سیروس الوند: زندگی آنلاین سرنوشت محتوم سال جاری ماست

به گزارش مجله سیاران، سیروس الوند که فیلم جدید خود را برای اکران آنلاین آماده می نماید، معتقد است انجام بسیاری از کارها به صورت آنلاین، از اکران گرفته تا مراسم ختم، سرنوشت محتوم سال جاری ماست و شاید به زودی عقد و عروسی آنلاین هم داشته باشیم.

سیروس الوند: زندگی آنلاین سرنوشت محتوم سال جاری ماست

این کارگردان سینما در گفت وگویی با خبرنگاران درباره زندگی در روزهای کرونایی گفت: در این روزها خودم بیشتر سرگرم رمان های نخوانده و کار روی دو فیلمنامه بودم. تعدادی از فیلم های کلاسیک و قدیمی را هم دوباره تماشا کردم و دوست داشتم ببینم بعد از سال ها چه حسی نسبت به آن ها دارم. آیا همان شور و علاقه را برایم ایجاد می نمایند؟ برای همین آثاری از هیچکاک و چند فیلمساز خارجی دیگر را تماشا کردم و از بین فیلم های ایرانی نیز سراغ کارهای فرخ غفاری و مسعود کیمیایی و داریوش مهرجویی و ... رفتم. از بین این ها برایم جالب بود که فیلمی مثل دایره مینا همچنان یک فیلم قوی است، همینطور قیصر و داش آکل که هنوز جذاب هستند ولی زنبورک فرخ غفاری دیگر آن حس و حال را برایم نداشت.

الوند درباره اینکه آیا فیلم های قدیمی خودش را هم دوباره تماشا نموده؟ با خنده ادامه داد: از بین فیلم های خودم فریاد زیر آب را دیدم و به نظرم رسید همچنان جذاب است.

او که میخواهد کلاس های آنلاین فیلمنامه نویسی و کارگردانی و بازیگری خود را به زودی برگزار کند، درباره اکران آنلاین فیلمش و نیز بعضی نظرسنجی ها که نگرانی مردم را از رفتن به سینما نشان می دهد، بیان نمود: کلا با این شرایط فکر می کنم در آینده ببینیم که عقد و عروسی هم آنلاین برگزار گردد و مهمان ها از خانه خود، عروس و داماد همراهی نمایند. این اواخر کلی مراسم ختم به صورت آنلاین برگزار گردید که یکی از آن ها مربوط به مرحوم سیامک شایقی بود و من هم از منزل در آن صحبت کردم. پس چرا عقد و اکران فیلم و ... آنلاین نگردد؟

کارگردان چهره، یک بار برای همواره و مزاحم اضافه نمود: در شرایط فعلی حتی اگر سینماها باز شوند با توجه به اینکه اعلام شده 40 درصد ظرفیت، بلیت فروشی می گردد و 50 درصد فروش آن هم از ما گرفته می گردد و نیز تعداد زیادی فیلم که پشت اکران مانده، به نظرم همین اکران آنلاین یاری می نماید تا فیلم هایی که بعدا در سینماها اکران می شوند شرایط بهتری داشته باشند. ما تجربه نموده ایم که وقتی فیلم زیادی در صف اکران باشد خیلی زود هم جابجا می شوند و حتی در یک سالن فقط یک سانس داده می گردد چون فیلم های دیگری هم هستند. من خودم یادم می آید وقتی فیلم این سیب هم برای تو اکران شد، بهترین سینمای ما آزادی بود ولی چون هفت یا هشت فیلم دیگر هم روی پرده بودند، فقط یک سانس در اختیار داشتیم. اسمش این بود که در سینما آزادی اکران داریم ولی با همان تک سانس شناور اگر کسی می خواست سینما بیاید نمی دانست چه ساعتی باید بیاید.

این فیلمساز اضافه نمود: اگر یکسری فیلم ها به شکل آنلاین اکران شوند، شانس بیشتری برای بقیه فیلم ها و روی پرده ماندن شان به وجود می آید. همه جای جهان فیلم و موسیقی و اپرا را به همین شکل پخش می نمایند و این دیگر سرنوشت محتوم سال جاری جهانست. هر چقدر هم فیلمی قاچاق گردد مردم در نهایت دنبال کیفیت خوب هستند و امیدوارم فرهنگ سازی گردد تا آن ها بدانند این فیلم هایی که آنلاین اکران می شوند، نتیجه کوشش حداقل یک سال گروه سازنده ای است که سرمایه و وقت خود را برای آن صرف نموده است. با این حال فکر می کنم این شکل نمایش به تدریج جای خود را پیدا می نماید و ما هم به زودی برای آنجا همان ساعت قرارداد می بندیم تا ماه آینده آن را در سامانه های vod اکران کنیم.

الوند درباره فیلم خود که آنلاین اکران می گردد، گفت: ممکن است آن را دوست داشته باشید یا نداشته باشید ولی مستقل از خوب یا بد بودن، آنجا همان ساعت یک فیلم خاص است که قصه ای نو دارد، مخصوصا نسبت به دیگر کارهایم. البته ممکن است یاد فیلم های قبلی من مثل یک بار برای همواره یا دست های آلوده هم بی افتید ولی قصه و فضای فیلم کمتر تجربه شده و پرویز پرستویی هم به عنوان یک مکانیک ارمنی نقشی تازه دارد. ضمن اینکه دخترم ماهور برای اولین بار در این فیلم با من کار نموده است.

او در سرانجام با اشاره به توانمندی دیگر بازیگرانش از جمله شهرام حقیقت دوست، امیرحسین فتحی، شاهرخ فروتنیان و یکی از شاگردانش یادآور شد که در این فیلم بجز سعید پیردوست و سعید قراخانلو همه بازیگران اصلی اش اولین تجربه همکاری با او را داشتند.

در فیلم آتجا همان ساعت داستان رعنا و امیر که زندگی عاشقانه خود را در محله ای قدیمی و در حاشیه شهر شروع نموده اند، روایت می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 461

به "سیروس الوند: زندگی آنلاین سرنوشت محتوم سال جاری ماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیروس الوند: زندگی آنلاین سرنوشت محتوم سال جاری ماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید