفرادی اش، شایسته جام بود.

شهریار مغانلو (سپاهان)

شاید اگر مهاجمی مثل او در پرسپولیس بود، سرخ پوشان زودتر از هفته آخر جشن قهرمانی می گرفتند، اما با این وجود سپاهان با دراختیار داشتن چنین مهره ای در راس خط حمله تا روز پایانی در کورس بود و امید داشت به جام برسد که این اتفاق نیفتاد. شهریار مغانلو در دومین فصل حضورش در سپاهان توانست دو مسابقه را بخاطر محرومیت از دست داد، اما در 28 ملاقات دیگر زهردارترین بازیکن تیمش در فاز هجومی بود که توانست 13 گل به ثمر رساند و عنوان آقای گلی را به دست بیاورد. درخشش شهریار در ترکیب سپاهان کاری کرد تا او به پیراهن تیم ملی هم برسد و نخستین بازی ملی خود را در جریان فصل اخیر انجام بدهد و پس از آن هم با انگیزه زیادی برای طلایی پوشان کار کند که عملکردش در نهایت منجر به قهرمانی نشد.

تیم رزرو

حسین پورحمیدی (آلومینیوم)

کوین یامگا (استقلال)، گئورگی گولسیانی (پرسپولیس)، دانیال اسماعیلی فر (پرسپولیس)

محمد کریمی (سپاهان)، سید مهدی حسینی (مس رفسنجان)، گوستاوو واگنین (تراکتور)

رضا شکاری (گل گهر)، فرشاد احمدزاده (سپاهان)

محمد محبی (استقلال)، رضا اسدی (تراکتور)

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 خرداد 1402 بروزرسانی: 2 خرداد 1402 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1671

به "عکس ، تیم منتخب فصل انتخاب شد ، سهم استقلال و پرسپولیس در جمع بهترین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، تیم منتخب فصل انتخاب شد ، سهم استقلال و پرسپولیس در جمع بهترین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید